– Praktyki pobożne Wielkiego Postu mają sens pod jednym warunkiem, którym jest prawdziwie nawrócone serce. Cała istota Środy Popielcowej i liturgii pierwszej niedzieli Wielkiego Postu przypominają, że Bóg ma mi coś do powiedzenia, oraz o tym, abym w pobożności nie szukał siebie.
W praktykach pobożnych bowiem, w modlitwie, poście i jałmużnie, można szukać siebie – mówił ks. dr hab. Marian Szymonik do pracowników Caritas Archidiecezji Częstochowskiej podczas wielkopostnego dnia skupienia.
Stacją na drodze do Jerozolimy był wielkopostny dzień skupienia prowadzony przez ks. dr. hab. Mariana Szymonika, wykładowcę filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Odbył się on 6 marca w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy. Centralnym punktem była Msza św., której przewodniczył ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, w koncelebrze Księdza Rekolekcjonisty, który również wygłosił homilię. Przypomniał w niej tajemnicę Eucharystii, która jest żywą obecnością Jezusa, przymierzem Boga z ludźmi, zadatkiem na życie wieczne, pokarmem pielgrzymów. – Bóg jest wierny swojemu przymierzu – mówił do tych, który posługują ludziom ubogim.
Tego dnia był też czas na konferencje, nabożeństwo pokutne z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
Witold Rusek i Aleksandra Staszczyszyn oraz Artur Wojtania i Aleksandra Kaczmarczyk zwyciężyli w VIII Otwartych Mistrzostwach Częstochowy Dzieci do lat 6 i 7 w Szachach Szybkich rozegranych 19 listopada w Katolickiej Szkole Podstawowej SPSK im. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie.
– Artur jest bardzo doświadczonym zawodnikiem. Gra prawie 2 lata i ma już całkiem dużo pucharów i medali – powiedział „Niedzieli” Ariel Wojtania, tata Artura. Jak wspominał, pasję do szachów syn odkrył podczas pandemii, kiedy dostęp do rozrywek był ograniczony. – Wieczorem grałem w szachy na komputerze dla zabicia czasu. Artur miał wtedy 5 lat. Podszedł, oglądał, co się działo i ta gra go zaciekawiła. Kiedy zacząłem mu pokazywać ruchy poszczególnych figur, okazało się, że bardzo szybko wszystko „łapie” i że ma talent. Później zapisaliśmy go do klubu MCKiS Jaworzno, gdzie gra do dzisiaj – opowiadał.
O tym, że, współczucie przekłada się na konkretne czyny, służenie bliźniemu jest miłowaniem Boga w praktyce oraz autentyczne poświęcenie się wszystkim cierpiącym, zwłaszcza chorym, starszym i uciśnionym, jest możliwe jeśli będziemy „rozpaleni Bożą miłością” pisze Papież w opublikowanym dziś Orędziu na XXXIV Światowy Dzień Chorego. Opieka nad chorymi jest „autentycznym działaniem kościelnym” - przypomina Leon XIV.
Papież w dokumencie proponuje rozważenie ewangelicznego obrazu miłosiernego Samarytanina, który jest „zawsze aktualny i nieodzowny, aby na nowo odkryć piękno miłości i społeczny wymiar współczucia oraz zwrócić uwagę na potrzebujących i na cierpiących, jakimi są chorzy”. Refleksja nad wybranym fragmentem z Pisma Św. (Łk 10, 25-37) została uczyniona poprzez zastosowanie klucza hermeneutycznego encykliki „Fratelli tutti”, papieża Franciszka. W dokumencie tym znajdujemy wskazanie: „współczucie i miłosierdzie wobec potrzebujących nie sprowadzają się jedynie do wysiłku indywidualnego, ale realizują się w relacji: z bratem w potrzebie, z tymi, którzy się nim opiekują, a – co najważniejsze – z Bogiem, który obdarza nas swoją miłością”.
Chcesz lepiej poznać Pismo Święte? Odkrywasz w sobie potrzebę „wejścia głębiej” w relację z Panem Bogiem? Lubisz nawiązywać relacje z nowymi ludźmi? Jeśli tak, to ten Konkurs jest właśnie dla Ciebie! Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w jubileuszowej, 30. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana”.
To wyjątkowa okazja, by wspólnie odkrywać Słowo Boże, pogłębiać swoją wiarę, wziąć udział w inspirującej rywalizacji i zdobyć coś więcej niż tylko wiedzę! Na uczestników czekają wartościowe nagrody, w tym indeksy na uczelnie wyższe, zagraniczne pielgrzymki oraz cenne upominki rzeczowe. Zgłoszenie do Konkursu za pośrednictwem katechety szkolnego – tylko do 2 lutego 2026!
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.