2 października br. ponad 40-tysięczna rzesza studentów rozpocznie w naszej archidiecezji kolejny rok akademicki. Studia, które kiedyś kojarzyły się z zajęciem elitarnym i zarezerwowanym dla niewielkiej liczby młodych, dziś stają się rzeczywistością wręcz powszechną. Na studia w systemie dziennym lub zaocznym wybiera się ponad połowa młodych. Nie ma już punktów preferencyjnych ze względu na klasę społeczną, łatwiej też przejść przez sito egzaminacyjne, a do ostatnich dni września wiele wydziałów umieszcza na swych budynkach banery informujące o wolnych miejscach. Znawcy szkolnictwa wyższego alarmują, że obniża się również w Polsce przeciętny poziom wykształcenia absolwentów szkół wyższych, przeciętny, bo różnice między uczelniami są coraz większe. A same uczelnie prześcigają się w pozyskiwaniu jak największej liczby studentów, bo każdy student to dla uczelni kolejny pieniądz na utrzymanie i funkcjonowanie. Pewnie i w tym roku wiele uczelni rozpocznie rok akademicki utyskując na kiepską sytuację materialną, a nawet na swego rodzaju walkę o przetrwanie.
W Częstochowie co jakiś czas pojawia się nadzieja na powstanie uniwersytetu, ale droga do tego jest chyba jeszcze daleka, bo środowisko jest mało zintegrowane, a kroki w tym kierunku podejmowane są bardzo niemrawo. Tak czy owak - środowisko akademickie to świat młodych ludzi zdobywających wiedzę, poszukujących prawdy i przeżywających chyba jeden z najpiękniejszych okresów życia. Nie ukrywajmy, również i teraz, dla wielu młodych to czas wolności, zabawy i korzystania z życia. W takim kontekście pojawia się również pytanie o życie duchowe i formację religijną tego środowiska. Studia to również czas sprawdzianu wiary. Młodzi dopingowani w szkołach średnich przez cotygodniową katechezę i spotkania przed bierzmowaniem, w czasie studiów muszą dać świadectwo swoich osobistych wyborów w wierze. Nie ma już zorganizowanej katechezy, a i wpływ rodziców na życie religijne studentów jest raczej znikomy. Stąd, przynajmniej w sferze praktyk religijnych, to czas chyba największych kryzysów i odejść. Niestety, dla dużej części młodych to również czas pożegnania z Kościołem. Dlatego tak bardzo ważna jest troska Kościoła o to środowisko.
W archidiecezji częstochowskiej pracę formacyjną prowadzą ośrodki duszpasterstwa akademickiego i pierwsza w Polsce Personalna Parafia Akademicka pw. św. Ireneusza BM. Wielu studentów korzysta również z formacji we wspólnotach i ruchach młodzieżowych. Tak duża liczba osób studiujących rodzi dziś również konieczność powoływania przy większych parafiach w miastach naszej archidiecezji parafialnych grup akademickich.
Nowy rok akademicki powinien stać się dla wszystkich momentem refleksji nad formacją duchową środowiska akademickiego, tak, aby za parę lat nie zabrakło wierzących nauczycieli, inżynierów czy ekonomistów. Sami zaś studenci muszą mieć świadomość, że czas studiów wymaga od nich osobistych poszukiwań i starań o pogłębienie wiary.
Pomóż w rozwoju naszego portalu