Reklama

125 lat działalności zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Krakowie

W krakowskim Nazarecie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Założycielka i jej Zgromadzenie

Reklama

Maria Franciszka Siedliska urodziła się 12 listopada 1842 r. w Roszkowej Woli. Była bardzo wątłym dzieckiem i z obawy o jej życie ochrzczono ją już kilka dni po urodzeniu. Jej rodzice, Adolf i Cecylia z Morawskich Siedliscy, prowadzili życie obojętne religijnie. Dopiero ciężka choroba Cecylii Siedliskiej wpłynęła na jej nawrócenie i chęć przygotowania córki do Pierwszej Komunii św. Zadanie to powierzono kapucynowi, o. Leandrowi Lendzianowi, który odegrał bardzo ważną rolę w życiu duchowym przyszłej Błogosławionej.
Franciszka była osobą głęboko wierzącą, wrażliwą na potrzeby innych. Od dzieciństwa była też bardzo chorowita. Wbrew planom rodziców i wymaganiom ziemiańskiego stanu, zrezygnowała z zamążpójścia. Jej pragnieniem było całkowite oddanie się Bogu. Stan jej zdrowia wymagał jednak częstych wyjazdów na przeróżne kuracje, a realizacja zakonnego powołania Franciszki spotykała się ze sprzeciwem rodziców. Mimo tych trudności przyszła Błogosławiona trwała w swym postanowieniu.
Została powołana do założenia nowego zgromadzenia zakonnego. Jego charyzmat wypływał z duchowości Świętej Rodziny z Nazaretu. Pierwszy dom zakonny powstał w 1875 r. w Rzymie. Matka Maria Franciszka Siedliska początkowo nazwała go Loreto, później zmieniła jego nazwę na Nazaret. Do dziś znajduje się tam dom generalny Zgromadzenia.
W 1881 r. Matka Maria Franciszka założyła pierwszą wspólnotę nazaretańską w Polsce. Jej siedziba mieściła się początkowo w mieszkaniu przy ul. Kopernika w Krakowie. Już w lecie następnego roku siostry przeniosły się do większego budynku przy ul. Warszawskiej 13, gdzie do dziś znajduje się ich dom.
W tym roku mija 125 lat od sprowadzenia Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu do Polski. W 1881 r. do Krakowa przybyły jedynie cztery siostry. Dziś w samym tylko Krakowie w sześciu domach zakonnych mieszka około 100 sióstr, zaś w całej Polsce istnieje obecnie ok. 70 domów, w których mieszka ok. 900 zakonnic.

Charyzmat: troska o świętość rodziny

Reklama

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, mimo iż jest wspólnotą zakonną, ma wyjątkowy charyzmat - troskę o świętość rodziny. Jest to charyzmat szczególnie aktualny w dzisiejszych czasach. Bł. Matka Franciszka zwracała uwagę, aby pole działalności Zgromadzenia nie zawężało się. Ideał szerzenia wśród siebie i innych, a zwłaszcza w rodzinach chrześcijańskich, Królestwa Bożej Miłości przekładał się i nadal przekłada na konkrety.
Pierwszym dziełem Zgromadzenia w Krakowie było założenie czytelni dla dziewcząt spowiadających się u Jezuitów przy Kopernika. Tam też siostry prowadziły dla nich zajęcia dokształcające. Po kilku miesiącach wraz z przeniesieniem domu zakonnego czytelnia ta została przeniesiona na ul. Warszawską13. Niedługo potem, w 1892 r., przy domu zakonnym powstał internat dla dziewcząt i studentek.
Po II wojnie światowej, gdy w kościele parafialnym św. Floriana, do którego przynależał dom sióstr nazaretanek, wikarym był Karol Wojtyła, mieszkanki internatu korzystały z konferencji, rozmów oraz z przewodnictwa duchowego przyszłego Papieża. To m.in. ze spotkań z tą młodzieżą narodziła się idea i nowa forma działalności - kursy przedmałżeńskie, przygotowujące młodych ludzi do życia w rodzinie.
O tym, że siostry nazaretanki i ich charyzmat były bliskie osobie Karola Wojtyły, może świadczyć również fakt, że to właśnie z jego inicjatywy w 1974 r. stworzono w Krakowie przy ul. Warszawskiej 13 pierwszy w Polsce Dom Samotnej Matki, prowadzony przez siostry. Zgromadzenie opiekuje się również poświęconym 19 marca br. przez kard. Stanisława Dziwisza „Oknem Życia”, przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie.
Siostry nazaretanki od 125 lat działają na terenie całej Małopolski. Do Wadowic przybyły już w 1896 r. W latach 20. w Wadowicach do tzw. ochronki prowadzonej przez siostry uczęszczał mały Karol Wojtyła. Jeszcze w 1989 r. wspominał o czasach, „gdy o człowieku mówi się - maluch”. W Wadowicach siostry prowadziły też kursy przygotowania zawodowego dla biednych dziewcząt, zaś od 50 lat prowadzą dom opieki społecznej dla dziewcząt upośledzonych.
Nazaretanki mają również swoje domy w Marcyporębie, w Rabce, gdzie po wojnie, do lat 70., mieściła się szkoła sanatoryjna dla dziewcząt chorych na płuca, oraz w Zakopanem, gdzie obecnie zgromadzenie prowadzi Szkołę Stowarzyszenia Katolickiego. W Rabie Wyżnej siostry prowadzą Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. św. Faustyny Kowalskiej, który powstał w 2000 r. z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza.
W samym Krakowie działalność Zgromadzenia jest bardzo zróżnicowana. Od 1973 r. siostry prowadzą katechezy w szkołach i przedszkolach, są pielęgniarkami środowiskowymi, prowadzą również kuchnie dla ubogich oraz zajmują się innymi pracami przy poszczególnych krakowskich parafiach - są zakrystiankami, organistkami itd. Dom prowincji krakowskiej mieści się przy ul. Nazaretańskiej 1.
W czasach stanu wojennego, nazaretanki krakowskie, najpierw z pomocą zmarłego niedawno bp. Smoleńskiego, pomagały rodzinom osób więzionych i represjonowanych, przesyłały paczki więźniom, wspierały ubogich.
Obecnie każdego dnia siostry rozdają ludziom biednym, bezdomnym i potrzebującym chleb i inne posiłki. Kontynuują przez te różne formy dobroczynności zasadę Założycielki, że w Nazarecie dla każdego musi znaleźć się chleb. Często, jak podkreślają, są tylko pośrednikami między świeckimi, którzy chcą pomóc potrzebującym, dzieląc się tym, czym mogą się podzielić konkretnego dnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Siostry Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Krakowie prowadzą:

Spotkania formacyjne dla rodzin w ramach Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny. To wspólnota osób świeckich, które chcą uczestniczyć w duchowości i misji sióstr nazaretanek (spotkania odbywają się przy ul. Nazaretańskiej 1). \\

Spotkania formacyjne w ramach Kręgu Młodzieży Nazaretańskiej Duchowo Wspierającego Rodziny. Wspólnota ta wydaje pismo dla młodzieży pt. „Listek z Nazaretu”.

Skupienia, czuwania dla dziewcząt (nie tylko powołaniowe!), rekolekcje na różne tematy.

Szkołę Podstawową im. bł. Franciszki Siedliskiej przy ul. Wysłouchów.

Przedszkole przy ul. Nazaretańskiej 1.

Kuchnię dla ubogich przy parafii św. Jadwigi Królowej

Czuwają nad „Oknem Życia” przy ul. Przybyszewskiego 39

Formacja zakonna Sióstr Nazaretanek trwa 9 lat. Dzieli się na etapy: aspirat (1 rok), postulat (1 rok), nowicjat (2 lata), juniorat - okres ślubów czasowych (5 lat), śluby wieczyste.
2 października w Krakowskiej Prowincji Sióstr Nazaretanek rozpoczęło formację początkową 12 kandydatek do życia zakonnego.

Błogosławione męczenniczki z Nowogródka

1 sierpnia 1943 r. podczas okupacjiniemieckiej 11 Sióstr Nazaretanek z Nowogródka zostało rozstrzelanych przez hitlerowców. Ich ofiara uchroniła od śmierci ks. Aleksandra Zienkiewicza, kapelana sióstr i rektora fary w Nowogródku, oraz wiele miejscowych rodzin. Dwunasta siostra, Małgorzata Banaś, pochodząca z Kleczy Dolnej k. Wadowic, która pracowała w tym czasie w szpitalu jako pielęgniarka, przeżyła wojnę. Przez następne lata wypełniała obowiązek opieki nad kościołem powierzony jej przez matkę przełożoną. Jej zaangażowanie w tę misję, szczególnie trudne w latach stalinowskiego reżimu, oraz świętość życia sprawiły, że dziś s. Małgorzata jest kolejną nazaretanką kandydatką na ołtarze.

Czy wiesz, że...

Wzór krzyżyków noszonych przez siostry nazaretanki został wymyślony przez bł. Matkę Marię Franciszkę Siedliską i o. Antoniego Lecherta w 1897 r. We wnętrzu krzyżyków umieszczane były relikwie. Krzyżyki noszone przez siostry dziś wyglądają tak samo jak na początku, nie ma w nich jednak relikwii. Na krzyżykach wygrawerowane są łacińskie napisy: „Oto ja, Służebnica Pańska. Niech mi się stanie według Słowa Twego”, oraz „Królestwo Boże jest wśród Was”.
Po ślubach wieczystych, siostry noszą na palcu srebrne obrączki z napisem: „Mój miły jest mój, a ja jestem Jego” (PnP 2, 16).

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Pozbawiony prawa do udziału w konklawe kardynał Becciu chce wziąć w nim udział

2025-04-23 07:27

[ TEMATY ]

kard. G. A. Becciu

śmierć Franciszka

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

Kard. Angelo Becciu pozdrawia uczestników uroczystości dziękczynnych

Kard. Angelo Becciu pozdrawia uczestników uroczystości dziękczynnych

Gdy w Watykanie trwają przygotowania do pogrzebu papieża Franciszka i konklawe, coraz głośniej jest o sprawie kardynała Angelo Becciu, który - choć pozbawiony praw związanych z godnością purpurata i skazany przez watykański trybunał domaga się udziału w wyborze papieża. Kwestia ta wywołuje podziały wśród elektorów.

76-letni, pochodzący z Sardynii niegdyś bardzo wpływowy kardynał Becciu, był w latach 2011-2018 zastępcą sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, a następnie prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie Katarzynek: mamy nadzieję, że termin beatyfikacji 15 zakonnic nie jest zagrożony

2025-04-23 17:52

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry katarzynki

Zgromadzenie św. Katarzyny

Zgromadzenie sióstr św. Katarzyny przekazało w środę, że przygotowania do beatyfikacji w Braniewie 15 zakonnic trwają i wyraziło nadzieję, że termin 31 maja nie jest zagrożony. Podkreśliło, że czeka na oficjalne potwierdzenie terminu, co ma nastąpić po wyborze nowego papieża.

Rzeczniczka zgromadzenia sióstr św. Katarzyny siostra Martyna Ujazdowska w środę w komunikacie przypomniała, że kolegium kardynałów zadecydowało o zawieszeniu wszystkich planowanych beatyfikacji do czasu zatwierdzenia ich przez nowego papieża.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

2025-04-24 08:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję