Reklama

Parafialne niezwykłości

Dominikańska Szkoła Wiary

Jak zwykle jesienią, w klasztorze Ojców Dominikanów przy ul. Freta, zainaugurowała działalność Dominikańska Szkoła Wiary. - To cykl wykładów na tematy teologiczne, biblijne, psychologiczne. Nazwaliśmy to Szkołą, bo chcemy się tu czegoś dowiedzieć, nauczyć, pogłębić wiarę albo zastanowić się nad swoją niewiarą - mówią organizatorzy.

Niedziela warszawska 45/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki posłudze dominikańskiej zrozumiałam, iż Bóg, nawet jeżeli doświadcza człowieka, to po to, żeby wyprowadzić dobro

W tym roku wykłady poświęcone będą różnym aspektom życia rodzinnego. - Wynikło to po prostu z zapotrzebowania słuchaczy w poprzednich latach. Podkreślali oni, że właśnie taką tematyką warto się zająć - mówi Anna Kunkel, organizatorka wykładów. I tak np. o małżeństwie jako drodze do świętości będzie mówił Zbigniew Nosowski, temat rodziny jako domu przedstawi o. Jacek Salij OP, a biblijne podstawy do budowania rodziny omówi o. Piotr Oktaba OP.
Tegoroczną nowością są specjalne wykłady dla rodziców z małymi dziećmi, wygłaszane w położonym obok klasztoru Dominikańskim Ośrodku Rodziny.
- Nasza Szkoła otwarta jest dla wszystkich, którzy zadają sobie pytania i szukają na nie odpowiedzi. Dla tych, którzy chcieliby usłyszeć, co i dlaczego Kościół naprawdę mówi na różne kontrowersyjne tematy. Przychodzą do nas i młodzi, i starzy, księża, siostry zakonne, studenci, emerytki - podkreśla Anna Kunkel.

Reklama

Ewa Różewicz, reżyser montażu, słuchaczka wykładów Dominikańskiej Szkoły Wiary:
- Wykłady te pogłębiają moją wiedzę. Zwłaszcza, że są to spotkania z różnych dziedzin, i filozoficzne i teologiczne. A tej wiedzy zawsze człowiekowi brakuje. Proponowane tematy przybliżają do Boga i zachęcają do tego, aby poszerzać dany temat konkretną lekturą. Chyba właśnie od tych spotkań zaczęłam częściej chodzić do Dominikanów. Chociaż w mojej rodzinie Bóg zawsze był na pierwszym miejscu, to było we mnie trochę skażenia światem. I kiedy miałam jakieś kłopoty, to wydawało mi się, że sobie z nimi sama poradzę. A kiedy przygniotły mnie naprawdę ciężkie doświadczenia i uświadomiłam sobie, że jestem kompletnie bezradna, to właśnie dzięki posłudze dominikańskiej zrozumiałam, iż Bóg nawet jeżeli doświadcza, to po to, żeby wyprowadzić dobro i zbliżyć człowieka do siebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wykłady Dominikańskiej Szkoły Wiary odbywają się raz w miesiącu, w soboty, w sali prowincjalskiej klasztoru Ojców Dominikanów przy ul. Freta 10. Początek wykładów o godz. 16.00, zakończenie o 19.45 nieszporami śpiewanymi. Wcześniej, od godz. 14.00 do 14.50 rodzice z małymi dziećmi (0-7 lat) zaproszeni są na miniwykład w Dominikańskim Ośrodku Rodziny przy ul. Freta 20/24a. W trakcie spotkań można kupić ciekawe książki o tematyce religijnej oraz płytki z nagraniem wykładów z poprzednich miesięcy.

Program zajęć:
19 listopada - Zbigniew Nosowski: Parami do nieba. Małżeństwo jako droga do świętości.
10 grudnia - O. Jacek Salij OP: Rodzina jako dom duchowy. Kościół i Ojczyzna również.
14 stycznia - Joanna Sakowska: Jak żeglować nawet bez wiatru. Rzecz o komunikacji w rodzinie.
11 lutego - O. Piotr Oktaba OP: Rodzina w Biblii. Biblijne podstawy do budowania rodziny.
11 marca - Ola i Marcin Sawiccy: Wychowanie dzieci o wschodzie słońca. O dzieci.
8 kwietnia - O. Michał Paluch OP: Jak Bóg jest Ojcem i jak można się od Niego uczyć ojcostwa?
13 maja - O. Józef Puciłowski OP: O rodzinie w społeczeństwie.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głośny apel Papieża w rocznicę wojny na Ukrainie: Niech umilknie broń!

2026-02-22 13:10

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Ile ofiar, ile niewypowiedzianego cierpienia! Niech umilknie broń! – dramatyczny apel Leon XIV w czwartą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie. Papież zaapelował o natychmiastowy dialog pokojowy.

Po modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra Ojciec Święty zwrócił się z głośnym apelem o zakończenie wojny przeciwko Ukrainie, w cztery lata od jej wybuchu na pełną skalę.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Bp Varden na rekolekcjach dla Papieża o walce duchowej i pokoju

2026-02-22 20:02

[ TEMATY ]

rekolekcje

Vatican Media

Bp Varden

Bp Varden

Bp Erik Varden rozpoczął głoszenie rekolekcji wielkopostnych dla Papieża i przełożonych Kurii Rzymskiej. Jest on biskupem Trondheim w Norwegii i przewodniczącym Episkopatu Krajów Nordyckich. W przeszłości był opatem trapistów w Anglii. Jest konwertytą z luteranizmu. Publikujemy skrót jego pierwszego rozważania.

Wielki Post konfrontuje nas z tym, co istotne. Prowadzi nas — materialnie i symbolicznie — w przestrzeń ogołoconą z nadmiaru. I tak rzeczy, które łatwo nas rozpraszają, nawet te same w sobie dobre, zostają na pewien czas odsunięte. Podejmujemy wstrzemięźliwość zmysłów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję