Reklama

Polska

Tango dla papieża na Lednicy

„W imię Ojca” – tak brzmi temat tegorocznego Spotkania Młodych, które odbędzie się na Polach Lednickich 1 czerwca. W jego bogatym programie tradycyjnie nie zabraknie konferencji, świadectw oraz elementów artystycznych, w tym tanga dla papieża Franciszka. Jak jednak podkreśla o. Jan Góra, istotą tego wydarzenia jest to, iż jest ono czasem spotkania z Chrystusem.
Reklama

Tematyka tegorocznego Spotkania Młodych, które odbędzie się 1 czerwca już po raz siedemnasty, jak wyjaśnia w rozmowie z KAI o. Jan Góra, duszpasterz Ruchu Lednickiego, jest pierwszym z kroków przygotowań do jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pragnie on bowiem, wraz z młodymi ludźmi, przygotować się do tej daty poprzez trzyletni program spotkań. Będą one kolejno poświęcone Bogu Ojcu, Synowi Bożemu i Duchowi Świętemu.

„W tym roku będziemy przeżywać prawdę o tym, że Bóg jest naszym Ojcem, a następnie, że wszyscy mamy swoich ziemskich ojców oraz że kiedyś sami będziemy rodzicami. To trzy etapy świadomości oraz mądrości Bożej i ludzkiej” – wyjaśnia o. Góra dodając, że temat ojcostwa świetnie komponuje się z obecną sytuacją społeczną, czyli kryzysem męskości i autorytetu, który poprzez Ruch Lednicki pragnie odbudowywać.

Oficjalne rozpoczęcie spotkania będzie miało miejsce o godz. 17.00. Pola Lednickie otwarte jednak zostaną już o godz. 8.00 rano, a od 10.00 młodzi ludzie będą mogli przystąpić do spowiedzi. W ciągu dnia wygłoszone zostaną konferencje oraz świadectwa o ojcostwie, a o godz. 16.00 swoje słowo skieruje do uczestników o. Jan Góra.

Reklama

Postacią, którą organizatorzy pragną w tym roku szczególnie przybliżyć uczestnikom, jest bł. Edmund Bojanowski, założyciel ochronek dla dzieci. Pomogą w tym siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NPNMP, założonego przez błogosławionego.

Centralnym punktem spotkania lednickiego będzie Msza św. sprawowana o godz. 19.00 pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka. Homilię podczas niej wygłosi bp Grzegorz Ryś.

Nocą, po adoracji Najświętszego Sakramentu i akcie wyboru Chrystusa młodzi przejdą przez Bramą III Tysiąclecia.

Tradycyjnie, spotkanie na Polach Lednickich będzie miało niepowtarzalną oprawę muzyczną przygotowaną specjalnie na tę okazję. Jak wyjaśnia o. Jan Góra dobiegły właśnie prace nad kompozycją utworu „Tango Francesco”, który zaśpiewają i zatańczą na cześć papieża Franciszka wszyscy uczestnicy spotkania na Polach Lednickich. W najbliższych dniach zostanie także wysłany do papieża list z prośbą o skierowanie do młodych specjalnego przesłania.

Natomiast symbolami spotkania będą w tym roku łyżeczki z wygrawerowanymi słowami: „Ty nakarmisz nas do syta”. „Łyżeczka symbolizuje troskę i opiekę, jaką obdarza nas Ojciec, karmiciel rodziny. Podkreśla ona także istotną zależność pomiędzy rodzicami a dziećmi. Na początku to rodzice zajmują się swoim potomstwem, a po latach role te się jednak odwracają” – wyjaśnia w rozmowie z KAI Franciszek Wołoch, rzecznik prasowy Spotkań Młodych.

Z kolei wszyscy przybyli na spotkanie kapłani otrzymają stuły z logo Lednicy. „To nasz dar dla duszpasterzy, którzy służąc ludziom są naszymi ojcami każdego dnia” – dodaje Wołoch.

Organizatorzy Spotkania Młodych na Polach Lednickich zachęcają także wszystkie osoby powyżej 16 roku życia do zaangażowania się w przygotowania jak i w sam przebieg spotkania w charakterze wolontariuszy. Informacje na ten temat można uzyskać na stronie www.lednica2000.pl. Znajdują się na niej także formularze, za pomocą których mogą na spotkanie zgłaszać się już poszczególne grupy.

Wszystkie spotkania odbywające się w ciągu roku na Polach Lednickich organizuje Wspólnota Lednicka 2000 działająca przy klasztorze ojców Dominikanów w Poznaniu. Oprócz Spotkania Młodych są to Lednica Dzieci, Lednica Seniora oraz Lednica Motocyklisty oraz letnie rekolekcje i co weekendowe spotkania w ramach Uniwersytetu Wiary.

2013-03-20 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legendy o Słudze Bożym ks. Błażeju Nowosadzie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 8/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

legenda

Archiwum ks. Tadeusza Sochana

Sługa Boży ks. Błażej Nowosad jako wikary w Górecku Kościelnym

Sługa Boży ks. Błażej Nowosad jako wikary w Górecku Kościelnym

Jesienią są takie wieczory, że nawet psom nie chce się wychodzić z budy, by zagadać po swojemu. Ujada tylko wiatr, któremu złośliwie wtóruje deszcz, strasząc nadchodzącym śniegiem. Takie wieczory najlepsze są na przeglądanie starych szaf, o których nie pamięta się po innych zachodach słońca.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję