Reklama

Obchody górniczego święta

Niedziela legnicka 50/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie był 4 grudnia br. miejscem dziękczynnej modlitwy górników i ich rodzin z Zagłębia Miedziowego. Modlitwie ponad 500-osobowej społeczności wiernych przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy.
Ta parafia nieprzypadkowo jest miejscem corocznej modlitwy we wspomnienie św. Barbary. Powstała bowiem na jednym z nowych osiedli, które w przeważającej części zamieszkane jest przez rodziny górnicze. To z ich pomocą powstał ten kościół i tu spotykają się na swych górniczych uroczystościach. Często zatrzymują się też przy urządzonej kaplicy św. Barbary, a coraz liczniejsze wota zawieszane w kaplicy są świadectwem opieki i wstawiennictwa Świętej Patronki. W imieniu tej społeczności wszystkich przybyłych powitał proboszcz parafii ks. prał. Wiesław Migdał.
We Mszy św. uczestniczył także biskup Stefan Regmunt, przedstawiciele kurii biskupiej z jej kanclerzem ks. prał. Józefem Lisowskim na czele, seminarium, a także proboszczowie lubińskich i okolicznych parafii, w których mieszkają górnicy oraz kapłani związani z duszpasterstwem górników.
Obok samych górników i ich rodzin obecni także byli: prezes KGHM Polska Miedź S.A. Krzysztof Skóra wraz z Zarządem, dyrektorzy poszczególnych kopalń i zakładów związanych z Kombinatem, przedstawiciele związków zawodowych z liczną reprezentacją pocztów sztandarowych, przedstawiciele władz, parlamentarzyści i zaproszeni goście. Dla Kombinatu obecny rok jest także rokiem jubileuszu 50- lecia odkrycia złóż miedzi w tzw. monoklinie przedsudeckiej.
W przygotowanie liturgii zaangażowani byli górnicy występujący w galowych strojach, a także górnicza orkiestra dęta i chór.
Homilię wygłosił biskup legnicki Stefan Cichy. Przypomniał postać św. Barbary oraz jej kult w Polsce. Na terenie diecezji legnickiej są 4 parafie jej poświęcone, w tym jedna w Lubinie, gdzie budowany jest kościół. Poinformował, że w bieżącym roku został zaproszony do odprawienia Mszy św. pasterskiej w tej powstającej świątyni. Wspominał też swoje liczne kontakty z górnikami i zjazdy do kopalń na Górnym, a teraz także na Dolnym Śląsku. Przypomnijmy, że przed objęciem zarządu diecezją legnicką, jeszcze na terenie archidiecezji katowickiej, Ksiądz Biskup otrzymał tytuł honorowego dyrektora górnictwa. Jednym z zobowiązań płynących z tego tytułu jest obowiązek przynajmniej raz do roku zjechać do kopalni poniżej 1000 m. Z tego obowiązku biskup legnicki wywiązuje się na razie solidnie.
„Oddajemy dziś cześć św. Barbarze - mówił w homilii Biskup Legnicki - ale też musimy zadać sobie pytanie, jak i w czym możemy ją naśladować? Powinniśmy pogłębiać swoją wiarę. Całe nasze życie od chwili chrztu świętego ma być naszym wzrostem w wierze, nadziei i miłości. Stąd też słyszymy tyle zachęt do czytania Pisma Świętego, książek religijnych, czasopism katolickich - wszystko po to, aby wiarę pogłębiać, abyśmy umieli poprowadzić rozmowy na tematy wiary z naszymi najbliższymi. Oby nasze rodziny stawały się miejscem wspólnej lektury Pisma Świętego, by tworzyły się wśród nich Kręgi Biblijne… Nie wystarczy nam jednak tylko poznawać Pana Boga. Trzeba też dać odpowiedź na słowo Boże. Trzeba nam „oddechu wiary” - a jest nim modlitwa. Nie wystarczy się tylko modlić przed zjazdem do pracy, czy też po szczęśliwym powrocie z szychty. Trzeba też pamiętać o codziennej modlitwie, z jej szczytem, jakim jest udział w niedzielnej Mszy św.” - apelował kaznodzieja.
Biskup życzył, aby wszyscy górnicy mieli żywą wiarę jak św. Barbara - jak już nie raz dawali tego przykład. „Niech i nas życie codzienne prowadzi do Pana Boga, abyśmy zawsze naszym wyznaniem wiary, modlitwą i świadectwem życia Jemu mogli się podobać” - apelował biskup S. Cichy.
Złożył także podziękowanie za wsparcie finansowe Kombinatu dla działań Caritas diecezjalnej, a także na rzecz prowadzonych remontów, renowacji zabytkowych obiektów sakralnych i innych dzieł. Podczas uroczystości przedstawiciele górniczych związków zawodowych złożyli dar na rzecz diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Kombinat znany jest ze swego patronatu i wsparcia wielu wydarzeń kulturalnych, artystycznych w naszym regionie.
W dniu poprzedzającym Mszę św., na zaproszenie Prezesa Kombinatu i górników, Biskup Legnicki wziął także udział w świątecznym spotkaniu braci górniczej, zwanym karczmą piwną.
Natomiast 4 XII, w godzinach popołudniowych, we Lwówku Śląskim Ksiądz Biskup przewodniczył modlitwie dziękczynnej skalników, których patronką jest również św. Barbara. W pobliżu tej miejscowości znajduje się m.in. kopalnia anhydrytu, oraz liczne kamieniołomy i żwirownie. Pracownicy tych zakładów również przeżywali tego dnia swoje patronalne święto.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasnogórska wieża nie tylko dla odważnych

2025-07-18 16:52

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wieża

BPJG

Jasnogórska wieża

Jasnogórska wieża

Ma ponad 106 metrów wysokości i prowadzi na nią ponad pół tysiąca schodów.

Wieża jasnogórska w okresie letnim dostępna jest dla zwiedzających codziennie od godz. 8:00-16:00. Pielgrzymi nawet ci, którzy mają lęk wysokości podejmują trud i zapewniają, że widok z góry zapiera dech w piersiach.
CZYTAJ DALEJ

Wiara prowadzi człowieka przez życie

2025-07-17 14:17

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Wiara prowadzi człowieka przez życie, nie zostawia go samym, nie opuszcza go pod warunkiem, że jest poznawana i zgłębiana.

Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go w swoim domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która usiadłszy u nóg Pana, słuchała Jego słowa. Marta zaś uwijała się około rozmaitych posług. A stanąwszy przy Nim, rzekła: «Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła». A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona».
CZYTAJ DALEJ

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12

[ TEMATY ]

Sobór Nicejski

1700. rocznica

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Pierwsze historii zgromadzenie wszystkich biskupów Kościoła, zwołane przez cesarza Konstantyna, trwało od 19 do 25 lipca 325 roku w pałacu cesarskim w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji). Dokładna liczba jego uczestników nie jest znana, ale historycy na ogół przyjmują, że było ich około 220. Oprócz biskupów, byli wśród nich także przedstawiciele tych biskupów, którzy nie mogli przyjechać osobiście: tzw. chorepiskopi (dosłownie: biskupi wiejscy, reprezentujący biskupa w odległych częściach diecezji - pierwowzór dzisiejszych biskupów pomocniczych), prezbiterzy i diakoni, którzy mieli prawo głosu w imieniu swoich biskupów. Tak było w przypadku biskupa Rzymu - Sylwestra, który nie przybył do Nicei, lecz wysłał w swoim imieniu dwóch prezbiterów: Witona i Wincencjusza. Pracom soboru przewodniczył biskup Hozjusz z Kordoby, w dzisiejszej Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję