Reklama

A może 1% dla „Cyrenejczyka”?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czasami narzekamy na sposób, w jaki państwo wydaje nasze podatki. Mamy poczucie, że gdybyśmy mieli wpływ na sposób wydawania, inwestowania czy dzielenia naszych pieniędzy, zrobilibyśmy to o wiele lepiej.
Otóż dano nam taką możliwość! Możemy decydować, na co państwo ma wydać nasze podatki! Oczywiście, nie dotyczy to całych podatków, a jedynie 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 27d Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik - osoba fizyczna - może w zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-37) pomniejszyć kwotę należnego podatku o kwotę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego do wysokości 1% należnego podatku. Dzięki temu każdy podatnik może świadomie zadecydować, na jakie cele chce przeznaczyć 1% swojego podatku należnego państwu!
Jak na razie, niewielu z nas (tylko ok. 5%!!!) korzysta z tej możliwości. A szkoda, bo byłby to znaczny zastrzyk finansowy dla wielu organizacji pomagających innym.
„Podatnicy, w rozliczeniu za 2005 r., przekazali ponad 62 mln zł na cele społeczne. Swój 1% oddało organizacjom pożytku publicznego 1 156 480 osób, co stanowi 5, 03% wszystkich podatników! Średnią kwotą przekazywaną przez podatników była suma 53 zł” (źródło: www.jedenprocent.pl).

O organizacjach pożytku publicznego

Reklama

Status organizacji pożytku publicznego nadawany jest przez Krajowy Rejestr Sądowy. Mogą go uzyskać przede wszystkim stowarzyszenia, fundacje, instytucje i organizacje kościołów i związków wyznaniowych. Warunkiem jest prowadzenie działalności w odpowiednich obszarach pożytku publicznego.
Jednym z przywilejów tych organizacji jest to, że można wspierać ich działalność, przekazując na nie 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.
W naszej diecezji taki status mają m.in.:
- od 2004 r. Stowarzyszenie Opieki nad Dziećmi Opuszczonymi p.n. Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza (działające przy parafii św. Michała Archanioła w Toruniu) - oratorium.torun.pl;
- od 2005 r. Caritas Diecezji Toruńskiej - www.torun.caritas.pl;
- od 2006 r. katolicki Ośrodek Psychologiczno-Pastoralny „Cyrenejczyk”, www.poradnia.diecezja.torun.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak przekazać 1% za rok 2006?

Wbrew pozorom, nie jest to takie skomplikowane. Jedynym wysiłkiem z tym związanym jest wypełnienie przekazu bankowego lub pocztowego i przelanie pieniędzy na konto wybranej organizacji pożytku publicznego.
Spróbuję krok po kroku opisać całą procedurę:

a) oblicz należną kwotę podatku za rok 2006 (pozycja 178 w PIT-36 i pozycja 110 w PIT-37);

b) oblicz od tej kwoty 1% (zaokrąglając do pełnych dziesiątek groszy w dół!);

c) wpłać kwotę 1% na konto wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego (np. na konto „Cyrenejczyka”: 38 1610 1188 0025 9062 2000 0001) z dopiskiem: „1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego”.
Wpłaty należy dokonać do dnia złożenia deklaracji podatkowej (PIT-36 lub PIT-37) za rok 2006, czyli najpóźniej do końca kwietnia 2007 r.
Warto dodać, że spis organizacji pożytku publicznego można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości: opp.ms.gov.pl lub stronie: bazy.ngo.pl. Znajdziemy tam również informacje o organizacjach i numery kont bankowych;

d) w zeznaniu rocznym wpisz przekazaną kwotę 1% (PIT-36 w pozycji 179; PIT-37 w pozycji 111);

e) dzięki temu Ty, jako podatnik, pomniejszasz należny podatek i w zależności od sytuacji:
- jeżeli w pozycji 190 (PIT-36) lub 115 (PIT-37) wychodzi nadpłata, to urząd skarbowy dolicza do niej kwotę 1%,
- jeżeli niedopłata (pozycja 114 w PIT-37 i pozycja 189 w PIT-36), to pomniejszasz ją o kwotę przekazanego na rzecz „Cyrenejczyka” 1%;

f) urząd skarbowy zwraca Ci w całości przekazaną przez Ciebie kwotę 1%!
UWAGA! Podatnicy tzw. podatku liniowego 19% nie są uprawnieni do odpisu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Mogą natomiast przekazać 1% osoby płacące podatek ryczałtem.
W przyszłym roku cała procedura ograniczy się do wyboru odpowiedniej organizacji i umieszczenia jej danych w deklaracji podatkowej. Urząd Skarbowy sam przekaże pieniądze na wskazane konto.

Dlaczego warto wesprzeć „Cyrenejczyka”?

Dziś zwracam się z prośbą do wszystkich osób, które jeszcze nie zdecydowały, na kogo przekazać 1% swojego podatku dochodowego, by pomyślały o naszym Ośrodku „Cyrenejczyk”. Działamy od 2004 r., w tej chwili współpracuje z nami w różnej formie ok. 30 wolontariuszy (psychiatrów, psychologów, pedagogów, prawników, kapłanów i innych), tylko w 2006 r. pukano do naszych drzwi ponad 1400 razy! Zapraszamy na spotkania grup wsparcia i grup terapeutycznych:

1. DDA (dorosłe dzieci alkoholików)
Do grupy tej zapraszamy osoby, których życie i dojrzewanie przebiegało w rodzinie z problemami uzależnień od alkoholu, narkotyków itp.;

2. Grupa terapeutyczna
Do grupy tej zapraszamy osoby (w wieku od 19 do 35 lat) z problemami osobowości, zaburzeniami nerwicowymi i lękowymi oraz z problemami w relacjach z innymi ludźmi;

3. Grupa Rozwoju Osobistego
Do grupy tej zapraszamy osoby (w wieku od 20 lat) pragnące lepiej poznać siebie i nauczyć się lepszego kontaktu z innymi. Program adresowany jest do osób samotnych lub żyjących w małżeństwie. Elementy programu to m.in.: poznanie własnego temperamentu, rozpoznawanie własnych emocji, wyrażanie emocji w sposób werbalny i pozawerbalny, umiejętność radzenia sobie ze stresem, akceptacja swojego ciała, sposoby reagowania w sytuacjach trudnych i konfliktowych, udzielanie informacji zwrotnej, poczucie własnej tożsamości. Zajęcia będą miały charakter warsztatowy, wymagający własnego zaangażowania. Cykl obejmuje 16 spotkań po ok. 2,5 godz.;

4. Eureka - szkolenie i warsztaty wokół kapitału personalnego
W ramach warsztatów spróbujemy pomóc rozwinąć: umiejętność planowania i organizacji swojego czasu, umiejętność dokonywania trafnych wyborów życiowych, świadomą decyzję kształtowania swojego charakteru. Na warsztaty zapraszamy: młodzież z pierwszych i drugich klas szkół ponadgimnazjalnych, młodzież, która nie zakwalifikowała się na wybrane kierunki studiów, osoby młode zainteresowane inwestycją w osobistą ścieżkę kariery, osoby, które ukończyły edukację i poszukują pracy;

5. Warsztaty rozwoju osobistego dla osób uzależnionych, współuzależnionych i rodzin osób z problemem alkoholowym
Celem warsztatów jest: pomoc w nazwaniu problemów uzależnienia i współuzależnienia, pogłębienie motywacji do podjęcia leczenia i terapii, pomoc w budowaniu pozytywnego obrazu siebie, pomoc w lepszym komunikowaniu się z bliskimi i z otoczeniem, pomoc w zdobyciu umiejętności asertywnego sposobu życia i komunikowania, pomoc w rozwoju duchowym osób uzależnionych i współuzależnionych, pomoc w zdobyciu umiejętności zabawy bez korzystania z alkoholu i innych środków psychoaktywnych, pomoc w zdobyciu umiejętności radzenia sobie ze stresem. Pierwsze warsztaty odbędą się w Diecezjalnym Ośrodku Rekolekcyjnym w Hartowcu, w dniach 23-25 lutego;

6. Dyżury egzorcysty
Od października 2007 r. dwa razy w miesiącu w „Cyrenejczyku” dyżuruje egzorcysta diecezjalny ks. kan. Józef Kiełpiński.

Ks. Marian Tomasz Kowalski, Dyrektor Ośrodka

Katolicki Ośrodek Psychologiczno-Pastoralny „Cyrenejczyk”
Rynek Staromiejski 30/6;
87-100 Toruń
numer konta: 38 1610 1188 0025 9062 2000 0001
tel. (0-56) 657-77-90,
fax (0-56) 657-77-95,
cyrenejczyk@diecezja.torun.pl.
www.poradnia.diecezja.torun.pl

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwie debaty w Końskich z udziałem nie wszystkich kandydatów

2025-04-12 07:54

[ TEMATY ]

debata prezydencka

PAP/Adam Kumorowicz

Miała być debata jeden na jeden w Końskich, finalnie odbyły się dwie debaty z udziałem kilku, choć nie wszystkich zarejestrowanych kandydatów na prezydenta.

Debata w Końskich początkowo miała być spotkaniem „jeden na jeden” Rafała Trzaskowskiego (kandydata KO) i Karola Nawrockiego (popieranego przez PiS). Przedstawiciele TVP, TVN i Polsatu informowali, że są gotowi do zorganizowania i transmitowania debaty. Sztab Nawrockiego chciał jednak, by do debaty zostały dopuszczone też inne telewizje. Ponieważ do porozumienia sztabów nie doszło, TV Republika zorganizowała własną debatę na miejskim rynku w Końskich. Trzaskowski podtrzymywał natomiast zaproszenie dla Nawrockiego.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: kard. Nycz papieskim legatem na stulecie archidiecezji katowickiej

2025-04-12 12:55

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

Kard. Kazmierz Nycz

Ojciec Święty mianował kard. Kazimierza Nycza, emerytowanego arcybiskupa metropolitę warszawskiego, swoim specjalnym wysłannikiem na obchody stulecia archidiecezji katowickiej, które odbędą się 11 czerwca 2025 r. - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Uroczystości setnej rocznicy ustanowienia Archidiecezji Katowickiej trwają od listopada 2024 roku i zakończą się w listopadzie 2025. W ramach uroczystości w dniach 9-11 czerwca zaplanowano w Katowicach Jubileusz Biskupów oraz Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
CZYTAJ DALEJ

Chcemy Polski wielkiej

2025-04-12 18:16

[ TEMATY ]

marsz

milenium Królestwa Polskiego

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Z okazji tysiąclecia Królestwa Polskiego 1165 par zatańczyło dzisiaj poloneza na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, bijąc tym samym rekord Polski. Oprócz oficjalnie policzonych osób przyłączył się jeszcze tłum uczestników, których organizatorzy nie byli w stanie policzyć.

Odtańczenie poloneza poprzedziło wielki marsz z okazji milenium Królestwa Polskiego i pięciu wieków Hołdu Pruskiego. Polonez jest symbolem długości, siły, atrakcyjności i znaczenia polskiej kultury na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję