Reklama

Polska

Ogólnopolski Kongres Katolików - Stop Ateizacji

PROGRAM KONGRESU

W najbliższą niedzielę, 16 czerwca, na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolski Kongres Katolików - Stop Ateizacji. Organizatorami Kongresu są: Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej.

Reklama

Podczas Kongresu zaproszeni goście i prelegenci będą zastanawiać się nad takimi zagadnieniami jak m. in. procesy ateizacji Polski, związki katolicyzmu i patriotyzmu, prawne aspekty obrony wiary, rola katechezy w wychowaniu, odpowiedzialność świeckich za media.

Podczas Kongresu poseł Andrzej Jaworski, przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Przeciwdziałania Ateizacji, wskaże na ateizację Polski jako celowe i zaplanowane działanie, ks. inf. Ireneusz Skubiś przedstawi odczyt: “Polsko, co się z Tobą stało?”. Jak wygląda polityka państwa polskiego wobec Kościoła powie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Profesor Andrzej Nowak powie o związku katolicyzmu i patriotyzmu u Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego, natomiast ks. dr Jarosław Grabowski pochyli się nad postawą katolika wobec ateisty. Mecenas Bartosz Kownacki wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji przedstawi temat: “Czy katolik może być obojętny - prawne aspekty obrony wiary”. O roli katechezy w wychowaniu powie poseł Jadwiga Wiśniewska. Dr Artur Dąbrowski prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej powie o ateistycznej wizji człowieka. Natomiast profesor socjologii Piotr Gliński powie o potrzebach działania wspólnego, o ruchach katolickich jako podstawie społeczeństwa obywatelskiego.

Ponadto red. Jacek Karnowski przedstawi temat odpowiedzialności świeckich za media. Poseł Jan Dziedziczak przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Obrony Życia pochyli się nad tematem walki o życie, pokazując, że jest to obowiązek katolików. Tytuł jego wykładu: “Stop Eugenice”. Poseł Robert Telus przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło - Życie przedstawi temat: ”Ruchy katolickie: wiele charyzmatów - jeden cel”.

Reklama

Natomiast “Walkę z wiarą i tradycją w Unii Europejskiej” przybliży europoseł Tomasz Poręba. Krzysztof Szczerski powie jak przywrócić ducha Europie.

Jednym z owoców Kongresu ma być powołanie Instytutu ds. Przeciwdziałania Ateizacji. - Trendy, które niesie Unia Europejska czy ONZ, nie sprzyjają nauczaniu chrześcijańskiemu, są sprzeczne z nauką Kościoła. Jako chrześcijanie znajdujemy się w sytuacji zderzenia z agresywnością tzw. nowoczesnych prądów myślowych. Najbardziej narażeni są ludzie młodzi, którzy nie mają świadomości zagrożeń, jakie płyną choćby z tak modnej dzisiaj filozofii genderowej, będącej pełzającą rewolucją ateistyczną - zauważa ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli”.

„Katolicy powinni mieć świadomość tych zagrożeń. Tymczasem tak wielu z nas jest przesiąkniętych nurtami niechrześcijańskimi, neopogaństwem sączącym się zewsząd, zwłaszcza poprzez media. Współczesny katolik musi odzyskać świadomość wiary”- kontynuuje ks. Skubiś.

Obrady Kongresu, nad którym patronat honorowy objął abp Wacław Depo metropolita częstochowski, odbywać się będą w auli o. Augustyna Kordeckiego.

Na zakończenie Kongresu abp Wacław Depo będzie przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Zebrania robocze przed Kongresem odbywały się w siedzibie redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

2013-06-12 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III Kongres Młodzieży Polonijnej rozpocznie cykl spotkań online

[ TEMATY ]

spotkanie

kongres

młodzież

Adobe.Stock

Tegoroczny Kongres Młodzieży Polonijnej będzie pierwszym Kongresem online i rozpocznie cykl wirtualnych spotkań, podczas których młodzi będą mogli poznać siebie nawzajem, pogłębić relacje i chrześcijańską formację - powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz w zaproszeniu na III Kongres Młodzieży Polonijnej.

Zaplanowane na 1 sierpnia spotkanie będzie miało formę wirtualną w związku z panującą pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję