Reklama

Miłosierdzie czynów

Niedziela małopolska 9/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty Jan Paweł II w swoim nauczaniu wielokrotnie mówił o potrzebie w życiu chrześcijańskim miłosierdzia czynów, a nie tylko słów. W szczególności Ojciec Święty wzywał wolontariuszy, aby ich działalność była „widzialnym wyrazem tego miłosierdzia czynów, dzięki któremu głoszenie Ewangelii - będące przecież pierwszym nakazem miłosierdzia - nie jest narażone na ryzyko «utonięcia w powodzi słów, jakimi i tak jesteśmy nieustannie zalewani we współczesnym społeczeństwie przez środki przekazu». Istotnie «Miłosierdzie czynów nadaje nieodpartą moc miłosierdziu słów»”. (...)
Moi Drodzy, pragnę w imieniu Kościoła krakowskiego podziękować Wam za Wasz ofiarny udział w dziele wolontariatu. Cieszę się, że jest Was wielu i że dziś wasze grono powiększa się o nowym kandydatów przez obrzęd udzielenia im „mandatu posługi”.
Będąc wolontariuszami od św. Eliasza, w swej służbie ludziom cierpiącym starcie się naśladować tego wielkiego proroka Starego Testamentu. Znacie jego niezwykłą gorliwość o cześć Jedynego Boga, jego zdumiewające dzieła miłości bliźniego (...). Nie będziecie czynić takich cudów, nie będziecie zaspokajać głodu fizycznego ani też wskrzeszać zmarłych. Jednak człowiekowi cierpiącemu, który doświadcza nie tylko bólu fizycznego, ale i głodu miłości, życzliwego słowa i uśmiechu zaniesiecie swój młodzieńczy entuzjazm i miłość, wskrzesicie i umocnicie nadzieję, podtrzymacie chęć życia i pragnienie jednoczenia się z Chrystusem cierpiącym.
Dobrze wiecie, że posługa wolontariatu wymaga rozeznania, w czym można pomóc. Potrzeba więc wielkiego taktu i delikatności, strzec się, aby hałaśliwie i na pokaz nie chcieć wmuszać pomocy.
Moi Drodzy, z darami waszych młodych serc nie idziecie sami. Idzie z Wami i osłania Was płaszczem swej macierzyńskiej opieki Najświętsza Maryja Panna, której szkaplerz nosicie.Pragnę Was zapewnić, że towarzyszy Wam również moje pasterskie błogosławieństwo i modlitwa. Idźcie więc z radością i ufnością i dawajcie świadectwo, że Bóg jest miłością i kocha każdego człowieka, szczególnie tego, który cierpi.

Fragment przemówienia z obrzędu udzielenia „mandatu posługi” nowym wolontariuszom w kościele Karmelitów „Na Piasku”, 19 lutego br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Józef Kupny do neoprezbiterów: Pamiętajcie, kapłan nie głosi siebie, ale Chrystusa

2026-05-23 11:27

ks. Łukasz Romańczuk

Neoprezbiterzy 2026: od lewej: ks. Barłomiej Sikora, ks. Kacper Dawiec, ks. Szymon Rojek, o. Piotr Ferenc CMF

Neoprezbiterzy 2026: od lewej: ks. Barłomiej Sikora, ks. Kacper Dawiec, ks. Szymon Rojek, o. Piotr Ferenc CMF

Archidiecezja Wrocławska ma 3 nowych kapłanów. Są to: ks. Bartłomiej Sikora z parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu, ks. Szymon Rojek z parafii Miłosierdzia Bożego w Oławie i ks. Kacper Dawiec - z parafii Piotra i Pawła w Kątach Wrocławskich. Wśród nowowyświęconych jest także o. Piotr Ferenc, klaretyn. Święceń przebiteratu udzielił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. 

Rektor Michał Mraczek zabrał głos na początku liturgii. - Gromadzi nas uroczystość podczas, której 3 diakonom Archidiecezji Wrocławskiej i jednemu ze zgromadzenia klaretynów udzieli sakramentu prezbiteratu. Jest to jeden z najważniejszych dni kościoła partykularnego - zaznaczył ks. Michał Mraczek, zachęcając do modlitwy za tych, którzy staną się kapłanami. 
CZYTAJ DALEJ

Służby wkroczyły do domu prezydenta Nawrockiego! "Wyważono drzwi"

2026-05-23 22:20

[ TEMATY ]

służby

Karol Nawrocki

wkroczyły

dom prezydenta

Adobe Stock

Służby wtargnęły do rodzinnego domu Prezydenta RP w Gdańsku. Pod nieobecność domowników wyważyły drzwi i weszły do mieszkania - poinformował Rafał Leśkiewicz rzecznik prezydenta Nawrockiego.

Podziel się cytatem - podał we wpisie na platformie X.com rzecznik prezydenta. Jak dodał od kilkunastu dni służby są paraliżowane przez fałszywe zgłoszenia uderzające w dziennikarzy oraz osoby publiczne związane z prawicą:
CZYTAJ DALEJ

Katolickie uczelnie w Europie w obliczu wyzwań współczesności

2026-05-23 19:29

[ TEMATY ]

katolickie uczelnie

wyzwań współczesności

Vatican News

Zgromadzenie generalne Europejskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FUCE)

Zgromadzenie generalne Europejskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FUCE)

Rola i zadania katolickich uniwersytetów w dobie dynamicznej sytuacji rekrutacyjnej studentów związanej z demografią, czasem konfliktów międzynarodowych i zmniejszoną mobilnością - to niektóre z zagadnień poruszanych podczas zgromadzenia generalnego Europejskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FUCE).

Spotkanie odbyło się w dniach 20-22 maja w Zagrzebiu pod hasłem: „Inspirowanie uniwersytetów katolickich w czasach wyzwań”. W wydarzeniu uczestniczyli rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski oraz rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję