Reklama

Bliżej parafii

Czytanie gazet za pokutę

Cechą charakterystyczną tej parafii jest duża liczba ludzi starszych i samotnych. - Ale wśród starszych łatwiej prowadzić duszpasterstwo, bo na starość ludzie pobożnieją - mówi z uśmiechem ks. prał. Jerzy Banak, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego na Saskiej Kępie.

Niedziela warszawska 45/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ten sympatyczny, brodaty kapłan jest tutaj prawdziwym ojcem. Parafianie podkreślają jego życzliwość, wyrozumiałość i oddanie

Starsza, na oko 80-letnia kobieta z wysiłkiem ciągnie za sobą wypchany zakupami wózek. Wprost z ulicy Ateńskiej skręca na duży plac przed kościołem. Zatrzymuje się przed okazałym pomnikiem Jana Pawła II, który niedawno został poświęcony i jest dumą wszystkich parafian. Kobieta wyjmuje z torby lampkę, zapala i stawia przed pomnikiem. Chwilę się modli i udaje się do kościoła. Obszerna kruchta jest tu otwarta przez cały dzień.

Przychodzą jak do ojca

- I przez cały dzień widzę jak ludzie przychodzą do kościoła. Na krótką adorację, czasem na dłuższą modlitwę. Często przyjeżdżają też ludzie spoza parafii - mówi ks. Jerzy Banak.
Siedzimy w wygodnych fotelach. Na stole pachnie świeżo zaparzona kawa i ciasto ze śliwkami. - Zostało upieczone specjalnie dla pana - uśmiecha się Ksiądz Proboszcz. Ten sympatyczny, brodaty Kapłan jest tutaj prawdziwym ojcem. Parafianie podkreślają jego życzliwość, ciepło, wyrozumiałość i oddanie sprawom parafii. Zawsze można z nim porozmawiać, podzielić się troskami i radościami - Przychodzę do niego jak do ojca, bez lęku, wiedząc, że spotkam się z człowiekiem Bożym - mówi Krystyna Zabłocka, parafianka.
- Trzy lata temu wszyscy się zastanawiali, jaki będzie nasz nowy proboszcz. Okazało się, że przyszedł wspaniały człowiek. Doskonale zorganizował życie parafialne i ujął nas pięknym, starannym, dostojnym sposobem prowadzenia Mszy św. - podkreśla Ryszard Wrzodak, parafianin. Dodaje, że księża podczas liturgii nigdy się nie spieszą i na każdej Mszy św., również w dni powszednie, głoszą homilie.
Ks. Banak jest przez wszystkie lata swego kapłaństwa wytrwałym propagatorem słowa drukowanego. Sam jest autorem wielu artykułów i publikacji związanych z Pismem Świętym. Redaguje kwartalnik biblijno-ekumeniczny pt. „Bliżej Biblii”, w którym piszą też chrześcijanie różnych wyznań. Zachęca zawsze parafian do czytania prasy katolickiej. - Czytanie „Niedzieli” czy innych pism zadaję czasem jako pokutę - wyjaśnia. I to działa. „Niedziela” rozchodzi się w tej parafii doskonale i parafianie chętnie do niej zaglądają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zaczęło się od koronki

Parafia żyje przede wszystkim tajemnicą miłosierdzia Bożego. Symbolem tego jest wspólna parafialna wieczerza dla osób samotnych, która odbywa się w sam wieczór wigilijny i trwa do pasterki. Nadto w parafialnej świetlicy im. Jana Pawła II fachową opiekę i pomoc otrzymują dzieci. Pod kierunkiem Małgorzaty Żdan grupa wolontariuszy, nauczycieli i specjalistów z różnych dziedzin (np. dysleksja) służy bezinteresowną pomocą potrzebującym dzieciakom.
Jeszcze nie było kościoła, a mieszkańcy codziennie o godz. 15.00 odmawiali na placu budowy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Z czasem został postawiony krzyż i modlitwa właśnie pod nim się odbywała. Do kościoła było daleko. Mieszkańcy chodzili do świątyni na Nobla, po drugiej stronie Trasy Łazienkowskiej. To właśnie tamtejszy proboszcz, ks. prał. Stanisław Rawski, otrzymał zadanie zorganizowania nowego ośrodka duszpasterskiego przy Ateńskiej. Wywiązał się z tego zadania znakomicie. W krótkim czasie wybudowana została plebania z kaplicą, a potem kościół, konsekrowany w 2002 r. - Z wdzięcznością przyjęłam powstanie świątyni. Nie sądziłam, że jeszcze za mojego życia będę się tu modliła. Jej budowa poszła nadspodziewanie szybko - mówi parafianka Krystyna Kobla.
- Nie wszystkim podobało się, że wznosimy kościół. Niektórzy mówili, że wcale nie jest on tu potrzebny, ktoś malował nawet szubienice na murach. A dzisiaj okazuje się ten kościół niezbędny. Nie ma Mszy św., na której ławki świeciłyby pustkami - mówi Ryszard Wrzodak.
Szczególnie dużo ludzi przychodzi codziennie o godz. 15.00 na Koronkę do Miłosierdzia i Mszę św. - Oprócz tego, że jest to godzina śmierci Pana Jezusa, to również bardzo dobra pora na przyjście do kościoła dla starszych. Rano im może ciężko wstać, a wieczorem, szczególnie zimą, to już dla wielu za późno na wychodzenie z domu - mówi Ksiądz Proboszcz.
Ale również wieczorem, w dzień powszedni, sam widziałem pełen kościół wiernych. Msza św. trwała prawie 50 min, a potem większość obecnych została jeszcze na krótkiej adoracji. Takie adoracje odbywają się tu codziennie po Mszy św. wieczornej.
Wielu wiernych modli się również przed naturalnych rozmiarów kopią Całunu Turyńskiego, która wisi w kaplicy w budynku plebanii. Do parafii na Saskiej Kępie kopia Całunu trafiła w 2002 r., dzięki staraniom Tadeusza Krajewskiego, wielkiego apostoła kultu Miłosierdzia Bożego. W kaplicy znajduje się zresztą nie tylko kopia samego Całunu, ale też i cała wystawa o nim.

Spowiedź jak terapia

W każdą sobotę w godzinach od 7.00 do 19.00 w kościele trwa dyżur kapłanów w konfesjonałach. - Wprowadziliśmy ten dyżur nie tylko ze względu na parafian. W ogóle w parafiach prawobrzeżnej Warszawy z reguły nie ma stałych dyżurów spowiedzi w ciągu dnia. Ze spowiedzi korzystają więc u nas osoby także spoza parafii - mówi ks. Banak. Podkreśla, że dla wielu osób, szczególnie starszych i samotnych, spowiedź jest pewną formą terapii. - Spowiadając, nie ograniczam się tylko do materii grzechu. Czasem zapytam o samopoczucie, o zdrowie. Dlaczego? Bo jeżeli ta osoba jest np. samotna, to ją nikt o to nie pyta. Wraca do pustego mieszkania i ma tylko telewizor - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz.
- Nie brakuje w parafii różnych grup i wspólnot prowadzonych przez zaangażowanych i oddanych pracy parafialnej wikariuszy, dwóch Marków - mówi Ksiądz Proboszcz. Jest kilka kół Żywego Różańca, Ruch Rodzin Nazaretańskich, chór parafialny „Epifania”, młodzieżowa grupa ewangelizacyjna „Abba”, harcerki ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, schola dziecięca „Misericordia”, bielanki, ministranci i lektorzy. Prężnie działa też Odnowa w Duchu Świętym. Odbywają się nawet cykliczne spotkania wszystkich grup Odnowy z całej diecezji warszawsko-praskiej.
Parafianie chętnie pielgrzymują. Do polskich sanktuariów maryjnych, ale również za granicę, szczególnie do Rzymu i Ziemi Świętej. Podczas pielgrzymek zawiązują się przyjaźnie, ludzie przestają być anonimowi i tworzą prawdziwą, wielką rodzinę od Miłosierdzia Bożego na Ateńskiej.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W 10. rocznicę kanonizacji

2024-04-28 17:42

Biuro Prasowe AK

    – Kościół wynosząc go do grona świętych wskazał: módlcie się poprzez jego wstawiennictwo za świat o jego zbawienie, o pokój dla niego, o nadzieję – mówił abp Marek Jędraszewski w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w czasie Mszy św. sprawowanej w 10. rocznicę kanonizacji Ojca Świętego.

Na początku Mszy św. ks. Tomasz Szopa przypomniał, że dokładnie 10 lat temu papież Franciszek dokonał uroczystej kanonizacji Jana Pawła II. – W ten sposób Kościół uznał, wskazał, publicznie ogłosił, że Jan Paweł II jest świadkiem Jezusa Chrystusa – świadkiem, którego wstawiennictwa możemy przyzywać, przez wstawiennictwo którego możemy się modlić do Dobrego Ojca – mówił kustosz papieskiego sanktuarium w Krakowie. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, podziękował mu za troskę o pamięć o Ojcu Świętym i krzewienie jego nauczania.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego.

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję