Reklama

Sanktuaria

Tysiące osób na Jarmarku Świętokrzyskim

[ TEMATY ]

święto

Jakub Hałun/ pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tysiące turystów i pielgrzymów uczestniczyło w VIII Jarmarku Świętokrzyskim, który odbył się 19 maja w uroczystość Zesłania Ducha Świętego na Świętym Krzyżu. Przez cały dzień na scenie estradowej wystąpiło ponad 200 artystów. Mszy św. polowej przewodniczył o. Zygfryd Wiecha OMI, superior świętokrzyskiego klasztoru. W słowie skierowanym do wiernych o. Zygfryd Wiecha OMI przypomniał prawdę, że tak jak w Wieczerniku Duch Święty napełnił Apostołów, tak dziś pragnie napełnić nas swoją mocą i swymi darami.

- Tak jak przed laty, bł. Jan Paweł II wołał, aby Duch Święty odnowił oblicze naszej polskiej ziemi, każdy z nas wiedział, o jaką przemianę chodziło. Nie trzeba było nam żadnych wyjaśnień. Dziś z tej Świętej Góry pragniemy ponowić to wołanie, aby Boży Duch odmienił oblicze naszej świętokrzyskiej ziemi. By powiew Ducha, który jest samym Dobrem i Miłością pozwolił nam wszystkim odczytać na nowo nasze powołanie do służby naszym bliźnim, do życia w pokorze – mówił o. Wiecha OMI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nasze świętokrzyskie sanktuarium jako stolica duchowa regionu winno wypełniać taką rolę jak przed wiekami – za czasów ojców benedyktynów – religijną, narodową, kulturotwórczą. Zróbmy wszystko, aby temu miejscu przywrócić dawną świetność. Już za miesiąc będziemy dziękować Bogu za to, że Kościół pw. Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. To wielkie wyróżnienie dla tego miejsca, podkreślenie jego wyjątkowości i niepowtarzalności – podkreślił superior świętokrzyskich oblatów.

Po Eucharystii wierni adorowali w świątyni Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. W miejscu, gdzie była sprawowana Eucharystia organizatorzy ustawili scenę, na której rozpoczęły się występy artystyczne ponad 200 artystów.

Pierwsze widowisko pt. „Wołały się echa po leśnych górach...”, które przygotował artysta z „Piwnicy pod Baranami” – Piotr „Kuba” Kubowicz było artystycznym hołdem złożonym powstańcom styczniowym.

Reklama

Tysiące osób wysłuchało koncertu, który został oparty m.in. na tekście listu papieża Piusa IX z 1863 r. nakazującego modlitwy za Polskę, utworach z muzyką Piotra Kubowicza i „Echach leśnych” Stefana Żeromskiego oraz piosenkach z okresu powstania styczniowego.

Na scenie zaprezentowali się m.in. artyści z gminy Bieliny - Zespół Śpiewaczy Echo Łysicy, Chór Towarzystwa Przyjaciół Bielin SABBATON, Zespół Dziecięcy Małe Bielinianki, Kapela Bielińska, Orkiestra Dęta, ks. Marcin Dzióbek, Wiktor Pukman oraz z Nowej Słupi - Zespół Śpiewaczy Chełmowianki, Świętokrzyskie Diabliki, Stowarzyszenie Razem dla Mirocic.

W widowisku muzycznym pt. „Od Łysicy do Wiślicy” zorganizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach wystąpiło prawie 100 artystów, w tym m.in. zespół „Mafia”, Izabella Trojanowska, Bronisław Opałko, Zespół Pieśni i Tańca Kielce, Zespół Inscenizacji Tanecznych "MK Dance" oraz Szwadron Kawalerii 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

Zaprezentowane zostały m.in. „Chorały gregoriańskie” i „Suita Świętokrzyska”. Zorganizowane były także popisy „Ułańskiej Fantazji” i pokazy sokolnicze. Na stoiskach zaprezentowane były m.in. wyroby artystyczne i potrawy regionalne.

Dzieci zabawiane były przez aktorów kieleckiego Teatru Lalkowego „Kubuś”, którzy zorganizowali wspólną zabawę, warsztaty i gry oraz konkursy.

Tegoroczny Jarmark zrealizowany został dzięki wsparciu finansowemu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Świętokrzyskiego. Organizatorami VIII Jarmarku Świętokrzyskiego są: Ojcowie Oblaci Maryi Niepokalanej Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urząd Gminy w Bielinach, Urząd Gminy w Nowej Słupi, Urząd Miasta Kielce, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Świętokrzyski Park Narodowy, Lokalna Grupa Działania "Wokół Łysej Góry".

Sanktuarium świętokrzyskie prowadzą Ojcowie Oblaci Maryi Niepokalanej. Jest ono najstarsze w Polsce i znajduje się w Górach Świętokrzyskich niemal na szczycie góry, zwanej Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem (595 m). Relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, według legendy, podarował klasztorowi w XII w. św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego.

2013-05-19 19:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ze światłem gromnicy

Niedziela kielecka 5/2010

[ TEMATY ]

święto

BOŻENA SZTAJNER

Gromnica - jak sugeruje sama nazwa - chroni od gromu i gradobicia. Jej światło towarzyszy konającemu i pomaga w przejściu na drugą stronę życia. Wierzono, że obroni w zimowe noce przed wilkami. W polskiej kulturze i tradycji nie sposób przecenić znaczenia gromnicy i święta Matki Boskiej Gromnicznej.
Oskar Kolberg tłumaczył tę fascynację Gromniczną tak: „Światło tych świec wyraża Pana Jezusa, który objawieniem swoim oświecił ród ludzki. Pamiątka zaś oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny przypomina, iż Matka Boska 40. dnia po Narodzeniu Pana Jezusa przybyła do kościoła jerozolimskiego, dla dopełnienia prawa Starego Testamentu” (O. Kolberg, „Dzieła wszystkie. Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania (...)”, Wrocław-Warszawa 1962-80).
Hypapante - uroczystość upamiętniająca przybycie do świątyni jerozolimskiej, już w IV wieku obchodzona uroczyście w Rzymie, w kolejnych stuleciach została wzbogacona o procesję ze światłami - jako nawiązanie do tekstu z Ewangelii św. Łukasza (2, 32). Za cesarza Justyniana obowiązywała w całym państwie (od 542 r.). Z czasem, pod wpływem szczególnych jej obchodów sprawowanych w Rzymie u MB Większej, nabrała charakteru święta maryjnego - u nas MB Gromnicznej. Treścią tego święta jest scena opisana w Łukaszowej Ewangelii: zwyczajowe przyniesienie Jezusa do świątyni, spotkanie z Symeonem i prorokinią Anną, zapowiedź zbawczej misji Chrystusa.
Pisze Jan Uryga („Rok polski w życiu, tradycji i obyczajach ludu”, Włocławek 2003): „…Przychodził dzień Matki Bożej Gromnicznej, a moja babka z szacunkiem wyciągała ze starej skrzyni na ubrania świecę woskową, przyozdabiając ją mirtem i wstążką. Gdy wróciła z nią z kościoła, obchodziła całe obejście, by w końcu zapaloną okopcić belkę sufitową znakiem krzyża, wierząc w przemożną opiekę Maryi nad domem, zwłaszcza w czasie letnich burz, gdy zapalona gromnica świeciła w oknie domu (…). Po kilku latach, gdy moja babka umierała z gromnicą w dłoni, ujrzałem w jej oczach poddanie się woli Bożej, widziałem, z jaką otuchą wpatrywała się w płonący ogień gromnicy, jakby widząc przy swym łóżku Gromniczną Panią, która ma ją przeprowadzić z tego świata do domu Ojca w niebie”.
Wyraz wiary w opiekę MB Gromnicznej odnajdziemy w malarstwie i twórczości literackiej. Ze świętem łączą się także przysłowia: Gdy na Gromniczną z dachu ciecze, zima jeszcze się powlecze; Gdy na Gromniczną rozstaje - rzadkie będą urodzaje; Gdy na Gromniczną wóz, chowaj sanie, szykuj wóz.
Kieleccy etnografowie twierdzą, że społeczność świętokrzyskiej wsi przywiązywała i nadal przywiązuje wielką wagę do ceremonii kościelnych odprawianych 2 lutego. Z poświęceniem gromnic łączą się, jak zwykle w kulturze ludowej, wierzenia religijne oraz praktyki obrzędowe, kończące cykl „godnich świąt” - np. jest to ostateczny termin usuwania choinek z domów i obejść oraz zaprzestania działalności grup kolędniczych.
W rdzennych Górach Świętokrzyskich jeszcze do niedawna praktykowano zwyczaj zapalania w dniu 2 lutego tylu świeczek, ile jest osób w rodzinie. Plagą wiejskich okolic, w miesiącach zimowych, były wilki (jeszcze w okresie międzywojennym budowano wokół domów specjalne palisady chroniące przed wilkami). Kapliczka św. Mikołaja w Porąbkach miała bronić drapieżnikom dostępu, podobnie jak dość powszechnie zimą noszone, małe dzwoneczki. W Kakoninie, Wilkowie, Porąbkach jeszcze i dzisiaj gospodarze na drzwiach chaty kreślą krzyż, aby strzegł przed klęskami żywiołowymi i wilkami. A służy im do tego właśnie gromnica poświęcona 2 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

[ TEMATY ]

Sosnowiec

bp Artur Ważny

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Gościem specjalnym wiosennej edycji był o. dr hab. Józef Augustyn SJ, uznany rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor książek i artykułów z zakresu życia duchowego, pedagogiki chrześcijańskiej oraz formacji seminaryjnej i kapłańskiej. - Bóg wie z jakiego błota nas ulepił i dlatego nie trzeba się wstydzić swojej słabości przed Bogiem - mówił do księży o. Augustyn SJ. - Trzeba mówić o tej swojej słabości wprost. A kiedy ktoś nie daje sobie rady ze swoją słabością, powinien szukać pomocy. Trzeba znaleźć człowieka zaufanego w najważniejszych sprawach. Takim kimś w pierwszym rzędzie powinien być własny biskup - podkreślił prelegent.

CZYTAJ DALEJ

Animatorzy i liderzy Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

2024-05-18 09:30

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

bp Andrzej Przybylski

materiał parsowy

W piątek, 17 maja 2024 roku, odbyło się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne i formacyjne liderów i animatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Było to przygotowanie do sobotniego Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy na Jasnej Górze. Konferencje poprowadził Damian Stayne ze wspólnotą Cor et Lumen Christi. Mszy świętej przewodniczył Bp Andrzej Siemieniewski z Legnicy.

materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję