Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych

Do zobaczenia w niebie – ostatnie pożegnanie ks. inf. Juliana Źrałki

Dziś w kościele na Białym Kamieniu pożegnano wieloletniego proboszcza par. Św. Jerzego i MB Różańcowej, wybitnego duszpasterza, budowniczego i opiekuna braci górników i ich rodzin.

[ TEMATY ]

pogrzeb

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

ks. Julian Źrałko

ks. Mirosław Benedyk

Trumna z ciałem ks. inf. Juliana Źrałki

Trumna z ciałem ks. inf. Juliana Źrałki

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Ignacy Dec, pierwszy Biskup Świdnicki. Jeszcze przez rozpoczęciem Mszy św. licznie przybyłe siostry zakonne ze Zgromadzenia św. Elżbiety przewodziły modlitwie różańcowej w intencji zmarłego byłego proboszcza. Następnie przedstawiciele rodziny, parafii, miasta, wspólnot parafialnych, związków zawodowych wygłosili mowy pożegnalne.

ks. Mirosław Benedyk

W imieniu kapłanów pochodzących z Białego Kamienia i całego Wałbrzycha przemawiał ks. Piotr Nowosielski

W imieniu kapłanów pochodzących z Białego Kamienia i całego Wałbrzycha przemawiał ks. Piotr Nowosielski

W okolicznościowej homilii biskup senior mówił o darze kapłaństwa jakim został obdarowany zmarły.

Reklama

- Kapłani to słudzy słowa Bożego i dzieła zbawczego, dostępnego dla nas w sprawowanych świętych sakramentach. Takim sługą zbawienia, z Bożego wybrania był ks. Julian Źrałko. To on, po odbyciu odpowiedniego przygotowaniu 14 sierpnia 1960 r. został ustanowiony kapłanem, by składać Bogu ofiarę, by przez głoszenie Bożego słowa prowadzić słuchaczy do wiary, aby ogłaszać potęgę Boga, który nas "wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła".

Następnie odnosząc się do odczytanej ewangelii powiedział:

Reklama

- Jezus mówi "Niech się nie trwoży serce wasze.... W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem". Takich słów poza Chrystusem nikt na ziemi nie powiedział. Nikt nie obiecywał przeprowadzić człowieka z życia ziemskiego do życia wiecznego. Tak nauczał prawie 60 lat trwającej posłudze kapłańskiej ks. Julian Źrałko. Dziś te słowa Pana Jezusa na nim się wypełniają.

ks. Mirosław Benedyk

Ostatniemu pożegnaniu przewodniczył bp senior Ignacy Dec

Ostatniemu pożegnaniu przewodniczył bp senior Ignacy Dec

W dalszej części biskup przypomniał życiorys zmarłego ks. infułata Juliana Źrałki i podkreślił główne rysy osobowości i charakter posługi duszpasterskiej.

- Ks. inf. Julian starał się być dobrym duszpasterzem. Poszukiwał nowych, skuteczniejszych sposobów duszpasterzowania. Ciekawsze pomysły starał się przeszczepiać do swojej parafii. O jego walorach duszpasterskich świadczy także to, że bp Tadeusz Rybak, pierwszy biskup legnicki zlecił mu prowadzenie Wydziału Duszpasterskiego w Legnickiej Kurii Biskupiej. Przez wiele lat i to w trzech diecezjach: w archidiecezji wrocławskiej, diecezji legnickiej i diecezji świdnickiej był duszpasterzem ludzi pracy. Był mocno zaangażowany w ruch "Solidarności". Stał się po prostu kapelanem Wałbrzyskiej Solidarności. Przebywał przy robotnikach strajkujących. Niósł różnoraką pomoc ludziom w potrzebie w czasie trwania w Polsce stanu wojennego. Był wzywany na różne przesłuchania. Otrzymywał różne pogróżki, ale zachował twarz kapłana i zdrowego patrioty. Nie dał się nakłonić do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

Dalej bp Ignacy wymieniał zasługi infułata:

- Był opiekunem braci górników i ich rodzin. Zawsze stawał w ich obronie i wzywał do wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. Pielęgnował tradycje kraju swego dzieciństwa. Był opiekunem Wałbrzyskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Był budowniczym. W latach działalności w parafii św. Jerzego i M.B. Różańcowej, dzięki jego staraniom, udało się wybudować w dzielnicy Wałbrzycha -Konradowie kaplicę mszalną, Wyjątkowym dziełem, wykonanym razem z Komitetem Duchownych i Świeckich Wałbrzycha, był wznoszący się najwyższy w Polsce Milenijny Krzyż na Górze Chełmiec (wysokość 50 m). W parafialnej pracy duszpasterskiej przeprowadził ks. infułat remont kościoła parafialnego, fundację witraży, założył centralne ogrzewanie, nagłośnienie, dokonał remontu plebanii, rozbudowy domu katechetycznego, remontu organów, zainstalował trzy nowe dzwony – podkreślał dobre dzieła, których inicjatorem i wykonawcą był ks. infułata Źrałko.

ks. Mirosław Benedyk

Służba Liturgiczna podczas pogrzebu.

Służba Liturgiczna podczas pogrzebu.

Ostatnie słowa pożegnania bp Ignacy Dec skierował do zmarłego:

- Czcigodny i drogi Księże Infułacie, chcemy ci powiedzieć podczas dzisiejszego czasowego rozstania, że dobrze nam było z tobą. Dziękujemy Panu Bogu za ciebie, dziękuje dolnośląski Kościół; archidiecezja wrocławska, diecezja legnicka i diecezja świdnicka. Dziękujemy także tobie, za twój przykład miłości Pana Boga, Kościoła, Ojczyzny i drugiego człowieka, za miłość do tego miasta - Wałbrzycha, w którym spędziłeś niemal całe dorosłe życie i ofiarowałeś mu prawie całą posługę kapłańska. W tym mieście, w tej parafii wałbrzyskiej chciałeś być pochowany. Tu, w tej wałbrzyskiej ziemi, będziesz oczekiwał ma zmartwychwstanie.

Były ordynariusz świdnicki przytoczył także testament zmarłego proboszcza:

- W swoim Testamencie napisałeś: "Parafianom z Wałbrzycha Białego Kamienia, siostrom Elżbietankom, dzieciom, młodzieży, rodzicom, chorym i ubogim - za świadczone dobro i miłość - Bóg zapłać.... Wszystkim kapłanom, z którymi się zetknąłem dziękuję za dobroć i miłość. Wspaniałym ludziom pracy, i wszystkim, których Pan postawił na drodze mego życia - dziękuję. Przepraszam za niedociągnięcia i braki, a może i zgorszenia, które mogły się zdarzyć - proszę o przebaczenie i modlitwę za moją duszę... Chciałbym być pochowany wśród parafian, gdzie pracowałem, w zwykłym grobie. Będę wdzięczny za skromną posługę pogrzebową - Bóg zapłać! Do zobaczenia w niebie" – taka była ostatnia wola ks. infułata.

ks. Mirosław Benedyk

Miejsce spoczynku ks. inf. Juliana Źrałki

Miejsce spoczynku ks. inf. Juliana Źrałki

Ciało ks. Juliana Źrałki po Mszy św. zostało złożone do grobu przy kościele.


2020-05-15 16:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fotografia, która zostanie na całe życie

Niedziela świdnicka 16/2018, str. I-V

[ TEMATY ]

hospicjum

wolontariat

Wałbrzych

Ryszard Wyszyński

Młodzież z uwagą słuchała opowieści o pisarce

Młodzież z uwagą słuchała opowieści o pisarce

Wzorem lat poprzednich podczas Mszy św. odprawionej 7 kwietnia br. na wałbrzyskim stadionie u podnóża Chełmca z górującym nad nim milenijnym krzyżem – w 13. rocznicę odejścia do domu Ojca naszego papieża Jana Pawła II – przeprowadzono kwestę na rzecz wałbrzyskiego Hospicjum, które nosi jego imię. Ze specjalnie oznaczonymi puszkami pomiędzy rzędami ławek znajdującymi się na murawie stadionu oraz na jego koronie, zbierając datki od zgromadzonych licznie w tym miejscu wiernych uczestniczących w nabożeństwie przeszli wolontariusze wałbrzyskiego Hospicjum ubrani w żółte charakterystyczne koszulki. Było ich 36, a wśród nich uczniowie: PG nr 7, PSP nr 15, PSP nr 28 im. Jana Pawła II wraz z opiekunami ze szkół współpracujących regularnie z Hospicjum w tej i wielu innych charytatywnych akcjach. Uroczystej polowej Eucharystii przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki wraz z bp. Ignacym Decem i bp. Adamem Bałabuchem. Po Mszy św. Ksiądz Arcybiskup i Księża Biskupi zostali zaproszeni przez prezes Renatę Wierzbicką do wspólnej fotografii z wolontariuszami Hospicjum.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję