Reklama

Dolnośląska droga św. Jakuba czeka na pielgrzymów

Pierwsza w Polsce Droga św. Jakuba została otwarta 24 lipca br. w Jakubowie k. Głogowa i w Zgorzelcu. Tym samym, ten prawie 160-kilometrowy odcinek łączy się z ogólnoeuropejską siecią szlaków pątniczych prowadzących do Santiago de Compostela (Galicja, Hiszpania).

Niedziela legnicka 33/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste otwarcie szlaku św. Jakuba nastąpiło w Jakubowie, podczas Mszy św. celebrowanej - pod przewodnictwem biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Adama Dyczkowskiego - kończącej trzydniowe obchody odpustowe ku czci patrona parafii św. Jakuba. Tu miało miejsce także poświecenie i odsłonięcie muszli - charakterystycznego symbolu dla dróg pielgrzymkowych wiodących do Santiago de Compostela i Bractwa św. Jakuba oraz tablicy informacyjnej dla miejsca początkowego szlaku św. Jakuba Apostoła na Dolnym Śląsku, prowadzącego z Jakubowa do granicy w Zgorzelcu/Görlitz.
Natomiast w Zgorzelcu, w godzinach popołudniowych, miała miejsce międzynarodowa uroczystość otwarcia szlaku, przy Moście Staromiejskim. Towarzyszyło mu odsłonięcie tablicy informacyjnej z udziałem biskupa legnickiego Stefana Cichego, biskupa Görlitz Rudolfa Müllera, inicjatora otwarcia szlaku w Polsce Henryka Karasia, członków Bractwa św. Jakuba, delegacji z miejscowości, przez które szlak prowadzi, władz obu miast, duchowieństwa i mieszkańców. Otwarcie połączone zostało z symbolicznym przejściem wzdłuż szlaku.
Podczas uroczystości bp Stefan Cichy nawiązał do historii dróg pielgrzymkowych wiodących do grobu św. Jakuba w Hiszpanii. „Szlak - to droga. Dzisiaj w odczytanym słowie Bożym przypomnieliśmy sobie, że Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem. Myśl o drodze ma nas zawsze prowadzić do Niego. W Dziejach Apostolskich św. Łukasz, pisząc o chrześcijanach, mówi o ludziach, którzy idą tą drogą, pisze o drodze chrześcijaństwa. Wielu pisarzy katolickich podkreślało wagę drogi. Każda droga powinna prowadzić z jednego miejsca do jakiegoś celu. Myśląc o szlaku św. Jakuba, mamy myśleć o celu tego szlaku. Tym celem jest nie tylko Santiago de Compostela dla pielgrzymów, którzy tym szlakiem wyruszą, ale także trzeba nam pamiętać o ostatecznym celu naszego życia. Trzeba nam na nowo uświadomić sobie, że jesteśmy wszyscy pielgrzymami na tej ziemi. Dlatego mamy pamiętać, że w tym pielgrzymowaniu idzie z nami Chrystus, że idą z nami inni bracia i siostry, że razem zmierzamy do jednego celu, jakim jest wieczna ojczyzna”.
Bp Rudolf Müller w słowie nawiązał do zawieszonej na szyi muszli, wyjaśniając, że i on jest pielgrzymem św. Jakuba i ma szczególną do Niego cześć. Jako wikariusz został bowiem skierowany do parafii pw. św. Jakuba, a obecnie jest biskupem miasta i diecezji, przez którą przebiega ten szlak. Do dzisiaj zachowało się wiele pamiątek z tego dawnego szlaku. Kościół św. Jakuba w Görlitz jest dziś kościołem katedralnym. W nim znajdują się także elementy wyposażenia świątyni, na których znajdują się symbole drogi św. Jakuba. „Tak więc można przekonać się, że cześć św. Jakuba ma pewne tradycje w mieście Görlitz. Myślę, że też wielu z was zdobędzie potrzebne środki, aby w przyszłości odbyć pielgrzymkę do Santiago de Compostela. Tam, w głównym ołtarzu, znajduje się figura Świętego, którą pielgrzymi mogą objąć. W geście tym ludzie wypraszają dla siebie i innych różne łaski. Pielgrzymi w drodze pozdrawiają się powiedzeniem: „Obejmij św. Jakuba i za mnie”. Jeśli ktoś więc odbędzie taką pielgrzymkę, proszę, niech obejmie figurę św. Jakuba i za nas: za Biskupa Legnickiego i za mnie”.
Po odegraniu przez górniczą orkiestrę dętą hymnu Zjednoczonej Europy, uczestnicy uroczystości przeszli odcinek szlaku prowadzący przez Most Staromiejski łączący oba nadgraniczne miasta.
Warto przypomnieć, że począwszy od IX w. w północnej części Półwyspu Iberyjskiego oraz we francuskich Pirenejach zaczęły powstawać drogi, którymi z całej Europy zmierzali pielgrzymi - początkowo przedstawiciele rycerstwa i mnisi, z czasem także mieszczanie, szlachta i koronowane głowy - do grobu św. Jakuba Starszego w północnohiszpańskim sanktuarium. W średniowieczu Apostoł ten czczony był jako patron walki „z niewiernymi” na Półwyspie Iberyjskim, później czczony był w Europie jako patron rycerstwa, pielgrzymów i podróżników.
Symbole pielgrzymek do grobu św. Jakuba - charakterystyczna biała muszla, zazwyczaj na błękitnym tle - rozsiane są po całym Starym Kontynencie. O ogromnej roli pielgrzymek po Camino (jak nazywane są szlaki prowadzące do Santiago de Compostela) świadczy także to, że jeszcze Johann Wolfgang von Goethe pisał, iż „drogi św. Jakuba ukształtowały Europę”. Po rewolucji francuskiej znaczenie pielgrzymek wyraźnie spadło i dopiero ostatnie 20 lat przyniosło wyraźne ożywienie ruchu na Camino.
Po wizycie Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 r., Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba pierwszą europejską drogą o znaczeniu dla kultury Kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymanie dawnych szlaków pątniczych. W 1986 r. Santiago de Compostela jako pierwsze otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (o to miano w 2010 r. ubiegać się będzie Görlitz/Zgorzelec, gdzie Dolnośląska Droga św. Jakuba połączy się z Ekumeniczną Drogą Pątniczą przez Saksonię i Turyngię), zaś w 1989 r. z udziałem Jana Pawła II odbyły się tam Światowe Dni Młodzieży.
Dolnośląska Droga św. Jakuba rozpoczyna się w Jakubowie, który przez wieki (według niepotwierdzonej tradycji miejscowy kościół założony został w czasach Mieszka I w 991 r.) był regionalnym ośrodkiem kultu Apostoła, o czym świadczą liczne elementy wystroju świątyni. Miejscowe stowarzyszenie Bractwo św. Jakuba Apostoła (inicjator przedsięwzięcia) chce ożywić tradycje pieszych pielgrzymek do Jakubowa - pierwsza z nich (po ponad 60 latach przerwy) przybyła z Głogowa w kwietniu tego roku.
Dalej Droga prowadzić będzie przez Grodowiec (regionalne sanktuarium maryjne), Polkowice, Chocianów, Bolesławiec, Nowogrodziec i Lubań do Zgorzelca, gdzie przez Most Staromiejski połączy się z Saksońską „Ökumenischer Pilgerweg”. Warto zaznaczyć, że lokalne samorządy w całości pokryły koszty oznakowania Drogi (biała muszla z czerwonym krzyżem na błękitnym tle), licząc na ożywienie i promocję północno-zachodniej części Dolnego Śląska, która dotąd nie była zbyt popularna jako obszar atrakcyjny turystycznie i kulturowo. Można oczekiwać, że w najbliższym czasie droga zostanie przedłużona o uzasadnione historycznie szlaki z Olsztyna przez Toruń i Poznań do Głogowa oraz z Krakowa przez Wrocław do Bolesławca (dawna Via Regia - Wysoka Droga).
W odróżnieniu od znanych w Polsce pielgrzymek pieszych (do Częstochowy czy Kalwarii), Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Do ich dyspozycji będą nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także mają być dogodne miejsca noclegowe w budynkach parafialnych i gospodarstwach agroturystycznych. Oczekuje się, że rocznie Dolnośląską Drogę św. Jakuba przejdzie 300-400 osób.

Wykorzystano materiały prasowe przygotowane przez Henryka Karasia - przewodniczącego Bractwa św. Jakuba w Jakubowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Od dzieciństwa była prowadzona przez mamę za rękę do kościoła. Gdy dorosła, nie miała już takiej potrzeby. – Mawiałam do męża: „Weź dzieci do kościoła, ja ugotuję obiad i odpocznę”, i on to robił. Czasem chodziłam do kościoła, ale kompletnie nie rozumiałam, co się na Mszy św. dzieje. Niekiedy słyszałam, że Pan Bóg komuś pomógł, ale myślałam: No, może komuś świętemu, wyjątkowemu pomógł, ale na pewno nie robi tego dla tzw. przeciętnych ludzi, takich jak ja.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce Dzień Dziecka w Rzymie

2024-04-28 16:13

Ewa Pankiewicz

Wy wszyscy, dziewczynki i chłopcy, będący radością waszych rodziców i rodzin, jesteście także radością ludzkości i Kościoła - napisał w orędziu do dzieci papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję