Reklama

Jaki był kwiecień z Papieżem

Dni Papieskie w Kazimierzy Wielkiej stały się okazją nie tylko do pochylania się nad spuścizną intelektualno-duchową Jana Pawła II, ale i do promocji kulturalnej środowiska oraz wielkiej mobilizacji społeczności lokalnej. O tym, co ważnego się wydarzyło i jak to zaowocuje w Kazimierzy, z ks. Rafałem Dudałą, inicjatorem i głównym organizatorem spotkań, rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Dziarmaga: - Które z zaproponowanych spotkań szczególnie przypadły do gustu kazimierzanom?

Reklama

Ks. Rafał Dudała: - Konstruktywne, mamy nadzieję, spotkanie odbyło się 13 kwietnia pod hasłem: „Jak wychowywać pokolenie JPII?”, w którym - wraz z mieszkańcami miasta - udział wzięli zaproszeni goście. Ks. Dariusz Kowalczyk, wiceprzewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z Warszawy, mówił o procesie wychowania, w którym niebagatelną rolę winno odgrywać „wychowanie w duchu wiary”. W ślad za takim jego rozumieniem pojawić się muszą postawy dojrzałości, odpowiedzialności, wzajemnego zaufania, szacunku - i taki też przykład pozostawił nam sam Jan Paweł II, którego wychowawczy sekret opierał się na stałym przyjmowaniu roli wychowanka wobec Boga. Z kolei psycholog Mariola Stojowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kazimierzy Wielkiej wskazała na postulat podmiotowości w procesie wychowawczym. Tylko przez odwołanie się do przyrodzonej godności człowieka oraz troskę o poszanowanie wolności wychowanie może i powinno przynieść zamierzony efekt - to jest ukształtowanie dojrzałej i twórczej osobowości. W spotkaniu udział wzięła także s. Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”, prowadzącej domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie. Jak podkreśliła: „Nie ma wychowania bez świadectwa”, które z kolei wyrastać powinno z autentycznego przejęcia się wartościami Ewangelii i traktowania życia z Bogiem jako przygody. Głos zabrał także ks. Andrzej Drapała, prezes Zarządu Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie” oraz Stowarzyszenia „Wspólnie pomagamy”. Znakomitym „obrazem” prowadzonej przez Księdza działalności był zaprezentowany film „Wolna i młoda strefa”, nakręcony przez młodych, spotykających się na zajęciach w kieleckich klubach młodzieżowych. Wydaje się, iż rozmach oraz trwałość owoców prowadzonej inicjatywy winny się stać zachętą do przeszczepiania tego typu pracy na kolejne miasta i miasteczka. Niezwykle cennym głosem w dalszej dyskusji była wypowiedź gościa z Ukrainy. Otwarta dyskusja stała się okazją do stawiania pytań co do możliwości „adaptacji” ogólnopolskich projektów w naszej „małej ojczyźnie”. Stąd podjęto kwestie rozwiązywania problemów „trudnej” młodzieży, współpracy różnych instytucji wychowawczych (rodzina, szkoła, Kościół) czy praktycznego wyrazu troski o potrzebujących (przez przekazanie 1% z podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego). Oto jak bogate może się okazać poszukiwanie odpowiedzi na tytułowe zagadnienie o „wychowanie pokolenia JPII”.
Niezwykle ciekawa okazała się dyskusja panelowa: „Jak ocalić pamięć Papieża - Polaka” z udziałem Zbigniewa Nosowskiego, redaktora miesięcznika „Więź”, i gości z Kielc oraz spotkanie z o. Leonem Knabitem, znanym z wielu programów telewizyjnych i publikacji.

- Nie mogło zabraknąć modlitwy w intencji Jana Pawła II...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Towarzyszyła ona niemal wszystkim spotkaniom. Wymienię choćby Drogę Światła z Janem Pawłem II. To wciąż rzadka w naszym Kościele forma wielkanocnego nabożeństwa - 14 spotkań Zmartwychwstałego z uczniami i niewiastami. Rozważania biblijne zostały wzbogacone o słowa papieskich dokumentów i przemówień skierowanych do młodzieży. W naszym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego sprawowana była także uroczysta Msza św. (26 kwietnia) w intencji rychłej kanonizacji sługi Bożego Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył bp Marian Florczyk. W wygłoszonej homilii, posiłkując się papieskimi medytacjami „Tryptyku rzymskiego”, Ksiądz Biskup wskazał na duchową wartość „przemijania, które ma sens”. W całej rozciągłości odnosi się to także do osoby i pontyfikatu Papieża Polaka, którego ziemskie przemijanie już dziś rodzi wspaniałe owoce. Uczniowie z SSP nr 3 im. Jana Pawła II ponieśli w uroczystej procesji 27 świec - symboli kolejnych lat pontyfikatu, ale także kamieni milowych, które legły podstaw jego znaczenia. Bp Florczyk dokonał również uroczystego poświęcenia Klubu Parafialnego „Archanioł”, który stanowi nowe i ważne dzieło duszpasterskiej posługi.

Reklama

- Zamyśleniom nad papieskim dziełem i modlitwie towarzyszyły także spotkania oświatowe, kulturalne. Proszę opowiedzieć, jak to się odbywało.

- Promocji książki „www.PokolenieJPII.KazimierzaWielka”, będącej zbiorem świadectw kazimierskiej młodzieży, towarzyszyło spotkanie z Januszem Poniewierskim, redaktorem miesięcznika „Znak” i cenionym znawcą pontyfikatu polskiego Papieża. Miał też miejsce koncert zespołów z Kazimierzy i Gorzkowa: „Wbrew pozorom”, „Bez przesady”, „Amedus”. Koncerty odbywały się w różnych dniach, podobnie jak spektakle teatralne. Przedstawienie „Młodzieńcze lata Karola Wojtyły” pokazał teatr parafialny pod kierunkiem Oli Kubiec. Słowem, tańcem, pantomimą i grą świateł została ukazana postać niepomnikowa, przez pryzmat chłopca - małego Lolka.
27 kwietnia w Kazimierskim Ośrodku Kultury miały miejsce przesłuchania w ramach konkursu recytatorskiego „Poezja to Wielka Pani…”, jaki towarzyszył Dniom Papieskim. W finałowej części udział wzięło ponad 40 uczestników - uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. Utwory, zarówno autorstwa Karola Wojtyły, jak i jemu poświęcone, spotkały się ze znakomitym przyjęciem wśród młodych miłośników słowa. Duża liczba uczestników i wyrównany, wysoki poziom pozwalają z nadzieją spojrzeć na trwałość papieskiego dziedzictwa pośród młodej części „Pokolenia JPII”.

- A jak wypadł wielki finał?

- 28 kwietnia w KOK-u odbyła się uroczystość zakończenia Dni Papieskich. Licznie zgromadzona na sali widownia mogła podziwiać laureatów dwóch konkursów - recytatorskiego oraz plastycznego. Aktywny udział w tych przedsięwzięciach (na konkurs plastyczny wpłynęło ponad 200 prac!) jest dowodem zainteresowania życiem i spełnionym dziełem Papieża Polaka. Tutaj też było miejsce na słowa podziękowania tym wszystkim, którzy włączyli się w organizację i przeprowadzenie Dni Papieskich: Samorządowi Gminy Kazimierza Wielka, Kazimierskiemu Ośrodkowi Kultury i Duszpasterstwu Młodzieży Dekanatu Kazimierskiego, a także instytucjom promującym to dzieło oraz wpierającym je przez ufundowanie nagród: mediom (TVP 3; Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia; Radio Plus Kielce; „Niedziela Kielecka”; „Gość Niedzielny”; Wydawnictwo „Jedność”), firmie „Can-Pol”; parafiom kazimierskim oraz parafii z Gorzkowa; SSP nr 1 i SSP nr 3. Pierwszą część finału uświetniła swym występem schola dziecięca z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
W drugiej części odbył się znakomity koncert znanej chrześcijańskiej formacji muzycznej „Magda Anioł z zespołem”. Pełna ekspresji, duchowej pasji i nieprzeciętnego talentu liderka zespołu porwała do wspólnej zabawy zgromadzoną publiczność. Wśród utworów nie mogło zabraknąć także papieskich szlagierów: „Lolek”, „Słowiański” czy „Barka”. Jak to wszystko zaowocuje? Czas pokaże, ale że zaowocuje - nie wątpię.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

2025-05-19 20:01

[ TEMATY ]

cud Eucharystyczny

Indie

Karol Porwich

Na 31 maja zaplanowane jest ogłoszenie uznania przez Stolicę Apostolską cudu eucharystycznego, do jakiego doszło w Indiach. 15 listopada 2013 roku w czasie porannej Mszy św., odprawianej przez ks. Thomasa Pathickala w kościele Chrystusa Króla w Vilakkannur, w stanie Kerala, na konsekrowanej hostii pojawiła się twarz Jezusa Chrystusa.

O watykańskim uznaniu cudu poinformował 9 maja abp Joseph Pamplany, metropolita Tellicherry obrządku syromalabarskiego. Uroczyste ogłoszenie tej decyzji nastąpi w kościele w Vilakkannur podczas Mszy odprawianej przez nuncjusza apostolskiego w Indiach abp. Leopoldo Girellego.
CZYTAJ DALEJ

Papieżowi przypisano fałszywe przesłanie do prezydenta Burkina Faso

2025-05-21 14:34

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Na YouTube opublikowano przemówienie w języku angielskim, stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji, które fałszywie przypisuje Leonowi XIV słowa skierowane do Ibrahima Traoré.

„Jego Ekscelencji prezydentowi Ibrahimowi Traoré, Prezydentowi suwerennego państwa Burkina Faso, synowi afrykańskiej ziemi, obrońcy swojego ludu, niech się pomnożą dla Pana łaska i pokój przez mądrość, odwagę i prawdę…” - tak zaczyna się fałszywe przesłanie w języku angielskim przypisane Papieżowi, stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dziecięca gala na cześć Maryi i wszystkich mam – 25 maja

2025-05-22 16:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dzieci

gala

Bożena Sztajner/Niedziela

Ponad 150 laureatów wyłonionych spośród 5 tysięcy uczestników to finał międzynarodowego konkursu twórczości maryjnej, muzycznej i plastycznej, dzieci i młodzieży organizowanego przez Stowarzyszenie "Sancta Maria”. Koncert galowy odbędzie się na Jasnej Górze w niedzielę, 25 maja, o godz. 17.00. Dedykowany jest Maryi i wszystkim mamom z okazji ich majowego święta, jest też zachętą by „z Mamą Jezusa nieść nadzieję światu”.

W konkursie wzięli udział mali artyści nie tylko z Polski, ale też m.in. z Ghany, Australii, Litwy, Stanów Zjednoczonych czy z terenów Ukrainy objętych wojną. - Cieszy, że ta inicjatywa zdobyła tak wielkie zainteresowanie - powiedziała pomysłodawczyni i organizatorka Anna Rybowicz ze Stowarzyszenia „Sancta Maria”. Wyjaśniła, że festiwal jest hołdem dla Matki Bożej, też z miłości do Niej zrodziła się jego idea. Odbywa się zawsze w okolicy Dnia Matki, 26 maja, i jest również „prezentem” dla wszystkich mam.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję