Reklama

Królowo Różańca Świętego - módl się za nami

Modlitewne spotkanie w Hajnówce

Z inicjatywy ks. prał. Mariana Świerszczyńskiego, proboszcza hajnowskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce, 1 lipca odbył się dzień skupienia dla kółek Żywego Różańca działających w naszym mieście. Do wspólnej modlitwy dziękczynno-błagalnej zaprosiliśmy czcicieli Matki Bożej Różańcowej z sąsiedniej parafii pw. św. Cyryla i Metodego. Gościem honorowym naszego spotkania była zelatorka dekanalna Krystyna Rusiłowicz z Narwi.

Niedziela podlaska 30/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 lipca, pierwsza sobota miesiąca, dzień wybrany nieprzypadkowo, poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi. 10 grudnia 1925 r. w czasie objawień fatimskich Matka Najświętsza prosi Siostrę Łucję o ogłoszenie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Przekazuje warunki i obietnice dla tych, którzy przez pięć pierwszych sobót: odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią Różaniec, przez 15 minut rozważać będą tajemnice różańcowe w intencji przebłagania za zniewagi i bluźnierstwa przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. We wszystkich objawieniach fatimskich Maryja prosi o modlitwę różańcową.
O godz. 15.00 kościół wypełnił się wiernymi. Wspólnotowej modlitwie przewodniczył ks. kan. Jan Komosa, proboszcz parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Strabli. Dzień skupienia rozpoczęliśmy pieśnią do Ducha Świętego i Koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie wysłuchaliśmy pierwszej konferencji, nawiązującej do listu apostolskiego Rosarium Virginis Mariae Jana Pawła II, w którym Ojciec Święty ustanawia część światła, rozwijając modlitwę różańcową o rozważania szczególnie ważnych momentów z życia publicznego Jezusa, oraz nawołuje do odmawiania Różańca w nadziei, że ufne i wytrwałe błagania zanoszone do Bogarodzicy wyjednają u Syna, przez Jej Matczyne wstawiennictwo, miłosierdzie dla świata.
Po konferencji rozpoczęło się nabożeństwo różańcowe. Rozważaliśmy część światła. Bogate w duchowe treści rozważania poprzedzały kolejne tajemnice, przeplatane pieśniami maryjnymi. Modlitwie różańcowej sprzyja błogosławiona cisza, która wyzwala w naszych sercach dziękczynienie, prośby i intencje kierowane do Maryi, co przybliża nas do Chrystusa. Po krótkiej przerwie o godz. 17.00, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, rozpoczęła się adoracja Pana Jezusa - czuwanie modlitewne w formie pięknej poezji i prozy maryjnej. Piękniejącą świątynię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, na której ścianach pojawiają się systematycznie kolejne freski, ilustrujące tajemnice Różańca św., wypełniła modlitwa i piękny śpiew. Wielbiliśmy Boga za wszelkie doznane dobro. Modlitwa ta była dla wielu ogromnym przeżyciem. Dziękowaliśmy dobremu Bogu za naszą Matkę Maryję.
Oprawę muzyczną spotkania zapewnił chór męski z parafii św. Cyryla i Metodego pod kierownictwem Andrzeja Romanowskiego. Większość chórzystów to członkowie męskiego Kółka Żywego Różańca pw. św. Józefa.
Kulminacyjnym punktem dnia skupienia była Eucharystia. Rozpoczęła się godz. 18.00. Ksiądz Jan wygłosił homilię na temat zbawczej wartości modlitwy różańcowej, potwierdzonej świadectwami i łaskami wypraszanymi przez Maryję u Boga. Do liturgii włączyli się członkowie KŻR (czytania, psalm, modlitwa wiernych, dary ofiarne). Przyjęcie Pana Jezusa w Komunii św. było wielką radością. Wielbiliśmy Boga, co wyraziliśmy poprzez piękne pieśni i osobiste dziękczynienie.
Bezpośrednio po Mszy św. przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, wdzięczni Panu Bogu za przeżycia duchowe, za tak bardzo odczuwalną obecność Maryi i Jezusa wśród nas, odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski z modlitwami i jedną tajemnicą Różańca „Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na Królową nieba i ziemi”.
Ks. kan. Komosa udzielił całej wspólnocie różańcowej pasterskiego błogosławieństwa. Dopełnieniem uroczystości była agapa - poczęstunek dla wszystkich uczestników dnia skupienia, wspólny śpiew, rozmowy i miła atmosfera.
Warto dodać, że w Hajnówce działa 14 kółek Żywego Różańca, w tym 9 w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i 5 w parafii pw. św. Cyryla i Metodego.
Przeżyty we wspólnocie różańcowej dzień jest owocem wielkiej miłości Maryi adresowanej do każdego z nas. Pomóż nam, Matko, odbudować dobre obyczaje i moralność w środowisku rodziny. Jeśli jest rodzina, to potrzeba Matki, gdyż Matka patrzy głęboko w serce każdego dziecka. Ten wzrok pomaga nam odnajdywać siebie, swoją godność, ufać, nie poddawać się zniechęceniu. O to wszystko prosimy Cię, Matko Boża Różańcowa, dla naszych parafii poprzez gorliwą codzienną modlitwę różańcową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda odznaczył ks. Juliana Marecika Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP

Prezydent Andrzej Duda odznaczył ks. Juliana Marecika Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Odznaczenie nadano za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i tradycji oraz za działalność duszpasterską wśród środowisk polonijnych w Niemczech - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta odznaczenie w imieniu Prezydenta RP wręczył doradca Piotr Serafin podczas uroczystości związanych z jubileuszem 50–lecia kapłaństwa ks. Juliana Marecika w parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Łoniowej w diecezji tarnowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Marszałek Małopolski i zarząd województwa zdecydowali o uhonorowaniu hierarchy, aby wyrazić "najgłębszy szacunek i wdzięczność za arcypasterską posługę w archidiecezji krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych". Medalem doceniają również "przynoszącą dobre owoce współpracę z samorządem województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję