Reklama

Z parafią na co dzień i od Święta

Tutaj kiedyś obradowali biskupi

Niedziela częstochowska 37/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Borzykowej usytuowana jest w północno-wschodniej części archidiecezji częstochowskiej. Ze względu na typowo rolniczy charakter, a niezbyt urodzajne gleby, złośliwi twierdzą: „ta ziemia, to tylko piaski, laski i karaski”. Są jednak i tacy, dla których „ta ziemia nad inną droższa”, oni tu żyją i jej nie opuszczą. Według starych kronik wieś Borzykowa istniała jeszcze przed przyjęciem przez Polskę chrztu w 966 r. W 1211 r. była już wsią królewską liczącą 900 osób, pod względem wielkości zajmowała drugie miejsce na ówczesnych terenach Polski.
Pierwszy kościół istniał tutaj już w 1105 r., a w 1210 r. w świątyni w Borzykowej odbył się synod biskupów pod przewodnictwem abp. Henryka Kietlicza z udziałem znanego kronikarza bp. Wincentego Kadłubka, a także zjazd książąt: Leszka Białego, Konrada Mazowieckiego, Henryka Brodatego i innych. Obecny murowany kościół zaczęto budować w 1844 r. staraniem ks. Wojciecha Kopczyńskiego. Konsekracji świątyni dokonał bp Wincenty Chościak-Popiel 11 września 1881 r. Dzięki ofiarności parafian i posłudze kolejnych proboszczów m.in.: ks. Stanisława Majewskiego, ks. Adama Krajewskiego, ks. Tadeusza Ojrzyńskiego, ks. Piotra Iłkowskiego, ks. Stanisława Pytlewskiego, ks. Stanisława Musiała, ks. Antoniego Głąba, ks. Michała Trzmiela, ks. Mirosława Przybyłowicza, świątynia wzrastała w Duchu i piękniała, służąc ludziom i przysparzając chwały Bogu.
Z parafii pochodzą: ks. Remigiusz Mazurek, ks. Wacław Kuflewski, ks. Benedykt Musiał, ks. Tadeusz Korgól, ks. Jan Zalas, ks. Jerzy Jędryka, ks. Adam Malczyk.
Od 2005 r. proboszczem liczącej obecnie 1800 wiernych parafii w Borzykowej (w 2000 r. było ich 2050) jest ks. kan. Sławomir Galasiński. Jak powiada, ludzie tutaj ubodzy, ale ufni Bogu, ofiarni i życzliwi. Dotkliwe bezrobocie, brak środków na utrzymanie powodują, że młodzi ludzie nie rzadko pozostają na utrzymaniu rodziców emerytów lub uciekają do miast. Niestety brak perspektyw i pożytecznego zajęcia powodują także skłonności patologiczne, jak alkoholizm, rozwiązłość, często wulgarność i zniechęcenie. Zadaniem Księdza Proboszcza i wikariusza ks. Stefana Leśniewskiego jest m.in.: dodawanie otuchy, wspieranie modlitwą i zapobieganie złu. Trudności w kontaktach sprawia znaczny rozrzut miejscowości, dochodzący do 6 km. We wsi Pukarzew istnieje wybudowana przed laty wysiłkiem mieszkańców kaplica Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ostatnio gruntownie wyremontowana), a w odległym o 6 km Polichnie, od maja br. nieużytkowaną remizę OSP przystosowano do celów sakralnych. Według statystyki prowadzonej przez parafię frekwencja na Mszach św. w okresie wiosenno-letnim wynosi około 50%, zimą gdy osoby starsze nie mogą dotrzeć do kościoła spada do 25%.
11 września br. społeczność parafialna Borzykowej obchodzić będzie 125. rocznicę konsekracji świątyni. W tym dniu o godz. 17.00 uroczystą Mszę św. odprawi abp Stanisław Nowak, a 80 młodych ludzi z rąk Arcypasterza przyjmie sakrament bierzmowania. Przygotowaniem duchowym do jubileuszu były okolicznościowe rekolekcje, nauki oraz wiele godzin modlitwy zarówno wiernych, jak i duszpasterzy. Ze względu na wiek, świątynia wymaga wielu prac remontowych. W bieżącym roku wymieniono, zachowując pierwotny styl, okna w kościele i na zapleczu. Przydałoby się centralne ogrzewanie, wymiana posadzki, a także malowanie wnętrza i elewacji zewnętrznej. Zapytany, skąd znajdują się na to fundusze, przy skromnych możliwościach wiernych, Ksiądz Proboszcz odpowiada, że gdy Bóg pobłogosławi, przechodzący tędy jasnogórscy pielgrzymi omodlą, a ludzie otworzą swoje serca, wszystko jest możliwe do zrobienia. Trzeba tu podkreślić dobrą współpracę parafii z władzami miejscowej gminy w Żytnie i Starostwem Powiatowym w Radomsku oraz prężnie działającą Radą Parafialną, w której prym wiodą sołtysi 12 wiosek. Ks. kan. Galasiński dodaje, że wielką pomocą dla proboszcza i całej wspólnoty parafialnej jest stały dar modlitwy sióstr bernardynek z Wielunia, gdzie pełnił posługę kapelana.
W kościele warto obejrzeć m.in. zabytkową kamienną chrzcielnicę pochodzącą z XI wieku i misternie rzeźbiony konfesjonał. Szczególny skarb stanowi relikwiarz z cząstką drzewa Krzyża Świętego. W ołtarzu głównym obraz Matki Bożej z ruchomą kurtyną przedstawiającą patronów świątyni - Apostołów Piotra i Pawła. Wśród bocznych ołtarzy, jest także poświęcony św. Izydorowi, również patronowi kościoła.
Warto podkreślić, że otwartą przez cały dzień świątynię chętnie nawiedzają chociaż na krótkie westchnienie dzieci i dorośli. Bogactwem duchowym i wielką radością duszpasterzy jest praktykowana częsta spowiedź i Komunia św. wiernych. Odprawiane są pierwsze piątki miesiąca, szerzony jest kult Miłosierdzia Bożego, a kapłani odwiedzają chorych w domach. Działa 12 Róż Żywego Różańca. Godna podkreślenia jest praca z młodzieżą. Od jesieni 2005 r. w pomieszczeniach salek katechetycznych młodzi mogą zagrać w tenisa stołowego, spotkać się, porozmawiać o nurtujących problemach, a może także podyskutować nad treścią artykułów zawartych w Niedzieli.
W tym roku z inicjatywy Księdza Proboszcza zorganizowano pierwszy raz w historii parafii kolonie letnie dla 45 dzieci. Niezapomnianym przeżyciem był dla nich tygodniowy pobyt w Kotlinie Kłodzkiej i wycieczka do Pragi. Środki finansowe zdobyto podczas odpustowej loterii fantowej i dzięki wsparciu życzliwych ludzi.
Fakty zaprezentowane z okazji jubileuszu świątyni w Borzykowej to tylko krótki zarys tego, co dzieje się na rubieżach archidiecezji, z dala od wielkomiejskiego gwaru, tam, gdzie każdy poranek wita Boga głosem ptaków, kościelnych dzwonów i serdeczną modlitwą wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od niekatoliczki do założycielki pierwszego katolickiego klasztoru w Etiopii

2024-11-08 13:16

[ TEMATY ]

klasztor

Etiopia

Karol Porwich/Niedziela

Miała 16 lat, gdy po raz pierwszy uczestniczyła w Eucharystii. Fascynacja pięknem liturgii doprowadziła ją do Kościoła katolickiego. Serce Haregeweine było jednak niespokojne. Marzyła o stworzeniu w swej rodzinnej Etiopii wspólnoty, która modliłaby się w lokalnym języku i służyła miejscowej ludności. Po latach modlitwy i zbierania środków, otworzyła benedyktyński klasztor w stołecznej Addis Abbebie. Zakonnice z tej wspólnoty otrzymały tytuł „emahoy”, co po amharsku znaczy „moja matka”.

Matka Haregeweine jest pionierką w tworzeniu rodowitego katolickiego życia zakonnego w Etiopii. Podkreśla, że od początku jej pragnienie wykraczało jedynie poza bycie katolicką zakonnicą. To udało jej się zrealizować wstępując do międzynarodowej wspólnoty Małych Sióstr Jezusa (założonych przez św. Karola de Foucaulda). Jak wyznała czuła się w niej szczęśliwa i kontynuowała swą formację zakonną w kilku krajach, m.in. w Nigerii, Kenii, Egipcie, Francji i Włoszech, nieustannie poszukując odpowiedzi na swoje duchowe pytania. Nadszedł rok 2007. Uczestniczyła w seminarium na temat etiopskich tradycji monastycznych i wtedy poczuła, że znalazła odpowiedzi, których od lat szukała. Ten moment zapoczątkował i ukierunkował jej misję: założenia katolickiego klasztoru, który odzwierciedlałby wyjątkową duchową i kulturową tożsamość Etiopii.
CZYTAJ DALEJ

Marcin z Tours – „święty niepodzielonego chrześcijaństwa”

[ TEMATY ]

św. Marcin

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina 11 listopada św. Marcina biskupa z Tours, założyciela pierwszych klasztorów w Kościele zachodnim, mnicha, w młodości żołnierza. Św. Marcin przedstawiany jest w ikonografii jako rycerz oddający pół płaszcza żebrakowi. Jest pierwszym świętym Kościoła zachodniego spoza grona męczenników. Dla potomnych stał się „ikoną miłości bliźniego”, jak go określił Benedykt XVI.

Biskup Marcin z Tours (316-397) jest „świętym niepodzielonego chrześcijaństwa”, czczonym również przez Kościół ewangelicki, prawosławny i anglikański. Marcin jest świętym, jakiego potrzebuje współczesna Europa i takim, który w sposób szczególny podoba się papieżowi Franciszkowi: chrześcijaninem, który w decydującej chwili życia poszedł „na peryferie”. Jest symbolem pokoju, starań o większą solidarność, o zwrócenie większej uwagi na grupy z marginesu: żebraków, osób wykluczonych oraz odmawiających walki z bronią u nogi.
CZYTAJ DALEJ

Być jak św. Marcin

2024-11-10 17:39

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Rafał Masztalerz

ks. Rafał Masztalerz

W parafii św. Marcina w Sicinach odbył się Wieczór Marcinowy, który poprzedziła Eucharystia. Mszy świętej przewodniczył ks. Rafał Masztalerz z parafii Różanka, w diecezji świdnickiej, który na początku Mszy świętej zachęcił, aby modlić się przez wstawiennictwo św. Marcinowi o odwagę i stawanie się rycerzem na wzór świętego patrona.

- Tą Eucharystią zaczynamy świętować imieniny naszej parafii, czyli święto św. Marcina. Wieczór Marcinowy zaczyna się Mszą świętą i chcemy przeżywać ten czas jako czas świąteczny dla naszej parafii - zaznaczył na wstępie ks. Józef Jarmuła, proboszcz sicińskiej parafii. W homilii ks. Rafał Masztalerz podkreślił, że św. Marcin był człowiekiem pełnym pokory, a historia o nim przetrwała do dziś. Kapłan nawiązał do Ewangelii związanej z historią o "wdowim groszu". - Ta kobieta wcale nie liczyła na to, że ją pochwalą, ale ona była wolna od "tego świata", tak, jak św. Marcin, który nie dał się przekupić - mówił kapłan, nawiązując do patrona parafii. - Waszym patronem można się inspirować i gdy zawsze są trudne czasy, kiedy świat zaczyna się ocierać o wojnę, biedę, to taki patron jak wasz, może duchowo podzielić się swoją historią i wszystkim, czym możemy się, patrząc na niego inspirować - mówił ks. Masztalerz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję