Reklama

V Archidiecezjalny Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szkoły podstawowe

Przez cztery kolejne dni od 8 do 11 lutego w Szkole Podstawowej nr 74 na os. Bukowe w Szczecinie odbywały się prezentacje zespołów na poziomie szkół podstawowych. Łącznie wystąpiło 35 zespołów z 28 placówek, z 7 miejscowości naszej archidiecezji. Oprócz Szczecina przybyły one z: Dobrzan, Gryfina, Lubiany, Myśliborza, Pyrzyc i Stargardu. Grało ok. 600 młodych aktorów. Jury, któremu przewodniczyła wizytatorka Kurii Biskupiej - s. Julitta Grudniewska, nagrodziło następujące zespoły:

Kategoria dzieci młodszych
I miejsce - SP nr 74 ze Szczecina - O Jasiu, co krzyż ze sobą nosił, opiekunki zespołu - Longina Cywińska, Hanna Pospiech,
II miejsce - Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego ze Szczecina - Phylloxera, opiekunka zespołu Wiesława Mostek,
III miejsce - SP nr 13 ze Szczecina - Czerwony kapturek, opiekunki zespołu - Anna Car-Tkacz, Otylia Żukocińska, Elżbieta Płatek,
III miejsce ex aequo - SP nr 74 ze Szczecina - Mądra sowa, opiekunka zespołu Katarzyna Kasza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kategoria dzieci starszych
I miejsce - SP nr 71 ze Szczecina - Dzieci wszystkich kontynentów, opiekunki zespołu - Teresa Ćwiek, Katarzyna Zaleska,
II miejsce - SP nr 2 z Gryfina - Znam takiego Pasterza, opiekunka zespołu Czesława Romanowicz,
II miejsce ex aequo - SP nr 11 ze Szczecina - Baśń o uczciwości, opiekunki zespołu - s. Justyna Oleś, s. Mariola Sośnicka,
III miejsce - SP nr 7 ze Stargardu - Źródlana droga, opiekunki zespołu - Barbara Gwizdała, s. Monika Maliszewska.

Wyróżnienia
SP nr 42 ze Szczecina - Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny, opiekunki zespołu - Danuta Wardyn, Elżbieta Puszkarek,
SP nr 41 ze Szczecina - Jan Chrzciciel - patron tancerzy, opiekunki zespołu - Bożena Sadowska, Violetta Łaskarzewska z OREW.
Jury nagrodziło także najlepsze kreacje aktorskie, scenariusze i plakaty.

Reklama

Przegląd miał swój uroczysty finał 17 lutego w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 74. W jej gościnnych progach przybyłych powitali dyrektor Małgorzata Łabuń i proboszcz miejscowej parafii pw. św. Stanisława - ks. Józef Filipek. Wystąpiły nagrodzone zespoły zajmujące pierwsze miejsca w dwóch kategoriach wiekowych. Przybył bp Jan Gałecki, reprezentująca władze oświatowe Elżbieta Masojć, wizytator Kurii ks. Piotr Superlak oraz księża z parafii, z których pochodziły zespoły. Dzięki licznym sponsorom o wielkim sercu wszystkie zespoły otrzymały paczkę z upominkami dla każdego grającego dziecka. Pierwsze zespoły (na wszystkich poziomach) nagrodzono wyjazdem na pielgrzymkę „Szlakami św. Ottona z Bambergu”. Ufundował ją patron Przeglądu abp Zygmunt Kamiński.
„Jest rzeczą bardzo pozytywną - mówiła Danuta Chudzianka, aktorka scen szczecińskich i członek jury - że teatr jest w dalszym ciągu sztuką, która potrafi zgromadzić taką liczbę dzieci i młodzieży, bardzo zróżnicowanej wiekowo. Był to teatr zdarzeń, przewijały się różne formy teatralne. Pozostaję z ogromnym uznaniem dla dzieci i ich opiekunów”.
Rzeczywiście, godne jest podkreślenie zasług katechetów i nauczycieli, podejmujących trud przygotowania uczniów do występów. „Wybierając dzieci do spektaklu - mówiła Grażyna Rojek, katechetka Szkoły Podstawowej nr 14 z Golęcina w Szczecinie - kierowałam się tym, by były to dzieci, które do tej pory nie grały, chciałam je dowartościować, wydobyć talenty, może ukryte…”.
Zdaniem współorganizatorek Przeglądu - Longiny Cywińskiej i Anny Leszczyńskiej, konkurs cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, a jego poziom wzrasta. Owoce przerosły ich oczekiwania. Parafie wystosowują zaproszenia i zdarza się, że zespoły występują nawet 10-krotnie przed sporą publicznością podczas rekolekcji wielkopostnych.

Zygmunt Piotr Cywiński

Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne

W ramach V Archidiecezjalnego Przeglądu Teatralnego o Tematyce Religijnej 9 lutego na terenie Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie Dąbiu odbył się III Przegląd dla Szkół Gimnazjalnych oraz II dla Szkół Ponadgimnazjalnych.
Dla dyrektora ZS nr 2 Bogusława K. Nowaka oraz współorganizatorek Przeglądu - Aleksandry Banaszak i Marzeny Danowskiej ogromną radością była możliwość goszczenia na nim młodzieży ze Szczecina, Łobza, Lubiany i Świdwina. Młodzi aktorzy zaprezentowali 13 przedstawień, w których zaangażowane było blisko 200 osób. Przedstawienia oceniało jury pod przewodnictwem ks. Piotra Superlaka.
Podczas uroczystej gali w obecności Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, władz kościelnych i oświatowych, zaproszonych gości oraz młodzieży odczytano wyniki obrad jury oraz wręczono laureatom nagrody.

Reklama

Kategoria szkół gimnazjalnych
I nagrodę przyznano młodzieży oraz Lidii Kulik, Renacie Perz i Monice Zdybickiej z Gimnazjum nr 10 w Szczecinie za sztukę pt. Genesis.
II miejsce zajął zespół z Publicznego Gimnazjum w Lubianie za przestawienie pt. Perły św. Urszuli.
Nagrodzono również I miejscem plakat do tej inscenizacji.
III miejsce jury przyznało młodym aktorom i ich opiekunom z Gimnazjum nr 35 ze Szczecina Załomia za przedstawienie pt. Gdzie jesteś, Źródło?
Iwona Rydzkowska została nagrodzona za scenariusz do tej sztuki, opracowany na podstawie poezji Karola Wojtyły.
Najlepszą kreację aktorską zaprezentowała Agnieszka Bączkowska z Gimnazjum nr 9 ze Szczecina za rolę babci w przedstawieniu pt. Poranek z poezją ks. Jana Twardowskiego, przygotowanym przez Katarzynę Jurkiewicz.

Kategoria szkół ponadgimnazjalnych
I miejsce przyznano młodzieży z Zespołu Szkół w Łobzie oraz ks. Krzysztofowi Pokorskiemu za przedstawienie pt. Gdzie są moje skrzydła? Kacper Rutkowski za rolę chłopaka w tej sztuce nagrodzony został za najlepszą kreację aktorską.
II miejsce zdobyła młodzież z parafii pw. św. Tomasza Apostoła ze Szczecina Załomia za inscenizację pt. Nie pokonasz miłości.
Plakat do tej sztuki jury uznało za najładniejszy.
III miejsce zdobyła sztuka przygotowana przez młodzież z III LO w Szczecinie Dąbiu pt. Trędowaty, bo niekochany. Scenariusz do tej sztuki opracowany przez ks. Stanisława Kapitana uznano za najciekawszy.

Karol Szymanowski powiedział, że „sztuka to wieczne przezwyciężanie wszystkiego, co niedołężne, ułomne i niedojrzałe, poszukiwanie coraz to doskonalszej formy, coraz to pełniejszego wyrazu”. Mamy nadzieję, że tegoroczne „przezwyciężania” i „poszukiwania” pozostaną w pamięci młodych aktorów i wszystkich widzów cennym i twórczym doświadczeniem.
Serdecznie dziękujemy artystom i ich opiekunom za włożony trud, ofiarodawcom za wsparcie i okazaną życzliwość, bo „człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” (Jan Paweł II).

Marzena Danowska

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pani Ania będzie szła sama

2025-04-02 05:00

[ TEMATY ]

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Hasło „Nigdy nie będziesz szła sama” to polska wersja słynnego zwrotu „You'll Never Walk Alone”, który pochodzi z musicalu Carousel z 1945 roku, autorstwa Richarda Rodgersa i Oscara Hammersteina II. Piosenka szybko stała się hymnem wsparcia i solidarności, a jej popularność znacznie wzrosła, gdy w latach 60. XX wieku została przyjęta przez kibiców piłkarskich – zwłaszcza fanów Liverpool FC.

Paradoksalnie w Polsce hasło to zyskało popularność w kontekście czegoś mrocznego – walki przeciwko ochronie życia dziecka przed aborcją eugeniczną. Mimo iż oryginalnie zwrot „You'll Never Walk Alone” symbolizuje wsparcie, nadzieję i solidarność, a w musicalu piosenka o tym tytule pojawia się w momencie, gdy główna bohaterka, Julie Jordan, otrzymuje wsparcie po śmierci swojego męża – w naszym kraju hasło „Nigdy nie będziesz szła sama” zostało wykorzystane do wielkiego oszustwa, jakiemu poddano rzesze młodych ludzi, głównie kobiet, którym wmówiono, że ich życiu zagraża życie innego człowieka, dziecka.
CZYTAJ DALEJ

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

2025-03-30 19:38

[ TEMATY ]

wiara

depresja

choroba

Jasna Góra News

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Epidemią naszego wieku jest depresja, która kosi ludzi niezależnie od wykształcenia, wyglądu, stanu duchowego. Czy nie potrzebujesz bracie, siostro wreszcie przestać żyć w ukryciu, lęku w złości i w udawaniu kogoś kto sobie radzi?

Leczy już samo to, że można przed kimś się wypłakać i wykrzyczeć swój ból. Pamiętam radę mojego spowiednika przed święceniami kapłańskimi: Marcin kiedy ktoś będzie przy tobie płakał, nigdy nie mów - nie płacz tylko spokojnie podaj chusteczkę.
CZYTAJ DALEJ

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję