Reklama

Polska

XXIII Spotkanie Młodych Lednica 2000 – już 1 czerwca

Opowiem Ci o Spowiedzi, opowiem Ci o Eucharystii – to dwa motywy przewodnie XXIII Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się już 1 czerwca na Polach Lednickich. Spotkanie przebiegać będzie pod hasłem „Wiesz, że Cię kocham”. – Spowiedź i Eucharystia to momenty, w których słyszymy te słowa od Jezusa – podkreślają organizatorzy. Podczas lednickiego spotkania przewidziana jest specjalna modlitwa młodych za księży.

[ TEMATY ]

Lednica

Spotkanie młodzieży

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wyjaśnia o. Wojciech Prus OP, duszpasterz Wspólnoty Lednica 2000, hasło „Wiesz, że cię kocham” nawiązuje do przemówienia Jana Pawła II skierowanego do młodych w 1987 r. Papież wypowiedział wówczas zdanie: ”Musicie być mocniejsi, niż warunki, w jakich przyszło wam żyć”, wyjaśniając zarazem, że „człowiek jest mocny wtedy, kiedy wie, że jest kochany”. – Spowiedź, Eucharystia – to dwa sakramenty, w których Chrystus do każdego z nas mówi „kocham Cię” – przekonuje o. Prus.

Pieczęć z wytłoczonym napisem „Wiesz, że cię kocham, Pnp 8, 6-7” to symbol tegorocznego spotkania, który otrzymają wszyscy młodzi. Inny specjalny upominek to lednicki rachunek sumienia „Poznaj moje serce”. Będzie to praktyczny ale niekonwencjonalny przewodnik w drodze do sakramentu pokuty i pojednania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Księża goszczący na Polach Lednickich otrzymają w upominku białe stuły, siostry zakonne zaś – kaganki, „by rozświetlać wszystkie miejsca gdzie poprowadzi je Duch Święty”.

Podczas spotkania siostry zakonne, posłane przez biskupa, będą w specjalny sposób zapraszać poszczególne młode osoby do skorzystania z sakramentu pokuty.

- Czy młodzi w konfesjonale zawsze spotkają kapłana, który będzie dla nich znakiem Bożego Miłosierdzia? Jak podkreślają organizatorzy „Lednicy”, wszyscy mamy świadomość, zwłaszcza w świetle tego, co przeżywamy ostatnio w Polsce, że księża są różni… Bardzo potrzebują modlitwy. Dlatego na Lednicy młodzi zostaną zaproszeni do specjalnej modlitwy nad kapłanami. Wszyscy księża, również biskupi założą stuły i uklękną a młodzi będą się modlić, by w poprzez nich w sakramencie pokuty objawiał się Pan Jezus.

Młodzi nad Lednicą będą w tym roku przeżywać Eucharystię, jako „ucztę grzeszników, którym przebaczono”. Ma to być prawdziwa uczta, kontynuacja historii celnika Mateusza, który wstał od stołu i poszedł za Jezusem. W ramach przygotowania i jako wyjaśnienie licznych symboli towarzyszących Mszy św. zaplanowano wyjątkową procesję, w której przejdą piekarze z chlebem, winiarze z winem, koronczarki, kwiaciarki i wiele innych osób a wreszcie – wszyscy uczestnicy, którzy w liturgię Eucharystii wnoszą samych siebie, również jako dar.

Reklama

W procesji pójdą także przedstawiciele Kościoła Greckokatolickiego, w pięknych szatach, niosąc ikonę Chrystusa Pantokratora. W zamyśle organizatorów ich obecność ma pokazać uczestnikom spotkania różnorodność liturgiczną w Kościele katolickim i piękno liturgii wschodniej. Jest zarazem zwróceniem uwagi na licznych wiernych Kościoła Greckokatolickiego, przybywających do Polski z Ukrainy, w tym wielu młodych, którzy również są serdecznie zaproszeni na Lednicę.

Nawiązaniem do papieskiego apelu „Musicie być mocniejsi, niż warunki, w jakich przyszło wam żyć” będzie świadectwo Basi Turek, blogerki, autorki książki „Pełnymi garściami”, osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Jako szczególny gość na lednickim spotkaniu pojawi się też ortodoksyjny Żyd, prof. Joseph Weiler. – To człowiek, który przeczytał wszystkie dzieła Jana Pawła II. Opowie on młodym, dlaczego uważa, że Jan Paweł II był wielkim człowiekiem – zapowiada o. Prus.

Otwarcie Pól Lednickich nastąpi 1 czerwca już o 8 rano. Od tej godziny przewidziany jest czas na spowiedź. W południe zebrani będą się modlić modlitwą Anioł Pański a o godz. 15 – Koronką do Bożego Miłosierdzia.

O godz. 17 rozpocznie się XXIII Spotkanie Młodych Lednica 2000, które przebiegać będzie w dwóch częściach: Opowiem ci o Spowiedzi i Opowiem ci o Eucharystii. Mszy św. na Polach Lednickich, o godz. 20 przewodniczyć będzie Przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki, zaś homilię wygłoszą wspólnie ojcowie dominikanie Piotr Frey i Rafał Szymko, znani z dominikańskiej serii „Chlebak”.

Reklama

Po Mszy św. nastąpi Godzina Jana Pawła II i część trzecia spotkania pod hasłem Opowiem Ci o Miłości. Będzie to m.in. czas na wysłuchanie świadectw.

O godz. 23.15 rozpocznie się Adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona wyborem Chrystusa i - o północy – symbolicznym przemarszem pod Bramą-Rybą

Szczegóły www.lednica2000.pl

2019-05-30 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Doświadczyć Żywego Boga

Niedziela legnicka 18/2019, str. 3

[ TEMATY ]

Spotkanie młodzieży

Ks. Waldemar Wesołowski

Blisko 400 osób spotkało się w sali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Legnicy, by wspólnie modlić się, śpiewać, słuchać muzyki, świadectw i uczestniczyć w Eucharystii. Tak wyglądało tegoroczne spotkanie młodych diecezji legnickiej w Niedzielę Palmową.

CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

– Maryja uczy nas, że wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij. Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić. To postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję