Reklama

Polska

Marcin Styczeń skomponował i nagrał utwór o kard. Stefanie Wyszyńskim

Marcin Styczeń, znany pieśniarz, kompozytor i autor tekstów, nagrał piosenkę z okazji zbliżającej się czerwcowej beatyfikacji sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Utwór „Soli Deo Per Mariam” (Jedynemu Bogu przez Maryję) zapowiada jednocześnie nowy, 11. album niezależnego artysty – wybitnego twórcy poezji śpiewanej – którego tematem będą święci.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

muzyka

Archiwum autora

Marcin Styczeń podczas występu

Marcin Styczeń podczas występu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Autor słów i muzyki do kompozycji o kard. Wyszyńskim przyznał, że utwór powstał z inspiracji słowami, jakie kard. Wyszyński wypowiedział z 1971 roku w 25. rocznicę konsekracji biskupiej: „Wydaje mi się - że najbardziej bezpośrednią Mocą w moim życiu jest Maryja. Przez szczególną tajemnicę, której w pełni nie rozumiem, została Ona postawiona na mej drodze”.

W rozmowie z radiem „Anioł Beskidów” w Bielsku-Białej bard śpiewający i komponujący od ponad 20 lat podkreślił, że w postaci Prymasa Tysiąclecia zainteresowało go połączenie niezwykłego hartu ducha i wrażliwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Ten mąż stanu, człowiek wielkiego hartu ducha, który przetrzymał tyle lat przymusowego odosobnienia, miał w sobie mnóstwo wrażliwości. Potrafił się z ufnością oddać w ręce Maryi. To budzi mój podziw i szacunek, choć sam nie mam tak głębokiej relacji z Maryją. Od Prymasa można się jej uczyć” – stwierdził 42-letni muzyk i przyznał, że ogromną rolę Maryi uświadomił mu poeta Ernest Bryll, z którym z którym od dłuższego czasu współpracuje.

Do piosenki „Soli Deo Per Mariam” powstał teledysk oparty na archiwalnych zdjęciach, które specjalnie do tego celu udostępnił Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Utwór poświęcony kard. Wyszyńskiemu zapowiada jednocześnie nową płytę Marcina Stycznia pt. „Święci”. Album ma się ukazać 1 listopada 2020 r.

Reklama

Znajdą się tam m.in. piosenki, które artysta napisał na zamówienie. „Nie wiem, dlaczego właśnie do mnie zwracano się o ich napisanie. Ale czuję w tym palec Bożej Opatrzności” – przyznał, wspominając piosenkę o bł. ks. Jerzym Popiełuszce pt. „Był gotowy na wszystko”. „Rodzina ks. Jerzego uważa ją za najlepszą piosenkę napisaną o Nim. Utwór został hymnem kliku szkół w Polsce” – zauważył Marcin Styczeń, przyznając, że jego ukochanym świętym jest mistyk hiszpański – Jan od Krzyża.

Na płycie mają być m.in. piosenki o św. o. Pio, św. Bracie Albercie, św. o. Maksymilianie Kolbe, św. Janie Pawle II i św. Franciszku. Styczeń ma też nadzieję, że powstaną piosenki o św. Faustynie, bł. Karolu de Foucauld i św. Charbelu. „Pomódlcie się o to, a z pewnością powstaną” – zachęcił na stronie internetowej dedykowanej akcji crowdfundingowej na rzecz wydania tego albumu.

Informacje o tym projekcie można znaleźć pod adresem na https://zrzutka.pl/f3hspu

Marcin Styczeń urodził się w 1978 r. w Olkuszu. Z wykształcenia dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 20 lat śpiewa, komponuje, pisze teksty. Koncertuje w kraju i zagranicą.

Jego artystyczny dorobek to dziesięć płyt. Debiutował płytą „Pieśń o Bogu ukrytym” w 2006 roku, zawierającą interpretacje wczesnych wierszy Karola Wojtyły. Znany jest także z wykonywania piosenek Leonarda Cohena w autorskich tłumaczeniach.

2020-04-27 16:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zdolności Bonnie

In Berlin
Bonnie Tyler

Sporo lat minęło od debiutu walijskiej piosenkarki, bo ponad 50, i jej największego sukcesu – hitu, który pamięta się do dziś: It’s a Heartache. Na listach przebojów ukazał się w 1977 r. (jego współczesne brzmienie można odsłuchać na koncertowym albumie). Wkrótce potem wykryto u artystki guzki na strunach głosowych, co w efekcie mogło zakończyć jej karierę. Nie poddała się – poddała się natomiast operacji krtani. Wydany kilka lat później album Faster Than the Speed of Night i pochodzący z niego przebój Total Eclipse of the Heart rozsławił ją na świecie. Także ten utwór znajdziemy na zapisie koncertu w Berlinie, o którym recenzent magazynu Spill napisał, że jest „kolejnym dowodem niesamowitej zdolności Tyler do poruszania dusz swoimi piosenkami i głosem”. /j.k.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł o. Eugenio Barelli, dawny gwardian sanktuarium Stygmatów La Verna

2025-10-11 19:16

[ TEMATY ]

gwardian

o. Eugenio Barelli

sanktuarium Stygmatów La Verna

Włodzimierz Rędzioch

o. Eugenio Barelli

o. Eugenio Barelli

Dziś, 11 października we franciszkańskim sanktuarium La Verna odbył się pogrzeb dawnego gwardiana o. Eugenia Barellego. Ten święty franciszkanin zmarł 9 października we Fiesole w Toskanii.

O. Barelli, który został franciszkaninem za namową o. Pio, był od roku 1973 gwardianem sanktuarium Stygmatów i to właśnie on w 1993 r. przyjmował w La Vernie Jana Pawła II, pierwszego w historii papieża, który odwiedził miejsce, gdzie Biedaczyna z Asyżu upodobnił się do Chrystusa, otrzymując stygmaty.
CZYTAJ DALEJ

X Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”

2025-10-12 23:32

Biuro Prasowe AK

– Trzeba wspierać modlitwą utrudzonych robotników w Winnicy Pańskiej, by dalej gorliwie pracowali, wiedząc, że nie są sami – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, w dniu Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”.

Pierwsza część pielgrzymki miała miejsce w Sanktuarium św. Jana Pawła II. O godz. 9.00 uczestnicy wysłuchali konferencji ks. Bogusława Nagela, krajowego duszpasterza Apostolatu „Margaretka”. Następnie, o godz. 9.30, odbyło się wspólne nabożeństwo, po którym wierni wyruszyli o godz. 10.00 w procesji różańcowej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję