Seminarium Biskupa Abramowicza (PSBA) widzi siebie jako most. Aby (...) mógł być dobrze umocowany, musi stać na dwóch filarach. Tymi filarami są: polska kultura i doświadczenie, z którego pochodzą (klerycy), oraz amerykańska kultura i doświadczenie Kościoła, w którym będą duszpasterzować.
Zapewniamy dobrych księży dla archidiecezji Chicago, że służymy przyszłym potrzebom Polonii. Wielu naszych absolwentów pracuje zarówno w parafiach polonijnych, jak i niepolonijnych w całej diecezji, w przyszłości będą oni proboszczami dla Polonii. Bez nich wiele parafii pozbawionych byłoby duszpasterzy. Niewątpliwie, bez wyjątku, pomagają oni w zrozumieniu i docenieniu polskiej kultury w parafiach i u księży w całej diecezji.
W czasie, gdy potrzeby innych grup etnicznych są nagłaśniane, sprawy Polonii również wymagają ludzi, którzy by je promowali i nagłaśniali. W tym momencie nasi absolwenci ukazują uniwersalność Kościoła oraz słusznie panujące przekonanie, że Stany Zjednoczone są nadal miejscem szansy dla wszystkich ludzi.
Zapewniamy ciągłość języka polskiego, polskiej kultury. Seminarium Biskupa Abramowicza jest najlepszym rozwiązaniem, jakie mamy, aby zapewnić taką przyszłość; jest najlepszym sposobem służenia naszym ludziom.
W momencie, gdy polskie społeczeństwo staje się jakby mniej katolickie, gdy Unia Europejska otwiera drzwi na lepsze perspektywy życia, nie będziemy mogli polegać zbytnio na wspólnotach zakonnych (...). Już niektóre wspólnoty w Chicago, tam gdzie miało miejsce tradycyjne polskie duszpasterstwo, pozbyły się księży mówiących po polsku. W tym momencie księża ze Świętych Młodzianków (Seminarium Biskupa Abramowicza) sprawują Msze św. w trzech parafiach: Świętych Młodzianków, św. Anny oraz św. Maryi Anielskiej. Ta sytuacja się jedynie wzmoże w przyszłości.
Zachęcamy Was do budowania dobrych relacji z naszymi alumnami i wspierania PSBA.
(Fragmenty listu rektora Seminarium Biskupa Abramowicza, ks. Ryszarda J. Klajbora)
Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.
Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
Prezydent elekt Karol Nawrocki zaapelował w Chełmie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o możliwość podjęcia pełnoskalowych ekshumacji na Wołyniu. Jak podkreślił, ofiary ludobójstwa nie wołają o zemstę, a o „krzyż”, „grób” i „pamięć”, a on jest zobowiązany „mówić ich głosem”.
W 82. rocznicę rzezi wołyńskiej prezydent elekt Karol Nawrocki wziął udział w uroczystościach upamiętnienia ofiar ludobójstwa w Chełmie, gdzie ma powstać m.in. muzeum ich pamięci.
Minęło sześć tygodni od przegranej obozu rządzącego w wyborach prezydenckich. Sześć tygodni politycznego bezruchu, gorączkowego przeczesywania własnych szeregów i tępego wpatrywania się w sufit w poszukiwaniu „planu B”. Miało być nowe otwarcie. „Jeszcze tylko Pałac” – mówili. A tymczasem Pałac przejęty, prezydent Karol Nawrocki za niecały miesiąc zostanie zaprzysiężony, a Koalicja 13 grudnia stanęła – nie w miejscu, ale w martwym punkcie. Zacięcie, brak pomysłu, brak wizji, brak przyszłości.
Porażka z Nawrockim zaskoczyła ich nie dlatego, że była „niemożliwa”. Zaskoczyła dlatego, że nie przewidzieli żadnego scenariusza poza zwycięstwem. I zamiast zmierzyć się z pytaniem „dlaczego przegraliśmy?”, wpadli w histerię. Najpierw – jak ujawniła Interia – Donald Tusk miał naciskać na marszałka Hołownię, by ten zablokował objęcie urzędu przez nowego prezydenta. De facto zamach stanu: „uśmiechnięty”, wsparty dywizją autorytetów prawniczych i gadających głów w mediach, ale jednak zamach. Gdy Hołownia – na szczęście – odmówił, w zanadrzu pojawił się nowy pomysł, czysto PR-owy: rekonstrukcja rządu. Kolejna zagrywka taktyczna w miejsce strategii. Jakby przesuwanie tych samych figur na tej samej planszy mogło nagle zmienić wynik gry.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.