Reklama

Kościół

Tragiczna sytuacja w Kamerunie

Kamerun to najbardziej dotknięty przez COVID-19 kraj Środkowej Afryki. Rząd ogłosił spóźnione według niektórych komentatorów sceny politycznej, restrykcje.

[ TEMATY ]

misje

Kamerun

misjesalezjanie.pl

Środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się epidemii zebrane zostały w dwadzieścia punktów. We wtorek (21 kwietnia) w Kamerunie odnotowano 1017 przypadków potwierdzonych oraz 42 zgonów spowodowanych COVID-19.

Nocna godzina policyjna, zamknięcie szkół co najmniej do 1 czerwca, zamknięcie granic zewnętrznych czy zakaz zgromadzeń (także religijnych) powyżej 50 osób, obowiązek noszenia maseczek i pozostałe restrykcje zostały podtrzymane na kolejne 14 dni. Prezydent państwa, Paul Biya spotkał się z ambasadorem Francji w sprawie przekazania pomocy na rzecz Kamerunu. Na pomoc krajowi wyszedł również Bank Światowy, który zadeklarował zniesienie części długu zewnętrznego.

Kameruńska prasa lokalna odsłania kulisy życia codziennego w Kamerunie. Ponad 80% mieszkańców kraju żyje z dnia na dzień. Największy problem dotyczy braku wyżywienia, jest to odczuwalne zwłaszcza w miastach. Ludność oczekuje konkretnej pomocy ze strony władz.

W stołecznym więzieniu Kondengui, wśród 4000 więźniów, odnotowano 13 przypadków COVID-19 u losowo wybranych 20 mężczyzn.

Podziel się cytatem
Ponad 50% przetrzymywanych w Kontengui, nie jest jeszcze skazanych. Po zamieszkach władze chcą oczyszczenia z zarzutów i wypuszczenia na wolność tej dużej liczby aresztowanych. Jest obawa przed dalszymi zakażeniami w tym zamkniętym środowisku. Prezydent Paul Biya podpisał właśnie dekret o ich uniewinnieniu.

Reklama

Premier Joseph Dion Ngute podpisał 20 kwietnia rozporządzenie, przez które ustanawia pięć ośrodków specjalnie przeznaczonych na walkę z COVID-19. Nowe jednostki medyczne będą otwarte w Yaoundé, Douala, Garoua, Limbé et Bafoussam.

Ostatnio opinią publiczną wstrząsnęła wiadomość o powrocie z Paryża, wielu rodaków, którzy przywieźli koronawirusa i ich zachowaniu. Zostali poddani przymusowej kwarantannie. Niestety część z nich uciekła, bo ich budynek był niezabezpieczony. Wiele osób buntuje się, bo pozostają bez posiłków. Hotel zarzuca władzom niepłacenie rachunków, a rząd broni się przed rzekomymi żądaniami zarażonych podróżnych.

W Kamerunie sytuacja jest napięta. Ludzie boją się nie tylko nowego wirusa, lecz także głodu. Zamknięcie granic i ograniczenie przemieszczania się w krajach, gdzie od dawna brakuje jedzenia i środków medycznych, to odebranie najbiedniejszym możliwości uzyskania pomocy oraz dniówki, bo często żyją z dnia na dzień.

2020-04-22 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Czerwonej Wyspie

Niedziela Ogólnopolska 46/2015, str. 20-21

[ TEMATY ]

misje

Archiwum misyjne

Poza nauczeniem się języka malgaskiego najtrudniejsze było zdobycie zaufania i przychylności ludzi, z którymi przyszło pracować ks. Markowi

Poza nauczeniem się języka malgaskiego najtrudniejsze było zdobycie zaufania i przychylności
ludzi, z którymi przyszło pracować ks. Markowi

Po trzyletnim pobycie na misjach na Madagaskarze ks. Marek Maszkowski spędza urlop w domu rodzinnym. Tam właśnie się z nim spotykamy

Otrzymał święcenia kapłańskie w 1984 r. w Krakowie i jest misjonarzem Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo. Ks. Marek Maszkowski skierowany przez przełożonych do pracy duszpasterskiej mógł już od 1988 r. realizować swoje powołanie do pracy na misjach. Tsivory to jego pierwsza placówka, następne były Ranomafana (obie po 5 lat) i Manantenina (13 lat). Od października 2012 r. jest proboszczem w Ankarana w diecezji Farafangana (południowo-wschodni Madagaskar). Jest jednym z pięciu polskich misjonarzy lazarystów pracujących na Czerwonej Wyspie – „drugiej ojczyźnie, z wyboru”, jak mawiał bł. o. Jan Beyzym SJ, opiekun trędowatych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przebaczenie, wspólnota i misja źródłami pokoju

2023-02-01 10:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wybierzmy bycie świadkami przebaczenia, obrońcami we wspólnocie, ludźmi w misji pokoju w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na lotnisku „Ndolo” w stolicy Demokratycznej Republiki Konga – Kinszasie.

Bandeko, bobóto [Bracia i siostry, pokój]

CZYTAJ DALEJ

Madagaskar: dramatyczna sytuacja po cyklonie

2023-02-01 21:06

[ TEMATY ]

pomoc

Madagaskar

oblaci.pl

Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Egzystencję na wyspie utrudniają także gwałtowne zjawiska pogodowe. W połowie stycznia w kraj uderzył cyklon Cheneso, który przyniósł silne porywy wiatru do 170 km/h oraz ulewne deszcze. Powodzie i osuwiska dotknęły do tej pory blisko 90 tysięcy ludzi, według danych rządowych jest już 30 zabitych. Zniszczenia wpłyną na dalsze funkcjonowanie mieszkańców wyspy, szczególnie na rolnictwo.

Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Egzystencję na wyspie utrudniają także gwałtowne zjawiska pogodowe. W połowie stycznia w kraj uderzył cyklon Cheneso, który przyniósł silne porywy wiatru do 170 km/h oraz ulewne deszcze. Powodzie i osuwiska dotknęły do tej pory blisko 90 tysięcy ludzi, według danych rządowych jest już 30 zabitych. Zniszczenia wpłyną na dalsze funkcjonowanie mieszkańców wyspy, szczególnie na rolnictwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję