Reklama

Piotrkowianie powrócili z Jasnej Góry

Pod hasłem „Bądźmy uczniami Chrystusa” w dniach 11-19 lipca odbyła się 139. Piesza Pielgrzymka Piotrkowska na Jasną Górę, której kierownikiem był ks. Janusz Banachowski, wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego

Niedziela łódzka 32/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pątnicy wyruszyli z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w czterech grupach. Grupie pierwszej - Niebieskiej - Maryjnej przewodniczył - ks. Krzysztof Nowak, wikariusz parafii św. Jakuba, któremu pomagał ks. Szczepan Zacha, wikariusz parafii św. Mikołaja w Wolborzu oraz alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi - Damian Pyłka. Ponadto w grupie szli: prezydent Piotrkowa - Krzysztof Chojniak, przewodniczący Rady Miasta - Marian Błaszczyński, który często służył pomocą medyczną pielgrzymom. W grupie pierwszej opiekę medyczną sprawowała p. Anna Wlazło.
Grupie drugiej, Biało-Czerwonej - Patriotycznej przewodniczył ks. Remigiusz Wysocki, proboszcz parafii św. Alberta Chmielowskiego. Pomagali mu: ks. Zenon Czumaj z diecezji drohiczyńskiej. Opiekę medyczną nad grupą sprawowali lekarze: Leszek Białaczewski, Jolanta i Andrzej Filipiakowie oraz Beata Biniek.
Grupie trzeciej - Żółtej - Papieskiej przewodniczył ks. Janusz Rzepa, wikariusz parafii NMP Królowej Pokoju. Pomagali mu: ks. Stanisław Kopeć - wikariusz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piotrkowie Trybunalskim, a także alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi: dk Paweł Kłys i Krystian Twardowski oraz br. Damian Bobel OFM.
Grupę czwartą - Białą - Jezuicką prowadzili ojcowie: Tadeusz Drozdowicz SJ i Tomasz Klin SJ, który 12 lipca w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach odprawił swoją prymicyjną Mszę św. Ks. dziekan Stanisław Socha przewodniczył grupie duchowej - zielonej.
Na pielgrzymi szlak wyruszyło ponad 650 pielgrzymów, którzy po czterech dniach w upale i deszczu dotarli na Szczyt Jasnogórski, nawiedzając po drodze sanktuaria Matki Bożej Gidelskiej, św. Anny (w okolicach którego co rok spotkają się dwie pielgrzymki zdążające do Częstochowy z dwóch stron Polski: pierwsza idąca z parafii pw. św. Marii Magdaleny z Trzebunii k. Myślenic i Piotrkowska), sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia we Mstowie i św. Ojca Pio na Górce Przeprośnej.
14 lipca pątnicy dotarli do Jasnogórskiego Sanktuarium, gdzie tego samego wieczoru wzięli udział w Apelu w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, któremu przewodniczył kierownik ks. Janusz Banachowski.
Nazajutrz ks. dziekan Stanisław Socha, proboszcz parafii św. Jakuba w Piotrkowie (fara), przewodniczył Mszy św. dla piotrkowian. W homilii dziekan piotrkowski nawiązał do światowych Dni Młodzieży w Sydney.
Po Mszy św. pielgrzymi wzięli udział w Drodze Krzyżowej, przygotowanej przez alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, po południu pątnicy udali się na Koronkę do Doliny Miłosierdzia. Wieczorem po Apelu odbyło się czuwanie nocne w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej trwające do wczesnych godzin rannych. O północy została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. Janusz Rzepa, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Nowak, który powiedział m. in. „Każdy człowiek potrzebuje Matki. Przychodzimy do Jej Domu, potrzebujemy Jej opieki, wstawiennictwa u Pana Boga. Prosimy Ją w różnych intencjach, zawierzamy Jej całe życie to obecne i wieczne. Maryja staje na naszej drodze jako Nauczycielka życia, pragnie, abyśmy będąc szkole Jej Syna, Jezusa Chrystusa, napełniali się mądrością, by być dobrymi uczniami”. Warto zaznaczyć, że podczas Mszy św. 25 pielgrzymów przyjęło szkaplerz z rąk ks. J. Rzepy.
16 lipca pątnicy wzięli udział w uroczystej Mszy św. odpustowej ku czci Matki Bożej z Góry Karmel.
W drodze powrotnej w miejscowości Kościelec odbył się mecz piłki nożnej reprezentacji pielgrzymów i mieszkańców Kościelca. Niestety, tym razem pątnicy przegrali 3: 4. Na osłodę gospodarze, jak co roku, podjęli wszystkich pątników przepysznym obiadem.
Podczas tzw. „pogodnego wieczoru” w miejscowości Kamieńsk, Ksiądz Kierownik podziękował swoim współpracownikom i pątnikom, jak również pielgrzymkowej służbie porządkowej oraz w sposób szczególny Firmie Transportowej „Kubus” za nieodpłatne udostępnienie samochodu ciężarowego do przewozu bagaży. Właścicielom Piekarni „Danielak” z Woli Krzysztoporskiej za pieczywo dostarczone na posiłek do Szczepocic.
P. Czesławowi Opasowi za pracę przy kuchni polowej, dzięki jego ofiarności pielgrzymi mieli zawsze na czas gorącą wodę.
Wyraził także wdzięczność gospodarzom, którzy na całej 200 km trasie życzliwie przyjmowali uczestników pielgrzymki.
20 lipca o godz. 13 w piotrkowskim kościele pw. Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem bp. Adama Lepy zakończono 139 Pieszą Piotrkowską Pielgrzymkę na Jasną Górę. Bp Adam powiedział, że „człowiek powinien budować swoje życie na Chrystusie i Jego przykazaniach, na wypełnianiu woli Bożej. Wszystko, co się dzieje w naszym życiu, jest ważne i trzeba dbać o najmniejszy jego szczegół”.
Po zakończeniu Mszy św. każda grupa pielgrzymów zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Biskupem Adamem. Trzeba zaznaczyć, że w Pieszej Pielgrzymce Piotrowskiej wzięli udział pątnicy z Wolborza, Moszczenicy, Srocka, Gomulina, Bełchatowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Warszawy, Łodzi, Wrocławia i Tychów. Za pątnikami z pierwszej grupy podążał na rowerze p. Antoni Drobniak, który po raz osiemnasty brał udział w pielgrzymce (13 razy pieszo i, po zawale, 5 razy na rowerze).
Piesze pielgrzymowanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wielu młodych ludzi z naszego miasta i okolic. Warto zaznaczyć, że 136 osób uczestniczyło w Pielgrzymce po raz pierwszy, a 90 po raz drugi.
Trzeba dołożyć wiele starań, aby utrzymać i rozwijać tę formę rekolekcji w drodze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: usiłuje się niedobre ideologie wprowadzać do szkół, a nawet do serc małych dzieci

2024-04-27 09:57

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Nie możemy dopuścić do tego, by żyć bez Chrystusa. Nie możemy pozwalać obojętnie na to, by Chrystusa wyrywać z naszych sumień w imię nowych ideologii i „postępowej wizji świata” - mówił abp Marek Jędraszewski 26 kwietnia podczas 40-lecia parafii i 30-lecia konsekracji kościoła św. Jana Chrzciciela w Pyzówce.

Na początku Mszy św. proboszcz, ks. Andrzej Wiktor, przypomniał historię powstania tej wspólnoty i świątyni. - Dwa pokolenia chrześcijan wyrosły z tej świątyni. I w tej niewielkiej wspólnocie, która, jak czytamy w Dziejach Apostolskich, „Trwa na modlitwie, Eucharystii, łamaniu chleba i w nauce apostołów” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję