Reklama

Dar godny Boga

Niedziela małopolska 11/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W nauce światowej polska nauka ma swoje znaczące miejsce, choć jest niedoinwestowana i boryka się z poważnymi trudnościami natury finansowej. Nic więc dziwnego, że każda nowa inwestycja w tej dziedzinie, nowe miejsce i urządzenie są witane i przyjmowane z radością przez Was i również przeze mnie. Liczące się osiągnięcia polskich uczonych, mimo tych braków, są chlubnym świadectwem ich szlachetnej postawy, ich poświęcenia i ofiarnej pracy badawczej. Jako naród jesteśmy winni naszym uczonym szacunek i wdzięczność.
Zaprosiliście mnie, pasterza Kościoła krakowskiego, abym poświęcił Laboratorium Molekularne - bardzo ważny „warsztat” Waszej pracy naukowej. W liturgii Kościoła obrzęd poświęcenia oznacza oddanie czegoś Bogu. W tym wypadku wyraża on Wasze pragnienie powierzenia Mu całego trudu badawczego i jego owoców. Oczywiście, Wasz dar musi być godny Boga, a więc muszą się w nim spełniać wszystkie kryteria właściwe autentycznemu badaniu naukowemu, a także wymagania etyczne. Inaczej mówiąc, musi się rodzić z miłości do prawdy i do człowieka. (…) Mając pełne zaufanie do polskich uczonych, chciałbym podkreślić, że służba prawdziwemu dobru człowieka nabiera szczególnej doniosłości w Waszych pracach - pracach Instytutu Botaniki. Podnoszą się bowiem głosy ostrzegające przed roślinami i żywnością zmodyfikowanymi genetycznie.
Ludzie nauki z Instytutu Botaniki PAN zaprosili do siebie biskupa Kościoła krakowskiego. Można powiedzieć, że spotykają się „fides et ratio”. Wszyscy Państwo doskonale wiedzą, że od tych słów Ojciec Święty Jan Paweł II rozpoczął encyklikę poświęconą relacjom wiary i rozumu. Z radością stwierdza, że miejsce dawnej nieufności, a nawet wrogości, zajmuje dziś dialog, gdyż „wiara i rozum (...) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. Potwierdzeniem tych słów Sługi Bożego jest nasze dzisiejsze spotkanie. Niech ten dialog trwa i pogłębia się. Boże błogosławieństwo niech towarzyszy Wam na drogach poszukiwania prawdy, a także w życiu osobistym i rodzinnym.

Słowo z okazji poświęcenia Laboratorium Molekularnego Instytutu Botaniki PAN, 16 lutego br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja warszawsko-praska: śluby w plenerze tylko w wyjątkowych sytuacjach

2026-07-24 10:07

[ TEMATY ]

komunikat

śluby

Adobe Stock

Zawieranie sakramentu małżeństwa poza kościołem - w plenerze, ogrodzie czy parku - nie jest dopuszczalne, jeśli motywowane jest względami estetycznymi, sentymentalnymi lub organizacyjnymi - przypomniał biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Tomasz Sztajerwald w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji. Jak podkreślił, świątynia pozostaje właściwym miejscem sprawowania sakramentów, a zgoda na celebrację w innym miejscu może być udzielona jedynie wyjątkowo.

Podziel się cytatem Biskup przypomniał, że zgodnie z kan. 1118 Kodeksu Prawa Kanonicznego małżeństwo powinno być zawierane w kościele parafialnym. Zaznaczył, że biskup diecezjalny nie udziela zezwoleń na zawieranie ślubów w plenerze, jeśli przemawiają za tym wyłącznie względy estetyczne, sentymentalne lub organizacyjne.
CZYTAJ DALEJ

Castel Gandolfo: Bocelli zaśpiewa dla papieża

2026-07-24 12:20

[ TEMATY ]

Andrea Bocelli

Materiały promocyjne

Andrea Bocelli

Andrea Bocelli

Papież Leon XIV weźmie udział w kolejnym wydarzeniu muzycznym po sobotnim koncercie zorganizowanym przez diecezję Albano. Tym razem 29 lipca w Borgo Laudato si’ w Castel Gandolfo wystąpi światowej sławy tenor Andrea Bocelli.

Artysta wykona utwór „Cantico della pace”(Kantyk pokoju), przygotowany z okazji 800. rocznicy śmierci św. Franciszka z Asyżu. Na scenie towarzyszyć mu będzie około 170 młodych chórzystów w wieku od 6 do 18 lat, uczestniczących w międzynarodowym projekcie „ABF Voices Of” Fundacji Andrea Bocelli. Inicjatywa skupia dzieci z różnych części świata, pochodzące ze środowisk znajdujących się w trudnej sytuacji, m.in. z Ugandy, Jerozolimy i Neapolu.
CZYTAJ DALEJ

IPN odnalazł szczątki Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”

2026-07-24 20:22

[ TEMATY ]

IPN

IPN

Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”

Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”

Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, został zidentyfikowany dzięki pracom Instytutu Pamięci Narodowej.

O identyfikacji kolejnej ofiary represji komunistycznych poinformowaliśmy 24 lipca 2026 roku podczas konferencji prasowej w Centralnym Przystanku Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. W spotkaniu z mediami udział wzięli zastępcy prezesa IPN: dr hab. Karol Polejowski i dr hab. Krzysztof Szwagrzyk oraz dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prokurator Andrzej Pozorski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję