Reklama

„Śpiewajmy Panu” w Dzień Podlasia

Niedziela podlaska 27/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już jesienią 2006 r. rozpoczęły się przygotowania do obchodów tegorocznego Dnia Podlasia 10 czerwca i z okazji 8. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Drohiczynie. Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej przy współpracy z parafiami, domami kultury i innymi instytucjami, a także osobami prywatnymi zabrała się za planowanie i przeprowadzenie dość dużej inicjatywy. Po zaplanowaniu i rozesłaniu informacji do szkół, parafii, domów kultury i innych potencjalnych wykonawców przyszedł czas na przeprowadzenie eliminacji, które odbyły się w 7 miejscowościach naszej diecezji, tj.: Węgrowie, Łochowie, Sokołowie Podlaskim, Sterdyni, Siemiatyczach, Brańsku i Bielsku Podlaskim. Po przeprowadzonych eliminacjach, w których wzięło udział ok. 140 podmiotów muzycznych i ok. 1500 osób (wykonawców), przyszedł czas, aby spotkać się na przesłuchaniach finałowych w Bielskim Domu Kultury. Uczestniczyły w nich schole, zespoły, chóry, soliści z różnych miast i wsi naszej diecezji. Poszczególnym wykonawcom i jakości wykonywanych utworów przypatrywało się jury: Stanisław Fiałkowski, dyrektor „Big Warsaw Band” (przewodniczący), Katarzyna Mikiewicz, aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku, i ks. Jarosław Kuźmicki, profesor w WSD Drohiczyn.
W piątkowy wieczór 18 maja odbył się koncert modlitewny w wykonaniu francuskiego wokalisty Gregoriego Turpina. Kolejny dzień przesłuchań zakończył się ok. godz. 15. Wyniki festiwalowych zmagań ukazały się we wtorek 22 maja na stronie internetowej Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Aby wszystko przebiegało bez zakłóceń, zwerbowano zgraną grupę młodzieży z Bielska Podlaskiego i okolic, którzy jako wolontariusze pomagali przy festiwalu.
Laureaci przesłuchań z 18 i 19 maja wystąpili na koncercie galowym XIV Festiwalu Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2007, który odbył się 10 czerwca w Drohiczynie. Do tego koncertu prawie wszyscy laureaci przygotowywali się w Sokołowie Podlaskim podczas warsztatów muzycznych w dniach 8-10 czerwca, które poprowadził Stanisław Fiałkowski wraz z muzykami z orkiestry „Big Warsaw Band”.
Od godz. 15. na scenie wystąpili laureaci, a byli nimi: Zespół Szkół nr 1 z Hajnówki - grand prix festiwalu, Natalia Ziółkowska z Ciechanowca - I miejsce w kategorii solistów do lat 9, Monika Prokopczuk ze Sterdyni - II miejsce w kategorii solistów do lat 9, Małgorzata Priebe z Siemiatycz - I miejsce w kategorii solistów 9-15 lat, Kamil Wojtkowski z Sokołowa Podlaskiego - II miejsce w kategorii solistów 9-15 lat, Julita Kotowicz z Bielska Podlaskiego - I miejsce w kategorii solistów od 16 lat, Alicja Kosińska z Drohiczyna - II miejsce w kategorii solistów od 16 lat, schola „Iskierki” z Siemiatycz - I miejsce w kategorii scholi dziecięcej, „Krasnoludki” ze Sterdyni - II miejsce w kategorii scholi dziecięcej, „Perełki” - chór przy parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z Klich - I miejsce w kategorii scholi młodzieżowej, schola z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja z Bielska Podlaskiego - II miejsce w kategorii scholi młodzieżowej, Studio Piosenki „Fart” z Bielska Podlaskiego - I miejsce w kategorii zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, tercet rodzinny z Siemiatycz Stacji - II miejsce w kategorii zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych
Po wyśpiewaniu przygotowanych utworów wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody. Na zakończenie koncertu galowego wszyscy wykonawcy wraz z organizatorami - przedstawicielami Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie razem złożyli życzenia bp. Antoniemu Dydyczowi, który w tych dniach obchodził swoje imieniny. Jako życzenia zabrzmiała pieśń „Barka” w wykonaniu Sebastiana Żabińskiego i wszystkich wykonawców.
Koncert rozpoczął przeżycia związane z Dniem Podlasia ustanowionym z okazji rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Drohiczynie 10 czerwca 1999 r. Uroczystości w tym dniu połączone zostały z peregrynacją figury Matki Bożej Fatimskiej, która od 13 maja przemierza parafie naszej diecezji.
O godz. 18 odbyła się Msza św. pod przewodnictwem metropolity archidiecezji białostockiej abp. Edwarda Ozorowskiego. Na zakończenie sprawowanej Eucharystii miało miejsce zawierzenie ludu Matce Bożej Fatimskiej.
Obchody Dnia Podlasia zakończył koncert „Miłość mi wszystko wyjaśniła” z udziałem polskich artystów, m.in.: Stana Borysa, Alicji Majewskiej, Janusza Szroma, kapeli Staśka Wielanka oraz „Podlaskich Kukułek”, które wprowadziły nas w nastrój muzyki ludowej. Alicja Majewska wykonała utwór finałowy, kończący uroczyste obchody.
Festiwal Piosenki Religijnej Podlasie 2007 odbył się już po raz czternasty, obchody Dnia Podlasia, które ustanowił bp Dydycz, odbyły się po raz drugi.
Jako organizatorzy wyrażamy naszą wdzięczność wszystkim sponsorom, o których szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie internetowej www.ksm-drohiczyn.pl. Już dziś serdecznie zapraszamy na przyszłoroczne wspólne śpiewanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2025-05-28 14:02

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

dekrety

zmiany personalne

Karolina Krasowska

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, w środę 28 maja br. odebrali dekrety nominacyjne

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, w środę 28 maja br. odebrali dekrety nominacyjne

Bp Tadeusz Lityński 28 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze wręczył niektórym kapłanom naszej diecezji dekrety, kierujące ich do posługi duszpasterskiej w nowych parafiach.

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, w środę 28 maja br. odebrali dekrety nominacyjne. Poniżej publikujemy listę tegorocznych zmian personalnych w diecezji. Proboszczowie i administratorzy parafii obejmują urząd 1 sierpnia, natomiast wikariusze parafialni – 25 sierpnia (ewentualne inne terminy podano przy nazwiskach). Zestawienie nie obejmuje parafii prowadzonych przez zgromadzenia zakonne.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomasz Podlewski o „medialnym papiestwie", Leonie XIV i Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

Gościem majowego spotkania z cyklu „Życie na gigancie” w częstochowskim duszpasterstwie akademickim „Emaus” był ks. dr Tomasz Podlewski – kapłan archidiecezji częstochowskiej, który obecnie mieszka w Rzymie, pracując jako dyrektor biura prasowego Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. W poniedziałkowy wieczór 26 maja, licznie zebranym słuchaczom, na prośbę duszpasterza akademickiego ks. Michała Krawczyka, opowiedział on o swojej pracy i podzielił się rzymskim doświadczeniem czasu konklawe oraz wyboru i pierwszych celebracji Ojca Świętego Leona XIV. Poniżej przytaczamy fragmenty wypowiedzi ks. Podlewskiego.

W kontekście wyboru nowego papieża ks. Tomasz Podlewski mówił m. in.: „Dla mnie osobiście radość z wyboru nowego papieża to była radość podwójna. Najpierw bowiem, zanim na Placu Św. Piotra usłyszeliśmy konkretne nazwisko, wpierw w naszych uszach zabrzmiały znane wszystkim słowa Hamebus Papam. Dla mnie już same one były dostatecznym powodem wzruszenia, radości i wdzięczności wobec Boga. Przecież już sam fakt, że Kościół znowu ma papieża, jest w stanie napełnić serca katolików pokojem. I rzeczywiście tak było. Zdałem sobie sprawę, że ludzie wiwatują na cześć Ojca Świętego, nie wiedząc jeszcze, kto nim został. To była bardzo krótka i subtelna chwila, ale na mnie zrobiła wielkie wrażenie, dlatego starałem się ten moment jakoś uchwycić świadomością, objąć sercem i zachowuję go w pamięci bardzo żywo. Te słowa przyniosły nam wszystkim jasny przekaz: Łódź Piotrowa znowu ma kapitana! Na Watykanie znowu jest papież! Po czasie oczekiwania i sede vacante, nasz Kościół znów jest pod opieką Piotra! Dla mnie osobiście to był bardzo ważny moment i mimo że ten aplauz oddzielający słowa Hamebus Papam od konkretnych słów Cardinalem Prevost to była w sumie tylko chwila, dla mnie miała wielkie znaczenie. Ten ulotny moment, na który świadomie zwracam dziś uwagę, dla mojej duszy miał w sobie coś z radości dziecka, kiedy tata wraca do domu. Jeszcze nie wiedzieliśmy kim jest nowy papież, ale każdy zdał sobie sprawę, że Bóg po raz kolejny w dziejach Kościoła daje nam w prezencie przewodnika, którego sam dla nas zaplanował. Powiem szczerze, że ktokolwiek zostałby wówczas ogłoszony papieżem, przyjąłbym go z identyczną wdzięcznością i miłością, jako dar od samego Jezusa. Bo przecież tak jest”.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Pizzaballa: Jerozolima ma wymiar duchowy i teologiczny

2025-05-29 13:08

Adobe Stock

„Dla uczniów każde miejsce będzie Jerozolimą, będzie miejscem, gdzie podobnie jak ich Mistrz, będą wezwani do oddania życia. I podobnie jak ich Mistrz, doświadczą, że także dla nich Jerozolima będzie bramą, otwartą bramą, przez którą będą mogli powrócić do Ojca” - stwierdza kard. Pierbattista Pizzaballa OFM. Łaciński patriarcha Jerozolimy skomentował fragment Ewangelii (Łk 24,46-53) czytany w obchodzoną w tym roku 1 czerwca uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Ewangelia św. Łukasza ponownie interpretuje ziemskie dzieje Jezusa, traktując je jako jedną wielką drogę, która ma określony cel, którym jest Jerozolima. Jest to cel fizyczny, ale przede wszystkim duchowy i teologiczny: Jerozolima jest miejscem, do którego się wstępuje, żeby oddawać cześć Bogu. Natomiast Jezus, po przybyciu do Jerozolimy, złoży Ojcu prawdziwą ofiarę, swoje życie, ofiarowane jako dar miłości dla zbawienia wszystkich. Z powodu grzechu człowieka ofiara ta będzie krwawa i przybierze formę bolesnej śmierci na krzyżu. Droga Jezusa ku Jerozolimie prowadzi Go do tego kroku, którego Jezus jest w pełni świadomy i aby stawić mu czoła, Jego twarz staje się wyrazistsza i podejmuje stanowczą decyzję, że pójdzie aż do końca (Łk 9,51).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję