Reklama

Kultura

Lipnica Murowana przygotowuje się do konkursu palm

[ TEMATY ]

książka

Niemcy

legenda

Franciszek

Magic Madzik / Foter.com / CC BY-ND

W Niedzielę Palmową w Lipnicy Murowanej w Małopolsce odbędzie się 55. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Przyjadą goście z całej Polski, by podziwiać palmy o rekordowej wysokości. Rok temu zwyciężyła palma, która miała 32 metry i 65 cm. Wykonał ją Zbigniew Urbański z Lipnicy. Najwyższe drzewko w historii konkursu miało 36 metrów i 4 cm.

Czy rekord padnie w tym roku? Tego nikt nie wie, bo wszystko okaże się przy stawianiu bardzo wysokich palm na lipnickim rynku. Drzewko musi być postawione pionowo siłą ludzkich mięśni – z wykorzystaniem jedynie lin oraz stabilizujących tyczek bez użycia dźwigów lub podnośników. Najwyższe palmy mogą być oparte o drzewo, do którego podstawa palmy jest przywiązana ze względów bezpieczeństwa.

Reklama

Do konkursu mogą być zgłaszane palmy wykonane wg wzoru palmy tradycyjnej, z naturalnych surowców takich jak pędy wierzby, suszone kwiaty, bukszpan oraz bibuły. Wiązanie palmy powinno być wykonane z pędów wierzby, bez wykorzystania drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych.

Palmy będą mierzone i oceniane przez Komisję Artystyczną na lipnickim rynku w godzinach od 8.00 do 10.30. Od samego rana będą też występy zespołów regionalnych. O 10.15 nastąpi otwarcie konkursu i poświęcenie palm. O godzinie 11.00 w kościele parafialnym zostanie odprawiona uroczysta Msza św.

Ogłoszenie wyników 55. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego nastąpi ok. godz. 13.00 na lipnickim rynku. Organizatorzy przewidują nagrody finansowe oraz rzeczowe.

Reklama

Konkursowi będą towarzyszyć występy zespołów folklorystycznych, jarmark wielkanocny, warsztaty wykonywania palm, konkurs fotograficzny i plastyczny.

W Lipnicy Murowanej warto pozostać w niedzielę do wieczora. O godzinie 17.00 w zabytkowym kościele św. Leonarda rozpocznie się koncert muzyki klasycznej.

W 1958 roku lipnicki poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Celem konkursu było wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie społeczeństwa z okolicznych wiosek, by podtrzymywali tradycję swoich przodków. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże wśród mieszkańców, czego dowodem była niezliczona liczba palm.

Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie ściągające turystów nie tylko z całego kraju, ale coraz częściej z zagranicy. Tak będzie i w najbliższą niedzielę.

Organizatorem konkursu jest Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej. Współorganizatorzy to: Urząd Gminy Lipnica Murowana, Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

2013-03-20 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków

[ TEMATY ]

Franciszek

Aleteia Image Partners / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Bądźcie znakiem miłości Boga wobec wszystkich Jego dzieci - zaapelował Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Papież rozpoczął cykl katechez o Kościele.

Papież pozdrowił pielgrzymów z różnych krajów świata. Zwracając się do Polaków powiedział: "Witam polskich pielgrzymów. Drodzy przyjaciele, przybyliście do Rzymu w pielgrzymce wiary do apostolskich korzeni Kościoła. Kościół – lud pobłogosławiony miłością Boga – jest wezwany, aby nieść to błogosławieństwo wszystkim narodom. Idźcie więc i nieście je waszym rodzinom i wszystkim bliskim i dalekim ludziom, którzy oczekują waszego świadectwa. Bądźcie znakiem miłości Boga wobec wszystkich Jego dzieci. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!"

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję