Reklama

Kartka z kalendarza

Nadszedł już czas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na bramie Stoczni im. Lenina w Gdańsku zawieszono obraz Matki Bożej Częstochowskiej i portret Ojca Świętego Jana Pawła II. Na dziedzińcu postawiono drewniany krzyż. Na prośbę robotników odprawiono pierwszą Mszę św.; celebrował ks. Jankowski. „Odpływały gdzieś straszliwe napięcia, wątpliwości i strach. Kojące słowa znanych, powtarzanych od lat modlitw, nabierały nowej treści. Jednoczyły, dodawały nowych sił. Na skupionych twarzach można było bez trudu wyczytać ogromne wzruszenie, głęboką wiarę i nadzieję. Komunię świętą przyjmowały tysiące. Odchodzili od polowego ołtarza spokojni, godni, gotowi już na wszystko. - Po dwudziestu latach przystąpiłem do spowiedzi - po pobrużdżonej zmarszczkami twarzy niemłodego robotnika płyną strumyczki łez. Nie wstydził się ich. Ja też. Płakałam, bo jeszcze nigdy nie przeżywałam tak głęboko radości z uczestniczenia w nabożeństwie; cieszyłam się za tych wszystkich, którzy powrócili do Boga; czułam ogromną ulgę, że udało się pokonać «tor przeszkód» i wymusić zgodę tych, co rządzą, na odprawienie Mszy św. w stoczni” - wspomina Anna Walentynowicz, jedna z głównych uczestników owych historycznych wydarzeń sprzed 26 laty.
Tak wiele na przestrzeni owych 26 lat zmieniło się w naszej Ojczyźnie. Ale i zarazem tak wiele jest jeszcze do zrobienia.
Nadszedł już najwyższy czas na ujawnienie całej prawdy o Sierpniu 80 roku (nie koniecznie na drodze postępowania prokuratorskiego).
Nadszedł już najwyższy czas, aby poznać całą prawdę o bohaterach - szczególnie „bezimiennych” - tamtych dni i tygodni.
Nadszedł już najwyższy czas, aby również poznać całą prawdę o tych, których - jawna lub ukryta - działalność wymierzona była przeciwko interesom państwa i narodu polskiego.
Nadszedł już najwyższy czas na odfałszowanie fragmentów najnowszej historii Polski oraz życiorysów niektórych jej obywateli. Tylko w ten sposób można zatrzymać „produkcję martwych autorytetów”.
Nadszedł już najwyższy czas na wyznaczenie wyraźnej granicy pomiędzy przyzwoitością a podłością, pomiędzy bohaterstwem a tchórzostwem, w tym także występującym pod postacią wyrachowanej obojętności.
Nadszedł już najwyższy czas na jednoznaczne i czytelne wskazanie ofiar i ich oprawców.
Nadszedł już najwyższy czas na to, aby serca tych, którzy wykazali się bezkompromisową postawą wobec totalitarnego i zbrodniczego systemu zostały napełnione satysfakcją i aby zapewniono im godne warunki życia. To nie oni powinni pobierać „głodowe” renty czy emerytury.
Nadszedł już najwyższy czas na osądzenie - w imię sprawiedliwości - popełnionych zbrodni.
Nadszedł już najwyższy czas, aby wychowanie patriotyczne było jednym z fundamentów programowych polskiej szkoły.
Nadszedł już najwyższy czas, aby życie polityczne, społeczne, gospodarcze oparte było na podstawowych wartościach moralnych i etycznych. Jest bowiem tak wielka potrzeba wychowania w cnocie.
Nadszedł już najwyższy czas, na uporządkowanie polskiego „domu”, naszego „domu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Faryzeusze zaczepiają Jezusa, aby podważyć Jego autorytet

2025-08-10 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 6, 1-5.

• Kol 1, 21-23 • Ps 54 • Łk 6, 1-5
CZYTAJ DALEJ

Szpital świętych. Tu zmarł Carlo Acutis, tu przyszły na świat dzieci św. Joanny Beretty Molli

2025-09-05 20:56

[ TEMATY ]

szpital

świadectwo

Włochy

Agata Kowalska/Karol Porwich

Wstawiennictwo świętych jest znakiem rozpoznawczym szpitala San Gerardo w Monzie.

Założony w 1174 r. przez św. Gerarda, stał się miejscem wielu wydarzeń naznaczonych świętością. To właśnie tutaj wydarzył się cud, który otworzył drogę do beatyfikacji rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Ludwika i Marii Zélie Martin.
CZYTAJ DALEJ

Dzieje Kościoła w Estonii

2025-09-06 17:31

[ TEMATY ]

Estonia

dzieje Kościoła

pierwsza beatyfikacja

Adobe Stock

Kościół katolicki w Estonii choć liczy tylko ok. 8 tys. wiernych, co stanowi 0,58% ludności, jest dziś dynamiczną, misyjną wspólnotą, świadczącą o żywotności katolicyzmu nawet w najbardziej zsekularyzowanych częściach Europy. Dziś miała miejsce pierwsza beatyfikacja w tym kraju. W Tallinnie został ogłoszony błogosławionym niemiecki jezuita, arcybiskup Eduard Profittlich, który w 1942 roku poniósł śmierć w czasie sowieckiego terroru.

Ziemia Maryi
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję