Reklama

Nagroda Prezydenta Warszawy

Za służbę za kratkami

Wieloletni kapelan więźniów i rzecznik prasowy duszpasterstwa więziennego, ks. Kazimierz Pierzchała, otrzyma 31 lipca z rąk prezydenta Warszawy nagrodę naukowo-literacką.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Kazimierz Pierzchała otrzyma odznaczenie od prezydenta Warszawy

Ks. Pierzchała od wielu lat stara się pomóc przestępcom, którzy zostali osadzeni w więzieniu. - Wprawdzie oni są skazani za złe czyny, ale nie są potępieni - powtarza Kapłan. Wielokrotnie również opowiadał się przeciwko wprowadzeniu kary śmierci. - Trzeba stawiać na człowieka do końca - uważa ks. Pierzchała. - Na Służewcu są tacy, którzy zabili, i to niejedną osobę. W więzieniu przychodzą do spowiedzi i na Mszę św., dostrzegam ich skruchę - podkreśla. Dlatego też ks. Pierzchała oddał się zarówno posłudze duszpasterskiej wśród więźniów, jak i naukowej refleksji nad resocjalizacją, psychologią i teologią.
Ks. Kazimierz Pierzchała jest autorem i współautorem wielu książek z zakresu psychologii i pedagogiki. Ostatnia poważna pozycja naukowa jego autorstwa to Skazani, ale nie potępieni, w której podejmuje komplementarną refleksję nad pracą ze skazanymi. Obecnie jest kapelanem w Areszcie Śledczym Warszawa-Służew, gdzie zajmuje się badaniami i pracą naukową.
Ks. Pierzchała jest również zaangażowany w pracę z więźniami. - Jest człowiekiem otwartym. Jako duszpasterz i naukowiec ma dobre podejście do więźniów. Potrafi z nimi rozmawiać - mówi Halina Lis z zarządu Bractwa Więziennego, które zajmuje się ewangelizacją wśród skazanych. - Jednak w ostatnim czasie dość mocno zaangażował się w pracę naukową. Mógłby trochę więcej czasu poświęcać więźniom - dodaje Halina Lis.
Ks. Pierzchała co roku współorganizuje udział więźniów w pieszych pielgrzymkach osób niepełnosprawnych na Jasną Górę. Na szczególną uwagę zasługują organizowane przez niego uroczystości związane z sakramentem bierzmowania. Każdorazowo jest to wielkie święto dla skazanych osób.
Za swoją działalność naukową i społeczną ks. dr Kazimierz Pierzchała został uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla miasta stołecznego Warszawy” oraz nagrodą Prezydenta Warszawy. Jesienią ukaże się jego książka habilitacyjna pt. Działalność duszpasterska w zakładach karnych, a poczucie odpowiedzialności i postawy religijne osadzonych oraz druga książka W poszukiwaniu godności człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Patryk - Patron Irlandii

Dzień św. Patryka, obchodzony 17 marca, jest świętem narodowym Irlandii. Rozsiani po świecie irlandzcy emigranci, mieszkający także w Stanach Zjednoczonych, w uroczystych paradach czczą pamięć Patrona swojej dalekiej Ojczyzny.

Chryste, bądź ze mną, bądź przede mną, za mną, nade mną, na mojej prawicy i na lewicy. (Z modlitwy św. Patryka)
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś o Symfonii Miłosierdzia: przemawia językiem kultury, estetyki i piękna

W odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka do modlitwy o miłosierdzie i pokój na świecie, wkrótce odbędzie się wydarzenie muzyczno-religijne - Symfonia Miłosierdzia. Koncert zostanie wykonany jednocześnie w Krakowie, Watykanie oraz innych miastach na pięciu kontynentach. Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia w wigilię Święta Miłosierdzia. O życiu i duchowości św. Faustyny Kowalskiej, której zapiski stały się inspiracją dla Symfonii Miłosierdzia, opowiada metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś.

Św. Faustyna Kowalska, na zapiskach której opiera się treść Symfonii Miłosierdzia, była osobą prostą, ale głęboko ufającą Bogu. Kardynał Ryś przypomina, że Bóg często wybiera właśnie to, co proste i małe. „Święty Paweł napisał, że Bóg wybiera to co nie jest. My zawsze mówimy — ty nie wiesz kim ja jestem — żeby podkreślić swoją wagę, wykształcenie, doświadczenie, mądrość. Słuchaj mnie, bo ja jestem tym i tym. Tymczasem Bóg wybiera to co nie jest” - zaznacza kardynał.
CZYTAJ DALEJ

Abp. Adrian Galbas wręczył krzyże misyjne pallotyńskim wolontariuszom

2025-03-16 18:31

[ TEMATY ]

misje

krzyż

wolontariat

pallotyni

wolontariusze

Episkopat News

Krzyż to nie jest gadżet. Ten krzyż czasami będzie Was bolał - mówił abp. Adrian Galbas do wolontariuszy Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl oraz Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, podczas uroczystości wręczania krzyży misyjnych. Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem metropolity warszawskiego, w licznym gronie księży pallotynów oraz w asyście ks. Leszka Kryży, dyrektora Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, odbyła się w pallotyńskim kościele, w Parafii pw. Św. Wincentego Pallottiego w Warszawie.

Po ukończeniu półrocznego kursu wolontariackiego krzyże misyjne przyjęły 22 osoby z różnych zakątków Polski, a także rekrutujący się z pallotyńskiej parafii polonijnej w Szkocji. Wśród nich są nauczyciele, lekarze, muzyk, architektka wnętrz, politolog, instrktor jazdy, studenci i maturzyści. Wolontariusze wyjadą, by pomagać na placówkach misyjnych w Indiach, Kazachstanie, Tanzanii, Etiopii, Wenezueli, Kolumbii, na Kubie oraz Wybrzeżu Kości Słoniowej. Będą pomagać ubogim w ośrodkach dożywiania i szpitalach, prowadzić zajęcia edukacyjne dla dzieci, a także przygotowywać dokumentację fotograficzną i filmową nt. misji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję