Reklama

Polska

Abp Gódź apeluje o uszanowanie wartości "sprawdzonych w szkole wieków"

O uszanowanie wartości "sprawdzonych w szkole wieków" zaapelował dziś abp Sławoj Leszek Głódź. Podkreślił, że śluby króla Jana Kazimierza były dziejowym aktem, który wciąż obowiązuje. Metropolita gdański przewodniczył Mszy św. sprawowanej w gdańskiej bazylice mariackiej z okazji uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Święta Narodowego 3 Maja.

[ TEMATY ]

3 Maja

abp Sławoj Leszek Głódź

Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

Abp Głódź wskazał w homilii, że Konstytucja 3 maja to jeden z filarów polskiej historycznej tożsamości. Zwrócił uwagę, że była to zapowiedź życia, swoisty drogowskaz prowadzący poprzez stulecia do naszych czasów.

- To święto, w którym Polska trwa, ukazuje co w jej dziejowej drodze trwałe, piękne, a także zespolone w wartości religijne, które splatają się z wartościami narodowymi. To święto tych wszystkich, dla których słowo Ojczyzna nie jest pustym pojęciem, ale rzeczywistością życia - podkreślił hierarcha.

Reklama

Metropolita gdański zaapelował też o uszanowanie wartości "sprawdzonych w szkole wieków". - Często ład społeczny jest rujnowany przez agresję różnych środowisk liberalnych, nie mających nic wspólnego z wartościami narodowymi, religijnymi. Ten ateizm w umysłach wielu, także naszych rodaków, trwa i stanowi jakąś niepisaną ideologię, a przecież trzeba wciąż nam dawać świadectwo, co przez Boga jest tam zadane i co jest wymodlone, wywalczone także przez pokolenia i historię – powiedział abp Głódź.

Zdaniem kaznodziei dzisiaj Polsce trzeba przede wszystkim budowania życia społecznego w oparciu o wartości sprawdzone w szkole wieków, ukazujące swą siłę i skuteczność. - Potrzebny jest ład serca, a nie wprowadzanie do agendy debaty publicznej deprecjonowania świętości rodziny i małżeństwa, życia od poczęcia do naturalnej śmierci, wprowadzania apologii destrukcji, bez ładu moralnego, bo ta droga prowadzi donikąd – przestrzegł abp Głódź.

Metropolita gdański wspomniał również o 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. - Unia Europejska wyrosła w imię świadomości, by przezwyciężyć podziały, a także zagoić powojenne rany, by rozbudzić na powrót ducha Europy wspartego o tradycje grecką, rzymską, a nade wszystko zakotwiczyć ją w dziedzictwo chrześcijańskie tworzące wspólnotę europejskich ludów i narodu - przypomniał metropolita gdański.

Reklama

- Jesteśmy krajem Unii Europejskiej i chcemy nim być nadal i będziemy nim nadal, bo znamy wartość tej obecności, wartość okupioną krwią, swoistym wianem kultury i tradycji, które wnieśliśmy - podkreślił hierarcha. – I wnosimy także dziedzictwo wieków, depozyt wiary i tradycji, wnosimy wolnościowe przesłanie Solidarności, zespolone z drogą wiary, z dziedzictwem świętego Jana Pawła II, promotora europejskiej jedności wspartej na czytelnym fundamencie moralnym - mówił abp Głódź.

Kaznodzieja przypomniał znaczenie kultu Królowej Polski, symbolikę pieśni „Bogurodzica” oraz wskazał na aktualność ślubów króla Jana Kazimierza. Zacytował też słowa ze ślubów króla Jana Kazimierza złożonych 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej: „Wielka Boga Człowieka Matko, najświętsza Dziewico, Ja, Jan Kazimierz, za zmiłowaniem Syna Twojego, Króla królów, a Pana mojego i Twoim miłosierdziem król, do najświętszych stóp Twoich przypadłszy, Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram”.

- To słowa wiekopomnych ślubów przy sercu Maryi – przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Dziejowy akt, który nie został nigdy odwołany. Jest rzeczywistością polskiego wczoraj, dziś, także jutra. O wielkich duchowych, religijnych, narodowych konsekwencjach. Powie nam o tym prefacja odprawianej dziś Mszy św. ku czci Matki Bożej Królowej Polski, że Maryja „wyniesiona do niebieskiej chwały otacza macierzyńską miłością naród, który Ją wybrał na swoją Królową” – podkreślił abp Głódź.

Mszę św. wraz z metropolitą gdańskim koncelebrowali biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, przełożeni i moderatorzy Gdańskiego Seminarium Duchownego oraz kapłani dekanatu śródmiejskiego.

W liturgii wzięli udział przedstawiciele władz cywilnych i samorządowych, służb mundurowych, licznie przybyli mieszkańcy Gdańska i goście nawiedzający bazylikę. Oprawę liturgiczną przygotowali klerycy gdańskiego seminarium, a uroczystość uświetniła kompania honorowa VII Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z pocztem sztandarowym oraz orkiestra pod dyr. Józefa Pstronga.

2019-05-03 20:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: słuchanie słowa Bożego jest pierwszym warunkiem skutecznego głoszenia Ewangelii

[ TEMATY ]

abp Sławoj Leszek Głódź

Tomasz Lewandowski

Pasterze nie byli teologami, to byli prości ludzie, a jednak skutecznie głosi prawdę o narodzeniu Jezusa, bo dzielili się swoim doświadczeniem spotkania z Bogiem – mówił metropolita wrocławski, przekonując, że każdy może być zwiastunem radosnej nowiny, jeśli tylko czasie świąt spotka się z Bogiem, który stał się człowiekiem. Głoszenie słowa Bożego i świadczenie o Jezusie we współczesnym świecie to główne tematy homilii abp. Józefa Kupnego, wygłoszonej podczas pasterki we wrocławskiej katedrze.

- Pasterze nie przegapili szansy spotkania z Bogiem, który stał się człowiekiem, bo uwierzyli słowu anioła. Potem zaczęli dzielić się radosną nowiną z innymi – zauważył hierarcha, dodając, że spotkanie z Bogiem, doświadczenie Jego dobroci i miłości oraz uważne słuchanie Jego słowa są pierwszym, najważniejszym warunkiem skutecznego głoszenia radosnej nowiny.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję