Reklama

Unitas - w służbie ekumenii

Niedziela małopolska 3/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobór Watykański II był przełomem w ekumenii. Od tamtej pory rozwinęła się działalność instytucji i osób duchownych oraz świeckich na rzecz pojednania i dialogu religijnego. Istotą ekumenizmu jest dążenie do ścisłej współpracy Kościołów, a także poszukiwanie tych elementów wyznań, które mogą być dla nich wspólne. W Krakowie dużą rolę w tej dziedzinie odegrały publikacje ukazujące się w „Znaku” i „Tygodniku Powszechnym” w latach 70. Twórczym kontaktom laikatu i duchownych różnych wyznań sprzyjał Klub Inteligencji Katolickiej. W roku 1972 powstał przy nim Synodalny Zespół Ekumeniczny. - Zespół gromadził członków KIK-u na czele z kapelanem klubu ks. Bogdanem Kolinkiem, stałymi gośćmi byli także studenci z dominikańskiego duszpasterstwa akademickiego „Beczka”, którzy tworzyli własną, pierwszą dominikańską grupę ekumeniczną. W pracach grupy brali udział również duchowni z innych krakowskich wspólnot chrześcijańskich - Kościoła Polskokatolickiego, Prawosławnego, Ewangelicko-Augsburskiego, Baptystów, Metodystów - opowiada Marek Glogier, w przeszłości i obecnie działający na rzecz ekumenii w Krakowie. Aktywność zespołu zmniejszyła się po po zamknięciu Synodu w 1979 r. (Duszpasterski Synod Archidiecezji Krakowskiej 1972-79).
Po ponad 20-letniej przerwie, w 1997 r., w „Beczce” pojawiły się osoby, które stworzyły kolejną grupę ekumeniczną. Grupa - w ramach grup dyskusyjnych „Beczki” - nosi nazwę Unitas (z łac. unitas - jedność) i jest nieformalną kontynuacją tej, która działała w latach 70. Od 2005 r. przestała być tylko grupą studencką - w spotkaniach uczestniczą osoby w różnym wieku. Spotkania odbywają się przy Międzywydziałowym Instytucie Ekumenii i Dialogu w Papieskiej Akademii Teologicznej. Jej opiekunem jest dr Marek Kita - wicedyrektor Instytutu. W latach 1997-2005 głównymi animatorami grupy byli Mateusz Dunikowski i Michał Wolak. Co środę Unitas spotyka się, aby podejmować różne tematy, mające wpływ na duchową jedność chrześcijan. Na dyskusje zapraszani są również goście - głównie przedstawiciele innych wyznań, duchowni i świeccy (baptyści, ewangelicy, prawosławni). Grupa uczestniczy w ekumenicznych nabożeństwach organizowanych przez Polską Radę Ekumeniczną. Ważne są również wyjazdy - Unitas gościł w Moskwie (spotkanie z prawosławnymi), Szwecji i Rumunii, odwiedza też różne miejsca w Polsce (Śląsk Cieszyński). Spotykając się i rozmawiając z członkami innych wspólnot wyznaniowych, członkowie grupy odpowiadają na pragnienie Chrystusa, „aby byli jedno”.
Szczególnym czasem dla członków grupy jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. 29 stycznia po ekumenicznym nabożeństwie Słowa Bożego w bazylice Ojców Dominikanów (godz. 17) Mszy św. będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz (udział wezmą również przedstawiciele innych wspólnot chrześcijańskich). Po Eucharystii grupa Unitas zaprasza na agapę do kapitularza oraz na wspólne śpiewanie i słuchanie kolęd różnych tradycji. W każdą środę o 18.30 grupa zaprasza na otwarte spotkania, które odbywają się przy ul. Franciszkańskiej 1 w siedzibie Instytutu. Grupa realizuje jedność przez modlitwę, wspólne spotkania, dyskusje i wyjazdy. Jej członkowie podejmują cenne inicjatywy, które pomagają jeszcze bardziej utożsamić się ze swoim wyznaniem, jednocześnie otwierając się na braci i siostry innych wyznań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigeria: Bandyci porwali 13 wiernych z kościoła w środkowej części kraju

2025-12-18 08:18

[ TEMATY ]

Nigeria

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Co najmniej 13 wiernych zostało porwanych przez uzbrojonych bandytów, którzy zaatakowali kościół w stanie Kogi w środkowej Nigerii, poinformował w środę Kingsley Fanwo, stanowy komisarz ds. informacji.

Atak przeprowadzono w niedzielę w Ayetoro-Kiri, miejscowości położonej w trudnodostępnej, porośniętej lasem deszczowym części kraju.
CZYTAJ DALEJ

Rady Papieża Leona XIV jak przygotować się na Boże Narodzenie

2025-12-17 13:16

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Dobre rady

Papież Leon XIV

Vatican Media

Podczas pozdrowień kierowanych przez Papieża do pielgrzymów z różnych krajw, zgromadzonych na Placu Świętego Piotra podczas audiencji generalnej Leon XIV podkreślił religijną wartość szopki oraz zachęcił, by znaleźć czas na przygotowanie się do oczekiwania na Jezusa, bez popadania w gorączkowy aktywizm przygotowań.

Czeka nas święto, które trzeba przygotować: Boże Narodzenie. Jednak dając się porwać gorączce przygotowań, ryzykujemy, że 25 grudnia straci swoje najgłębsze znaczenie, aż do rozczarowania i zaciemnienia przyjęcia Jezusa, „skarbu naszego życia” – przestrzegał Papież. Leon XIV w pozdrowieniach skierowanych do pielgrzymów mówiących różnymi językami ostrzegł przed powierzchowną interpretacją przyjścia Pana.
CZYTAJ DALEJ

Ronald Hicks arcybiskupem Nowego Jorku. Zastępuje kard. Dolana

2025-12-18 17:44

[ TEMATY ]

Nowy Jork

Papież Leon XIV

Bp Ronald Hicks

@Vatican Media

Ronald Hicks, nowo mianowany arcybiskup Nowego Jorku

Ronald Hicks, nowo mianowany arcybiskup Nowego Jorku

Biskup Ronald Hicks, został mianowany przez Papieża Leona XIV nowym arcybiskupem Nowego Jorku. Zastępuje w tej funkcji kardynała Tymothy’ego Dolana, który osiągnął wiek emerytalny i złożył rezygnację na ręce Ojca Świętego. Nowy arcybiskup dorastał niedaleko miejsca, gdzie wychowywał się obecny Papież. Przez kilka lat współpracował z kard. Blase Cupichem.

Nominowany przez Papieża nowy arcybiskup ma 58 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1994 roku, a sakrę biskupią otrzymał w 2018 roku. Oo 2020 roku był biskupem diecezji Joliet w amerykańskim stanie Illinois. Wcześniej, od 2015 roku pomagał kardynałowi Blase’owi Cupichowi w kierowaniu Archidiecezją Chicago jako biskup pomocniczy i wikariusz generalny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję