Reklama

Katolickie radio Podlasie - dobre radio stąd

Minęło już 16 lat, od kiedy Katolickie Radio Podlasie pełni swoją misję. 29 czerwca w Pratulinie zorganizowano uroczyste obchody tej rocznicy. Od wczesnych godzin rannych do sanktuarium Męczenników Podlaskich przybywali pielgrzymi, słuchacze i przyjaciele radia. Na drodze prowadzącej do sanktuarium ustawiał się korowód samochodów, rowerów i pieszych. Z minuty na minutę powiększało się grono osób pragnących razem świętować urodziny rozgłośni. Przybywających witały pracownice sekretariatu, które prowadziły tego dnia punkt rejestracyjny

Niedziela podlaska 30/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Program spotkania w Pratulinie był bardzo bogaty. Poza wspólnym dziękczynieniem i Mszą św. znalazły się w nim liczne atrakcje kulturalne, występ zespołu „Zielawa” z Rossosza oraz agapa. Jednak dokładnie zaplanowany rozkład dnia nieraz wymykał się spod kontroli, bo przyjaciele radia przychodzili z życzeniami, ze śpiewem, z kwiatami. Jedna z pielgrzymek przywiozła nawet specjalnie na tę uroczystość przygotowany jubileuszowy tort, inna grupa napisała piosenkę, którą zaśpiewano na żywo na antenie.
Ok. godz. 9.30 rozpoczęto modlitwę u grobów Męczenników Podlaskich. Wspólnotę zawiązał Jan Jaroszyński. Zgromadzonych powitali kustosz pratulińskiego sanktuarium ks. Marek Kot i dyrektor rozgłośni ks. kan. Sławomir Kapitan. Urodziny radia połączono z obchodami 190-lecia diecezji siedleckiej, więc w pierwszej części spotkania o „Ciekawostkach z historii diecezji podlaskiej” opowiadał dr Rafał Dmowski, adiunkt Instytutu Historii Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Po nim na scenie pojawił się ludowy zespół „Zielawa” z Rossosza. Grupa ubarwiła uroczystość śpiewem, ale wyróżniała się też pięknymi regionalnymi strojami.
Następnie ogłoszono wyniki konkursu na „Platynowy Mikrofon” Katolickiego Radia Podlasie. Wyróżnienia te są wyrazem uznania dla pracy osób i instytucji, które w ciągu poprzedniego roku w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i funkcjonowania rozgłośni. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach i przyznano je już po raz czwarty. W kategorii „Osobowość radiowa” statuetkę otrzymał ks. Tomasz Bieliński - opiekun duchowy audycji „Drogami młodości”, osoba wyrazista i dobrze czująca się na antenie. W kategorii „Misja ewangelizacyjna na co dzień” statuetka powędrowała do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach, uznawanej za miejsce szczególnego kultu św. Józefa. Nagrodę za „Modelową współpracę z Katolickim Radiem Podlasie” otrzymał Jacek Kobyliński - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach, a statuetkę „Przyjaciele radia” - Koło Przyjaciół Radia w Rossoszu. Wśród osób głosujących w plebiscycie na „Platynowy Mikrofon” rozlosowano wycieczkę do Gniezna oraz nagrody niespodzianki. Uroczystość rozdania „Platynowych Mikrofonów” poprowadzili Joanna Kuczborska i Tomasz Budek, a pomagali im dyrektor rozgłośni ks. Sławomir Kapitan, dyrektor strategiczny radia Grzegorz Skwarek oraz ks. Dariusz Denysiuk.
W południe odprawiono centralną Eucharystię, której przewodniczył biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wskazał m.in. na znaczenie prześladowań, jakie ci Apostołowie musieli znosić w dziele ewangelizacji. „Doświadczeniem chrześcijanina mogą być cudowne interwencje, jak uwolnienie św. Piotra z więzienia, ale równie ważne jest odkrycie w życiu stałej obecności Boga, który pomaga nam nieść nasz krzyż” - mówił. Bp Kiernikowski podjął też kwestię konieczności duchowych przygotowań do kolejnej, 200. rocznicy diecezji siedleckiej. Przygotowaniem do kolejnego jubileuszu powinno być słuchanie Słowa Bożego, głębsze przeżywanie liturgii i tworzenie wspólnoty.
29 czerwca na obchody do Pratulina przybyli również samorządowcy. Wójt Konstantynowa Romuald Murawski powiedział: „To jedyna rozgłośnia działająca na terenie naszego regionu, która nie kojarzy się z działalnością polityczną. Jest radiem niezależnym, podającym fakty i realnie oceniającym wydarzenia. Cieszę się, że osobiście współpracuję z Katolickim Radiem Podlasie. Uważam, że w mojej gminie jest rozgłośnią słuchaną, sam fakt, że Koło Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie działa bardzo prężnie i skupia wiele osób, świadczy o tym, że tego radia słucha tutaj prawie każdy”. Ciepło o radiu mówił też prezydent Białej Podlaskiej Andrzej Czapski: „Wasze radio jest dobre w tym sensie, że jest bardzo obiektywne i sprawiedliwe. Radio Podlasie stawiam na najwyższej półce”.
Urodzinowe spotkanie z radiem było okazją to przyjrzenia się pracy rozgłośni. Technicy, realizatorzy i prezenterzy chętnie odpowiadali na pytania słuchaczy. Tego dnia program radiowy nadawany był ze studia „pod chmurką”, czyli proso z Pratulina. Było to ciekawe doświadczenie dla słuchaczy, a wielkie wyzwanie dla pracowników radia. Przyjeżdżający do Pratulina dziennikarze szybko zajmowali stanowiska w plenerowym studiu i ruszali z mikrofonem do pracy. Sprawnie montowane nagrania szybko trafiały na antenę i pielgrzymi, którzy udzielali wywiadów, po kilku minutach mogli usłyszeć swoje wypowiedzi w głośnikach. Wszyscy się przy tym świetnie bawili.
Katolickiego Radia Podlasie można słuchać na częstotliwościach 101,7 FM oraz 106,0 FM. Codziennie od godz. 5.45 do 23 ze studia centralnego w Siedlcach nadawany jest program informacyjno-muzyczny. Każdy dzień rozpoczynają Godzinki, południe to wspólna modlitwa „Anioł Pański”, o godz. 15 emitowana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia, a godz. 21 to czas Apelu Jasnogórskiego. Codziennie transmitowana jest Msza św., nie może też zabraknąć katechezy i dziennika Radia Watykańskiego. Do tego wiadomości z kraju i ze świata i dużo dobrej muzyki. Najświeższe informacje zamieszczane są na bieżąco na stronie internetowej www.radiopodlasie.pl.
Radio ma swoje placówki we wszystkich większych miastach regionu. Kilku korespondentów relacjonuje wydarzenia z diecezji drohiczyńskiej, pracują oni w Drohiczynie, Siemiatyczach, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie. Radio również bardzo owocnie współpracuje z podlaską edycją Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, co tydzień relacjonując na swoich falach wiadomości i wydarzenia z „Niedzieli Podlaskiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bryl: św. Michał Archanioł uczy nas, że o dobro trzeba walczyć

2024-09-29 19:22

[ TEMATY ]

archanioł Michał

Bp Damian Bryl

Karol Porwich/Niedziela

Pan Bóg dał nam zdrowy rozsądek, rozum i wolną wolę, żebyśmy sami stanowili o naszym życiu. Chciałbym razem z wami modlić się o odwagę w pójściu za tym co jest dobre, piękne, szlachetne i prawdziwe. Niestety, zły duch w różny sposób chce nas od Pana Boga odciągnąć. Nie pozwólmy na to. Prośmy świętego patrona, żeby poprowadził nas do zwycięstwa - mówił bp Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. ku czci św. Michała Archanioła, patrona parafii oraz miasta i gminy Pogorzela. Biskup kaliski poświęcił odrestaurowany ołtarz główny i ołtarz Świętego Krzyża.

Witając biskupa, kapłanów i wiernych ks. kan. Dariusz Bandosz dziękował parafianom za zaangażowanie w odnowienie świątyni. Przypomniał, że w ciągu 15 lat udało się m.in. postawić pomnik św. Jana Pawła II, grotę św. Michała, zamontować w kościele nowe ławki, wykonać nowe ogrzewanie i oświetlenie, dokonać renowacji zabytkowej posadzki, położyć nowy dach na świątyni, przywrócić pierwotny wygląd wszystkich ołtarzy, a także przeprowadzić renowację parkanu na cmentarzu i zagospodarować otoczenie świątyni.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grech na rozpoczęcie Synodu: bez modlitwy jesteśmy „grupą przedsiębiorców”

W Watykanie rozpoczęły się rekolekcje poprzedzające obrady II sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Mario Grech przypomniał, że jest to przede wszystkim „święte miejsce” spotkania z Bogiem oraz czas modlitwy, bez której uczestnicy Synodu byliby jedynie „grupą przedsiębiorców wiary”.

„Albo wejdziemy w tę perspektywę modlitwy, wiary, spotkania z Bogiem, albo nie przyjmiemy autentycznego stylu synodalnego, nie doświadczymy synodalności” – mówił kard. Mario Grech podczas pierwszego dnia dwudniowych rekolekcji, poprzedzających obrady Synodu Biskupów. Porównał Zgromadzenie Synodalne do „świętego miejsca” spotkania z Bogiem. Zachęcił, by na wzór Mojżesza, który zdjął sandały, wsłuchując się w słowa Pana, każdy z uczestników był gotów do radykalnego „ogołocenia się” ze schematów i sposobów myślenia, „które być może miały znaczenie wczoraj, ale dziś stały się ciężarem dla misji i zagrażają wiarygodności Kościoła”. Za Ojcem Świętym przypomniał, że „protagonistą Synodu jest Duch Święty. Jeśli nie ma Ducha, nie będzie Synodu”. Podkreślił również, że rekolekcje, nie są „przygotowaniem” do Synodu, ale jego integralną częścią oraz, że „bez modlitwy nie jesteśmy zgromadzeniem synodalnym, ale «grupą przedsiębiorców wiary»”.
CZYTAJ DALEJ

Uczniowie poznają polskich świętych i błogosławionych

2024-09-30 16:16

ks. Łukasz

Młodzi mają okazję poznać życiorysy polskich świętych i błogosławionych

Młodzi mają okazję poznać życiorysy polskich świętych i błogosławionych

Dziś w Szkole Podstawowej nr 44 im. Jana III Sobieskiego we Wrocławiu otwarto wystawę “Poczet Polskich Świętych”. To obrazy przedstawiające portrety Polaków, którzy zostali wyniesieni na ołtarze w XX i XXI wieku. Wśród nich są m.in. bardzo dobrze znani święci jak: św. Jan Paweł II czy św. Maksymilian Maria Kolbe, ale także są ci mniej znani jak: bł. Natalia Tułasiewicz czy bł. Julia Rodzińska.

Wystawa była inspirowana pocztem królów i książąt polskich Jana Matejki. - W 2021 roku w Krakowie była taka wystawa i pomyślałem, że skoro portrety mają królowie i książęta, to dlaczego nie mają ich mieć Polscy święci i błogosławieni, którzy uczynili niejednokrotnie wiele więcej dobrego. Znalazłem odpowiednią artystkę, była nią pani Malwina Karp, która wygrała wiele konkursów w Polsce i za granicą - zaznaczył Janusz Laska, prezes fundacji im. Tomasza Morusa., mówiąc o tym dlaczego kolorystyką obrazów jest sepia. - Wybraliśmy bardziej współczesnych świętych, bo malarz, aby zrobić portret potrzebuje zdjęcia. A same obrazy są w sepii, ponieważ o wielu świętych nie wiemy, jaki mieli kolor oczu, jaką cerę, kolor włosów, bo zdjęcia te były czarno-białe. Pod każdym obrazem umieszczony jest życiorys i każdy może znaleźć inspirację dla siebie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję