Reklama

Pokochać parafię

Niedziela gnieźnieńska 52/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 listopada 2001 r. w bazylice św. Wincentego aO Paulo w Bydgoszczy oraz 24 listopada w Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbyły się konferencje rejonowe dla duchowieństwa. Po modlitwie brewiarzowej i homilii abp Henryk Muszyński podzielił się swoimi spostrzeżeniami z X Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, które odbyło się w październiku br. w Rzymie.

Obrady Synodu koncentrowały się wokół tematu Biskup sługą Ewangelii dla nadziei świata. Wysłuchanie biskupów z całego świata dało Księdzu Arcybiskupowi możliwość porównania działalności duszpasterskiej w naszej diecezji i w naszym środowisku z działalnością duszpasterską na całym świecie. Arcypasterz zwrócił uwagę na wstrząsające statystyki Kościoła w Afryce, obrazujące ogromny bezmiar głodu, ubóstwa, licznych chorób oraz bezrobocia. Na zakończenie swojej wypowiedzi zachęcił do osobistej refleksji nad przesłaniem Synodu Biskupów do wszystkich wiernych. Następnie kapłani wysłuchali głównego referatu wygłoszonego przez ks. Mieczysława Polaka na temat: Potrzeba odnowionej wizji parafii w świetle uchwał III Powojennego Synodu Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Nakreślił on teologiczny aspekt parafii, a w nim trzy najważniejsze zadania: słuchanie Słowa Bożego, budowanie wspólnoty i służbę drugiemu człowiekowi. Wykład ten był swoistym wezwaniem do tego, co choć wydaje się oczywiste, może czasami być bardzo trudne - by pokochać parafię.

W dalszej części konferencji bp Bogdan Wojtuś przedstawił główne założenia Programu duszpasterskiego na rok 2002 - Poznać Chrystusa. Chcąc doprowadzić do poznania Chrystusa, należy, poprzez posługę Słowa Bożego w nauczaniu kaznodziejskim i katechetycznym oraz przez świadectwo życia chrześcijańskiego, nieustannie ukazywać Go wiernym. To pokazywanie Chrystusa, winno być realizowane zarówno wobec ludzi jeszcze nie wierzących w Chrystusa (na misjach) oraz tych, którzy żyją tuż obok nas: w naszej diecezji, na terenie poszczególnych parafii. Chodzi tutaj o trzy grupy wiernych. Pierwszą z nich stanowią wierni ściśle związani z Kościołem, uczestniczący w życiu sakramentalnym, drugą ci, którzy przychodzą do Kościoła sporadycznie (np. z okazji uroczystości i świąt, udzielania sakramentów, czy w czasie pogrzebu), trzecią zaś wierni, którzy utracili łączność z Kościołem. Do apostolstwa wśród wszystkich tych grup potrzeby jest specjalny rodzaj duszpasterstwa i temu mają służyć wskazania Programu na przyszły rok.

Bp Wojtuś jako jeden z elementów realizacji Programu przedstawił projekt Instrukcji o przygotowaniu i udzielaniu sakramentu bierzmowania w archidiecezji gnieźnieńskiej. Przygotowanie do sakramentu rozpocznie się w drugiej klasie gimnazjum i będzie trwać przez cały rok. W trzeciej klasie natomiast będzie jego celebracja.

Bp Stanisław Gądecki przedstawił realizację apostolatu biblijnego w diecezji i w parafii, zawartego w uchwałach synodalnych. Zwrócił uwagę na kilka elementów. Najpierw w parafii poprzez katechezę biblijną dla dorosłych, ubiblijnienie niedzielnych homilii, ukazywanie roli Pisma Świętego w modlitwie chrześcijanina oraz ofiarowanie egzemplarzy Pisma Świętego z okazji udzielania sakramentów świętych. Kolejnym miejscem realizacji apostolatu biblijnego powinna być katecheza szkolna. Bp Stanisław Gądecki wskazał na pozytywne zjawisko, jakim jest wyposażenie szkolnych bibliotek w egzemplarze Pisma Świętego. W ramach pracy katechetycznej w szkole można organizować konkursy i wystawy biblijne. Na zakończenie bp Gądecki przedstawił działalność Szkoły Słowa Bożego, która odbywa się w Bydgoszczy i w Gnieźnie. Łącznie z całej diecezji uczestniczy w niej 120 osób. W Bydgoszczy w przedostatniej części konferencji została zaprezentowana działalność Caritas Oddziału bydgoskiego.

Następnie kilku kapłanów przedstawiło swoje refleksje dotyczące nowego Programu duszpasterskiego i Instrukcji o bierzmowaniu. W obydwu konferencjach uczestniczyło łącznie 341 kapłanów (w Bydgoszczy 170 i w Gnieźnie 171).

Problematyce poruszanej w czasie konferencji było poświęcone wspólne posiedzenie Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej i Kapłańskiej, które odbyło się 15 listopada 2001 r. w Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Członkowie obydwu Rad, duchowni i świeccy, w dyskusji poruszali problemy związane z realizacją apostolatu biblijnego oraz szukania nowych dróg dotarcia z Ewangelią do wiernych w parafiach. Na kanwie Programu duszpasterskiego na rok 2002 zwrócono szczególną uwagę na wyraźniejsze ukazanie personalizmu chrześcijańskiego; postawę otwartości kapłanów - aby byli otwarci na dialog z ludźmi, także poza kościołem i plebanią; wychodzenie do grup środowiskowych, jak: artyści, naukowcy, prawnicy itp., oraz uaktywnienie tych wierzących, stojących czasami "tylko z boku".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież, pielgrzym nadziei, pojednania i pokoju, już w Angoli

2026-04-18 16:45

Vatican Media

Papież odprawił dziś Mszę św. w Luande, a następnie udał się do Angoli

Papież odprawił dziś Mszę św. w Luande, a następnie udał się do Angoli

O godz. 14:45 (15:45 czasu polskiego) samolot z Papieżem Leonem XIV na pokładzie wylądował w stolicy Angoli, w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Luanda „4 de Fevereiro”. Jego wizyta w tym kraju potrwa do 21 kwietnia. Jej motto brzmi: „Papież Leon XIV – pielgrzym nadziei, pojednania i pokoju, błogosławi Angolę” - przypomina Vatican News.

Ojciec Święty przyleciał do Luandy z Kamerunu i tym samym rozpoczął trzeci etap podróży apostolskiej do Afryki, która obejmuje cztery kraje. Angola to jedno z najbardziej katolickich państw na kontynencie afrykańskim. Katolicy stanowią 57,8% populacji, czyli ok. 20,3 mln wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Strzelanina w Kijowie. Napastnik zabarykadował się i wziął zakładników

2026-04-18 19:36

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Sześć osób zginęło, a 10 zostało rannych w ataku mężczyzny, który w sobotę zaczął strzelać w Kijowie do ludzi; napastnik został wyeliminowany przez policję - poinformowały władze. Ofiary były cywilami, zwykłymi ludźmi - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Podziel się cytatem - przekazało Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Według wstępnych danych napastnik używał broni automatycznej. Zginął podczas szturmu przeprowadzonego przez oddział specjalny policji KORD.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV na Regina Coeli z nadzieją o Libanie i Bliskim Wschodzie

2026-04-19 14:15

[ TEMATY ]

Leon XIV w Afryce

Vatican Media

Leon XIV w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Regina Coelli

Leon XIV w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Regina Coelli

Tym radosnym śpiewem nie chcemy uciszyć ani zagłuszyć wołania cierpiących, lecz raczej je objąć - tak mówił Leon XIV w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Regina Coelli w Kilambie w Angoli.

Po sprawowanej wcześniej Mszy św., w której Papież porównał nas do uczniów idących do Emaus pełnych zwątpienia i bólu, którym otwierają się oczy na nową przyszłość po spotkaniu z Jezusem, teraz Leon XIV wskazał, że Towarzyszką naszej drogi jest Maryja.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję