Reklama

Aspekty

Głogów: Na wieże kościoła pw. Bożego Ciała wróciły hełmy

Na wieże głogowskiego kościoła pw. Bożego Ciała wróciły hełmy.

[ TEMATY ]

kościół Bożego Ciała

Ks. Adrian Put

Sam kościół został bardzo zniszczony podczas ostatniej wojny. Z historycznego pejzażu miasta zniknęły charakterystyczne szczyty wież, które przez wieki zdobiły miasto. Dziś hełmy zostały zamontowane. W ten sposób kończy się symbolicznie dzieło odbudowy dawnego kościoła jezuickiego. Przez lata niedokończone szczyty wież czekały na ten dzień.

"W pierwszej połowie XVII w. do obecnego Głogowa sprowadzono zakon jezuitów, którzy mieli m. in. pomóc parafii św. Mikołaja w szybkim przywróceniu katolickiego życia religijnego na tym terenie.

Przylegający do kościoła plac został 15.09.1695 r. przekazany Zakonowi Jezuitów na założenie Kolegium. Bogate darowizny pozwoliły Zakonowi przystąpić do budowy.

W latach 1696 -1702, zakonnicy ukończyli budowę jezuickiego barokowego kościoła, w miejscu gotyckiej kaplicy pw. Bożego Ciała. Świątynię zaprojektował włoski architekt Giulio Simonettii. Równocześnie oddano do użytku kolegium, w którym uczyła się okoliczna młodzież.

Podczas wojny siedmioletniej z austriakami kościół ten służył jako szpital dla żołnierzy. Po pożarze w 1711 r. kościół odbudował wrocławski budowniczy J. B. Peintner (odbud. 1796 r.). Ostateczny wyraz architektoniczny otrzymał dopiero ok. 1730 r.

Dalsza rozbudowa jezuickiego obiektu została przerwana przez kasatę dóbr zakonnych w 1776 r. Świątynia jezuicka jest obiektem trzynawowym ze sklepieniem kolebkowym z lunetami. Kondygnacje na dwóch czworobocznych wieżach przedzielają gzymsy, a same wieże zwieńczono hełmami.

Na koniec oblężenia Głogowa, w dniu kapitulacji wojsk würtemberskich 2.12.1806 r., uległy poważnym uszkodzeniom kościół i Kolegium.

Dnia 20.12.1808 r. władze miejskie przekazały obiekt wojskom francuskim na magazyn siana i stajnię, a później na magazyn artylerii. Po odejściu Francuzów w 1814 r. kościół nadal służył celom wojskowym. Dopiero wojskowe władze pruskie w 1820 r. obiekt ten zwolniły, ale już w 1821 r. ministerstwo wojny ponownie przeznaczyło kościół na magazyn armat. Tej decyzji przeciwstawił się minister wyznań Altenstein, zarządzając, aby kościół ten przeznaczyć do kultu religijnego.

Reklama

Od 1833 do 1945 r. pełnił rolę kościoła garnizonowego.

Mocno zniszczony w 1945 r., odbudowany został etapami po wojnie. Niewiele, niestety, zachowało się z oryginalnego wystroju wnętrza. Ołtarz i organy pochodzą z protestanckiego kościoła w Kożuchowie".

(Informacje że strony parafii).

2019-12-21 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Wieluniu wystąpią dla papieża

Muzeum Ziemi Wieluńskiej organizuje spektakl słowno-muzyczny pt. „Myśleć sercem. Papieskie inspiracje” z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Wystąpią aktor Dariusz Jakubowski i sopranistka Katarzyna Thomas, a na fortepianie zagra Piotr Szafraniec.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Ponieważ Pan was więcej umiłował aniżeli inne narody, dopuścił na was ten ucisk, abyście oczyściwszy się z grzechów waszych, stali się wzorem dla innych narodów i ludów, które niebawem odbiorą karę sroższą od waszej [...]. Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa, że naród położony na południu granicy Polski wyginie w niej zupełnie [...]. W końcu wojna stanie się religijna. Walczyć będą dwa obozy: obóz ludzi wierzących w Boga i obóz ludzi niewierzących w Niego. Nastąpi wreszcie bankructwo powszechne i nędza, jakiej nikt nie widział, do tego stopnia, że wojna sama ustanie z braku środków i sił. Zwycięzcy i zwyciężeni znajdą się w równej niedoli i wtedy niewierni uznają, że Bóg rządzi światem [...]. Wy, Polacy, przez ucisk ten oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, ale nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet niegdysiejszym waszym wrogom. I tym sposobem wprowadzicie niewidziane dawno braterstwo ludów...

CZYTAJ DALEJ

Niezwykłe przeżycie

2023-01-31 00:05

s. Danuta Lipińska

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

    W niedzielę 29 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu PROBOSZCZOWIE.

    Jak informuje s. s. Danuta Lipińska, zespół tworzą: ks. Marek Bandura - proboszcz parafii w Buczkowicach k/ Szczyrku - śpiew i gitara prowadząca, ks. Roman Świerkosz- emerytowany proboszcz w Stanisławie Górnym - gitara solowa, ks. Andrzej Piotrowski z parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach - klawisze, o. Roland Pancerz bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej - rektor Seminarium, wykładowca greki, łaciny i patrologii, Jan Budziaszek - perkusista, muzyk sesyjny, świecki rekolekcjonista, autor książek, Grzegorz Górkiewicz, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista Skaldów, twórca muzyki filmowej, a także Adrian Legut - akustyk zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję