Reklama

Poznajemy PWT

Z jednej strony nurt Odry, z drugiej prawie średniowieczna atmosfera placu Katedralnego. Pomiędzy gmach Papieskiego Wydziału Teologicznego.
Czym jest teologia? Co muszą wiedzieć katecheci? Jak czytać Pismo Święte i rozumieć tekst biblijny? Czym jest katolickie dziennikarstwo? To tu, w tym gmachu, odpowiedzi na pytania szukają studenci i słuchacze teologicznych studiów magisterskich i aż pięciu kierunków studiów podyplomowych w systemie zaocznym. Początek roku akademickiego to dobry pretekst, aby im się przyjrzeć.
- Dziś na PWT studiuje prawie 1600 osób. Jednak od kilku lat, jeśli chodzi o liczbę studentów, obserwujemy wyraźną tendencję spadkową. Myślę, że ma na to wpływ przede wszystkim niż demograficzny. Jednak osiągnięcia studentów są duże. Niektórzy z nich wyjeżdżają, kontynuują zaczęte u nas studia za granicą, bo wszystkie nasze dokumenty i stopnie są tam respektowane - to przynosi radość i dumę - mówi ks. prof. Józef Pater, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym jest PWT?

Papieski Wydział Teologiczny jest uczelnią jednowydziałową. Posiada prawo nadawania stopni magistra teologii, doktora nauk teologicznych i doktora habilitowanego nauk teologicznych. Kształci studentów w dwóch sekcjach: A i B. „A” to sekcja kapłańska, czyli ten tryb studiów, gdzie teologiczną wiedzę zdobywają alumni seminariów. Sekcja „B” dotyczy osób świeckich, studiujących zarówno w systemie dziennym, jak i zaocznym. Sekcja „B” to 5-letnie dzienne studia filozoficzno-teologiczne. Ich podstawowym celem jest przygotowanie przyszłych teologów świeckich do pracy katechetycznej w szkole, ale też do pełnienia pastoralnych zadań w parafiach i w specjalistycznych poradniach. Absolwenci, po przedstawieniu pracy oraz po złożeniu egzaminu ex universa theologia i egzaminu magisterskiego, otrzymują stopień magistra teologii.

Studium Doktoranckie

Dla tych, którzy posiadają już dyplom magistra teologii i wykazują chęć dalszych studiów, propozycją są studia doktoranckie. Obejmują dwa etapy: pierwszy - to trzyletnie studia podyplomowe i zdobycie kanonicznego stopnia licencjata z teologii, drugi etap stanowi dwuletnie studium doktoranckie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podyplomowe Studia z Teologii dla nie-teologów

Dla kogo? Dla absolwentów innych kierunków studiów wyższych magisterskich, którzy chcieliby posiąść chociaż podstawy wiedzy teologicznej. Nabór na ten kierunek odbywa się co dwa lata.

Podyplomowe Studia Nauk o Rodzinie

Reklama

Dwuletnie studia, które przygotowują specjalistów (nauczycieli, katechetów, personel psychologiczny i medyczny) do pracy w poradniach rodzinnych, powiatowych centrach pomocy rodzinie oraz do prowadzenia zajęć w szkołach z dziećmi, młodzieżą i rodzicami z zakresu wychowania prorodzinnego. Zajęcia mają charakter wykładów, konwersatoriów, ćwiczeń oraz warsztatów i seminariów i odbywają się dwa razy w miesiącu, w II i IV sobotę miesiąca. Bardzo często podejmują te studia małżonkowie, którzy szukają odpowiedzi na pytanie, jak widzi rodzinę sam Bóg i czego od niej oczekuje.

Podyplomowe Studia Dziennikarskie

To również studia dwuletnie, przeznaczone dla absolwentów wyższych uczelni lub studentów, którzy ukończyli co najmniej trzy lata innych studiów. Program składa się z trzech podstawowych bloków tematycznych: dziennikarskiego, w ramach którego odbywają się praktyki dziennikarskie („Niedziela” również służy taką pomocą), komunikacji społecznej i teologicznego. Nabór również odbywa się co dwa lata.

Podyplomowe Studium Teologii Życia Konsekrowanego

Dwuletnie studia, których celem jest dalsza formacja intelektualna osób konsekrowanych w zakresie teologii życia konsekrowanego. W ramach studium przybliża się podstawowe zagadnienia dotyczące teologii duchowości, teologii powołania, konsekracji, misji, teologii ślubów, charyzmatu, wspólnoty i prawa zakonnego. Adresatami formacji intelektualnej Podyplomowego Studium Teologii Życia Konsekrowanego (PSTŻK) są wszystkie osoby konsekrowane (świeckie i zakonne) pragnące pogłębić swoją osobistą refleksję naukową nad teologią życia konsekrowanego.
Zajęcia trwają 2 lata. Wykładowcami są pracownicy naukowi PWT, Uniwersytetu Kard. S. Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu w Olsztynie. W ramach studium powstaje seria wydawnicza „Biblioteka Teologii Życia Konsekrowanego”.

Nowe inicjatywy PWT

Podyplomowe Studium Biblijne

Podstawowym celem studiów jest formacja biblijna osób świeckich, które ukończyły już studia wyższe. Podyplomowe Studia nie tylko prowadzą do pogłębienia wiedzy na temat Pisma Świętego, archeologii, geografii i historii biblijnej oraz języków biblijnych, ale także przygotowują do prowadzenia grup i kręgów biblijnych w różnych ośrodkach formacyjnych.
- Ks. dr hab. Mariusz Rosik, dyrektor Studium: Studium Biblijne rozpoczyna działalność 7 października tego roku. Studia trwają dwa lata, czyli cztery semestry, tak aby wykładami objąć 350 godzin. Zajęcia będą odbywać się dwa razy w miesiącu, w soboty. Ciekawe jest to, że tymi, którzy zachęcali, aby takie studia powstały, byli nie wykładowcy, ale właśnie ludzie, którzy są animatorami grup biblijnych w parafiach, to oni odkryli potrzebę pogłębienia wiedzy w tym zakresie. Osobą, która roznieciła te pragnienia, był bez wątpienia Ksiądz Arcybiskup - z zamiłowania i wykształcenia biblista. Zresztą, już w czasie swego ingresu do katedry wrocławskiej Arcybiskup zapewnił, że będzie chciał ożywić duszpasterstwo biblijne. Wydział Teologiczny podjął to zadanie i będzie je realizował, ufam, że z dobrym skutkiem. Studenci wywodzą się z różnych środowisk - nie są to tylko osoby, które już ukończyły teologię. Wykładowcy natomiast wywodzą się w większości z PWT, choć nie tylko. Będą służyć swoją wiedzą wykładowcy z Uniwersytetu Opolskiego, z Legnicy i z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nowe inicjatywy PWT

Podyplomowe Studia Zarządzania w Oświacie

Do kogo są skierowane? Do osób starających się o stanowiska kierownicze w Oświacie. Adresatami studiów są absolwenci szkół wyższych - kandydaci na stanowiska dyrektorów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz takich placówek, jak domy wczasów dziecięcych, ogniska wychowawcze, świetlice i kluby środowiskowe, w tym świetlice i kluby profilaktyczno-wychowawcze oraz świetlice i kluby terapeutyczne. Specyfiką studium jest fakt, że przygotowuje ono do zarządzania placówkami służącymi dobru wspólnemu. Stąd pomysłodawcy studium dużo uwagi poświęcili etyce biznesu. Słuchacz Studiów Zarządzania uzyskuje podyplomowe wykształcenie specjalistyczne, które z założenia ma sprzyjać ubieganiu się o stanowiska kierownicze. Zajęcia w postaci gier, seminariów i warsztatów prowadzą doświadczeni nauczyciele akademiccy z Papieskiego Wydziału Teologicznego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Ekonomicznej. Studia trwają dwa semestry. Zajęcia będą się odbywać w piątki i soboty dwa razy w miesiącu.

Papieski Wydział Teologiczny
50-329 Wrocław, pl. Katedralny 14
tel./fax (0-71) 322-99-70,
pft@pft.wroc.pl;
www.pft.wroc.pl

Władze Papieskiego Wydziału Teologicznego:

Wielki Kanclerz - prof. dr hab. Marian Gołębiewski,
Rektor - ks. prof. PWT dr hab. Józef Pater,
Prorektorzy:
ks. dr hab. Włodzmierz Wołyniec (ds. studenckich),
ks. prof. PWT dr hab. Wiesław Wenz (ds. naukowo-dydaktycznych),
Sekretarz generalny - ks. dr Andrzej Tomko.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

W najbliższą niedzielę odbędzie Msza św. w intencji zmarłego harcerza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego

2025-07-26 15:04

[ TEMATY ]

harcerze

harcerstwo

Adobe Stock

W związku z tragiczną śmiercią dh. Dominika Muszewskiego, harcerza z ZHR biskup polowy Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. duszpasterstwa harcerzy wystosował list kondolencyjny, w którym zapowiedział, że w najbliższą niedzielę o godz. 10 w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji zmarłego harcerza. Tego samego dnia o godz. 11:00 w kościele parafialnym w Witoszowie Dolnym odbędzie się pogrzeb śp. Dominika.

składam głębokie wyrazy współczucia z powodu śmierci śp. Dominika MUSZEWSKIEGO, harcerza Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W tej trudnej chwili pragnę zapewnić o mojej pamięci w modlitwie. Wyrazem łączności jest także Msza św. sprawowana w Katedrze Polowej w dniu pogrzebu o godz. 10.00 w intencji Zmarłego oraz za wszystkich pogrążonych w żałobie, o siły w tym trudnym czasie.
CZYTAJ DALEJ

Św. Anna – nauczycielka i pedagog

2025-07-27 19:00

Marzena Cyfert

Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Uroczystości odpustowe przeżywała parafia św. Anny we Wrocławiu-Oporowie. Parafianie przygotowywali się do nich od trzech dni poprzez konferencje głoszone przez O. Kuniberta Kubosza ze wspólnoty franciszkańskiej z klasztoru na Górze św. Anny.

– Dzisiejsza uroczystość to okazja do dziękczynienia Panu Bogu za cały rok wyświadczonych nam łask przez wstawiennictwo św. Anny, naszej patronki. Dziękujemy Bogu za duszpasterzy oraz świeckich wiernych zaangażowanych w ewangelizację – mówił ks. Jarosław Lawrenz, proboszcz parafii.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję