Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowskie akcenty nagród Ubi Caritas 2019

[ TEMATY ]

Caritas

Nagordy Ubi Caritas

Caritas Polska

28 września w kościele ewangelickim pw. św. Trójcy w Warszawie odbyła się 18. Gala Ubi Caritas. Caritas Polska wyróżniła osoby zasłużone w 3 kategoriach: darczyńca, świadectwo oraz współpraca. Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, wręczył również medale za szczególną posługę dla Caritas – „In Caritate servire”. Wśród wyróżnionych znalazły się też osoby związane z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

W kategorii darczyńca nagrodę główną – statuetkę św. Faustyny – przyznano firmie Vitroszlif Sp. z o.o., która swoją hojnością wspiera dzieła Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Od 2016 r. bierze udział w przedsięwzięciach remontowo-budowlanych takich jak: adaptacja budynku na potrzeby Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Schroniska dla Kobiet i Mężczyzn, Domu Samotnej Matki i Dziecka oraz Domus Misericordiae. Wspiera również organizację imprez charytatywnych m.in. festynu z okazji Dnia Dziecka.

Reklama

Wyróżnienie w kategorii darczyńca odebrał Paweł Nowak – osoba skromna, uczynna i zaangażowana w dzieła Caritas. Swoją dobroczynnością wsparł pierwszy w Częstochowie Dom Samotnej Matki i Dziecka, w którym Caritas Archidiecezji Częstochowskiej może nieść pomoc duchową i materialną samotnym rodzicom i ich matkom.

W kategorii świadectwo wyróżniono br. Mariusza Leszczaka OFMCap. Swoją współpracę z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej rozpoczął dwa lata temu od pracy jako opiekun w Schronisku dla bezdomnych mężczyzn. Od roku jest streetworkerem Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i pełni swoją służbę na ulicach Częstochowy. Niesie pomoc ludziom zmarginalizowanym społecznie, odtrąconym, niezauważonym, uzależnionym, w miejscach ich przebywania. Ponadto brat Mariusz koordynuje grupę wolontariatu dla starszej młodzieży i dorosłych, którzy niegdyś byli wolontariuszami Szkolnych Kół Caritas bądź chcą rozpocząć swoją przygodę z wolontariatem Caritas. Pomaga także przy organizacji wszystkich akcji charytatywnych Caritas.

W kategorii współpraca jedno z wyróżnień trafiło do Piotra Dobosza, dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie. Piotr Dobosz osobiście angażuje się w realizację projektów kolonijnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, poświęcając swój czas na każdym etapie organizacji kolonii. Jest także częstym gościem turnusów kolonijnych. Dzięki jego zaangażowaniu misja Caritas dociera do społeczności rolniczych w nowej formie – dzieci, młodzież z terenów wiejskich oraz ich rodziny są aktywnie włączani w społeczność wspierającą Caritas.

Uroczystość wręczenia nagród Ubi Caritas 2019 poprowadził prezenter Rafał Patyra, a o oprawę muzyczną wydarzenia zadbała utalentowana wokalistka – Beata Bednarz.

2019-10-01 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Caritasu Polska otrzymał Złoty Krzyż Zasługi

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum KEP

Ks. Marcin Iżycki

Ks. Marcin Iżycki

Za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy prezydent Andrzej Duda przyznał dyrektorowi Caritasu Polska ks. Marcinowi Iżyckiemu Złoty Krzyż Zasługi – podał w środę na Twitterze Caritas Polska.

Decyzją biskupów zebranych na 376. Sesji Plenarnej Konferencji Episkopatu Polski 6 czerwca 2017 roku ks. Marcin Iżycki został wybrany na funkcję dyrektora Caritasu Polska, instytucji charytatywnej KEP, koordynującej pracę 44 caritasów diecezjalnych i archidiecezjalnych w Polsce. Organizacja udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, a także imigrantom i uchodźcom. Pomaga także ofiarom wojen, kataklizmów i nieszczęść naturalnych poza granicami Polski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję