Reklama

Niedziela Świdnicka

Zmarł wałbrzyski duszpasterz ks. inf. Julian Źrałko, miał 85 lat

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Julian Źrałko

Ryszard Wyszyński

Ks. infułat Julian Źrałko (1934-2020)

Ks. infułat Julian Źrałko (1934-2020)

W poniedziałek 11 maja 2020 roku w godzinach popołudniowych odszedł do wieczności ks. infułat Julian Źrałko, wieloletni proboszcz parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu.

ks. inf. Julian Jan Źrałko, ks., ur. 27 VIII 1934 w Wicyniu k. Złoczowa, na wschodnich Kresach II Rzeczypospolitej (archidiecezja Lwowska). Był najstarszym z czwórki rodzeństwa Marii i Antoniego Źrałko. Przez dwa lata chodził do szkoły podstawowej w Wicyniu, a później w Biskupicach Oławskich. Naukę w szkole średniej odbywał przez dwa lata w szkole kolejowej we Wrocławiu, następnie w niższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. 

Reklama

Po ukończeniu Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, 14 sierpnia 1960 roku przyjął święcenia kapłańskie w archikatedrze wrocławskiej z rąk sufragana wrocławskiego bp Andrzeja Wronki. Następnie w latach 1960-1964 pracował jako wikariusz w parafii św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, a w latach 1964-1966 w parafii św. Bonifacego we Wrocławiu, gdzie zajmował się katechizacją młodzieży i był duszpasterzem akademickim. W roku 1966 w parafii Św. Jerzego w Wałbrzychu na Białym Kamieniu objął urząd wikariusza substytuta, a dwa lata później został administratorem tej parafii. W tym czasie aktywnie działał na rzecz młodzieży akademickiej i pracującej. Ks. infułat na początku swojej pracy w par. Św. Jerzego wypracowywał struktury parafii i organizował duszpasterstwo. Dzięki niemu powstał tu m.in. Klub Inteligencji Katolickiej, poradnia rodzinna, wspólnoty dla młodzieży i dorosłych, kuchnia dla ubogich.

Pracował z górnikami. Od VI 1966 pełnił funkcje diecezjalnego referenta duszpasterstwa młodzieży żeńskiej. W 1976 został współinicjatorem wybudowania w Wałbrzychu-Konradowie kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, co spotkało się z szykanami ze strony Wydziału IV Służby Bezpieczeństwa, ds. Wyznań w Wałbrzychu. W roku 1980 otaczał posługą duszpasterską górników i sprawował Msze św. na terenie Kopalni Węgla Kamiennego „Thorez”.

Od 1980 był organizatorem uroczystości religijnych i patriotycznych w kościele św. Jerzego, na stadionie KS Górnik, w zakładach pracy. Był współorganizatorem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, a od października 1981 corocznych Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Po 1981 r. aktywnie uczestniczył w obronie działaczy „Solidarności”, m.in. podczas procesów, co spowodowało szczególnie zainteresowanie służb bezpieczeństwa tą parafią. Był organizatorem pomocy dla internowanych, obserwatorem w procesach działaczy "Solidarności", odwiedzał internowanych. Wielokrotnie przesłuchiwany. Za swoją działalność w 2006 roku został odznaczony medalem Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. W lutym 1980 roku został dziekanem dekanatu Wałbrzych-Północ, a od 1992 dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Legnicy.

Reklama

W grudniu 1985 otrzymał godność prałata honorowego Jego Świątobliwości. W czerwcu 2000 godność prałata domowego Ojca Świętego. Jako pierwszy, w dziejach Wałbrzycha ks. Julian Źrałko, w maju 2009 roku otrzymał godność Protonotariusza Apostolskiego. Bullę Papieża Benedykta XVI o nadaniu tytułu infułata 17 maja 2009 roku, odczytał w kościele Św. Jerzego w Wałbrzychu sam ówczesny Biskup Świdnicki bp Ignacy Dec.

Po ustanowieniu diecezji świdnickiej w 2004 roku stał się kapłanem tej diecezji. W 2010 roku ks.inf. Źrałko został odznaczony tytułem "Zasłużony dla miasta Wałbrzycha". W tym samym roku przeszedł na emeryturę. Ostatnie lata życia spędził w domu księży emerytów w Świdnicy. Przez blisko 50 lat związany był z par. Św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu na Białym Kamieniu, a przez ponad 40 lat był jej proboszczem.

Odszedł do wieczności w 86. roku życia i 60 roku kapłaństwa. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.

2020-05-11 18:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości żałobne ks. inf. Juliana Źrałki

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

ks. Julian Źrałko

eksporta

ks. Mirosław Benedyk

Trumna z ciałem ks. inf. Juliana Źrałko

Trumna z ciałem ks. inf. Juliana Źrałko

Wprowadzenie ciała do kościoła parafialnego pw. Św. Jerzego i MB Różańcowej rozpoczęło uroczystości pogrzebowe wieloletniego proboszcza parafii na wałbrzyskim Białym Kamieniu.

Eksporcie przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk, który wraz z kapłanami i wiernymi dziękował Bogu za dar życia ks. inf. Juliana i za jego blisko 60-letnią służbę w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka seniorów i wolontariuszy

2021-09-21 16:11

[ TEMATY ]

seniorzy

Parafialne Zespoły Caritas

Fb/CaritasDiecezjiZielonogorskoGorzowskiej

Członkowie Klubu Seniora „Babie lato” i wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas z parafii Chrystusa Króla w Tuplicach wybrali się na pielgrzymkę na Podlasie – informuje Caritas diecezjalna.

Wyjazd odbył się w dniach 13-17 września. Na pielgrzymim szlaku znalazły się takie miejsca jak: Białystok , Tykocin, Supraśl, Narew, Soce, Bohoniki , Puszcza Białowieska czy Sokółka. Opiekę duchową nad uczestnikami wyjazdu sprawował ks. Leszek Białuga. Szczegółową relację z poszczególnych dni znaleźć można na parafialnym Facebooku. Zapraszamy do galerii zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję