Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Cechą naszej wiary jest podstawowy dar modlitwy

„Cechą naszej wiary jest podstawowy dar modlitwy, która z jednej strony jest uznaniem bliskości i pragnienia Serca Bożego, ale z drugiej strony jest zaproszeniem nas do odpowiedzi” – mówił w homilii 9 lutego abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył Mszy św. w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny we Wręczycy Wielkiej.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita częstochowski dokonał poświęcenia pierwszych w historii parafii organów piszczałkowych. Uroczystość ta rozpoczęła całoroczne obchody jubileuszu 25. rocznicy konsekracji świątyni, co podkreślił na początku Mszy św. ks. Robert Grohs, proboszcz parafii.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali: ks. prał. Eugeniusz Sikorski, dziekan dekanatu truskolaskiego, ks. prał. Stanisław Gębka, ks. Łukasz Połacik - wicedyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie i wicedyrektor Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej WIT i ks. dr Mariusz Trojanowski – sekretarz Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Mszy św. zgromadzili się m. in. przedstawiciele komisji archidiecezjalnej, którzy czuwali nad właściwym przebiegiem instalacji organów i ocenili ich budowę, przedstawiciele władz samorządowych oraz ludzie świata kultury, m. in. Janusz Siadlak, założyciel i dyrygent Chóru „Collegium Cantorum”, a przy nowych organach zasiadł Jan Mroczek organista i pedagog, który prowadzi klasę organów oraz zajęcia z improwizacji w Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie.

„Każda rocznica nie jest tylko zapisem gdzieś w metrykach i w historii, ale to jest pewna siła duchowa. Tę siłę zdobywamy tutaj na kolanach” – mówił na początku uroczystości metropolita częstochowski.

W homilii abp Depo podkreślił, że „czytania mszalne prowadzą nas ku Chrystusowi, który jest przewodnikiem wszystkich pasterzy Jego Kościoła i owiec powierzonych ich trosce”.

- W Ewangelii dzisiejszej daje się zauważyć zarówno Boską, jak i ludzką wrażliwość Jezusa. Dostrzega potrzebę odpoczynku, który należy się zarówno ciału, jak i duchowi, kiedy mówi: „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco”. Jezus litując się nad ludźmi dostrzega każdego bez wyjątku człowieka, z jego historią życia i widzi nas niejednokrotnie jak zagubione owce nie mające pasterza – mówił abp Depo.

Reklama

- Jezus wychodzi nam naprzeciw i zaspokaja wielki głód prawdy Bożej o człowieku, a jednocześnie głód łaski, która jest przyczyną naszego zbawienia – zaznaczył arcybiskup i dodał: „Cechą naszej wiary jest podstawowy dar modlitwy, która z jednej strony jest uznaniem bliskości i pragnienia Serca Bożego, ale z drugiej strony jest zaproszeniem nas do odpowiedzi”.

- Modlitwa jest darem i spotkaniem dwóch pragnień, Serca Bożego i serca ludzkiego. Trzeba uzgodnić, aby była harmonia pomiędzy tym, czego pragnie dla nas Bóg, a co każdy z nas w swoim sercu wzbudza – kontynuował arcybiskup.

Metropolita częstochowski wskazał, że „ewangelista św. Marek opisując szkołę formacji uczniów Jezusa mówi wprost, że to nie tylko działanie decyduje o wartości życia, ale według Jezusa trzeba nieraz stanąć i zostawać na modlitwie wobec Boga”.

Arcybiskup przywołał również obraz modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym z filmu „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona. - Kiedy Jezus modlący się, zostaje w Ogrójcu zaatakowany przez szatana. I szatan pokazuje Mu historyczne przebiegi różnych walk, wojen i mówi: „To w imię Twoje się zabijamy. Czy Ty myślisz, że Twoja Krew ich ocali?”. I pokazuje, można powiedzieć, bezradność Chrystusowej męki i Jego wysiłku, poczynając od Ogrójca i zgadzania się z wolą Ojca aż po Kalwarię. Ale właśnie pytanie, które diabeł stawiał Chrystusowi, jest bardzo ważne: „Kim jest Twój Ojciec?”. I odpowiedź na to pytanie przychodzi w ostatnich scenach filmu, kiedy właśnie Chrystus wywyższony na krzyżu umiera, a Ojciec przyjmuje Jego ofiarę z nieba i w symboliczny sposób łza, która spływa z góry, przechodzi przez ciało Chrystusa, przez Jego Krew, i strąca szatana w przepaść piekła – mówił arcybiskup i dodał: „Tu jest ukazana moc modlitwy. To jest moc, w którą musimy uwierzyć w Duchu Świętym”.

Reklama

Metropolita częstochowski wskazał również na „odwieczny problem Kościoła”, którym jest „istniejące pewne napięcie pomiędzy grupami, które się modlą, a pomiędzy rzeszą i tłumem ludzi, którzy się nie modlą i nie tworzą wspólnoty Kościoła”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

- Trzeba nam się modlić – zaapelował abp Depo.

Przed błogosławieństwem abp Depo nawiązując do wciąż powracających w Polsce haseł rozdziału Kościoła od państwa podkreślił, że niektórzy także chcieliby rozdziału Kościoła od narodu i przywołując słowa kard. Wyszyńskiego podkreślił, że nie wolno rozdzielać narodu i Kościoła. Arcybiskup wskazał także na troskę o rodziny, które są pierwszymi wspólnotami, gdzie pod sercem matek rodzą się także powołania kapłańskie.

Po Mszy św. odbył się koncert organowy, podczas którego Jan Mroczek wykonał utwory: Alexandre Guilmant - Marsz na temat "Podnieście głowy" z Oratorium "Mesjasz", Mieczysław Surzyński - Wariacje na temat "Jezu Chryste, Panie miły", Johannes Brahms - Preludium chorałowe "Herzlich tut mich verlangen" oraz Jan Sebastian Bach - Fuga a-moll BWV 543

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Pierwsze w historii parafii we Wręczycy Wielkiej organy piszczałkowe zostały przywiezione z Norwegii.

Parafię we Wręczycy Wielkiej erygował 15 stycznia 1956 r. drugi ordynariusz diecezji częstochowskiej bp Zdzisław Goliński. Konsekracji świątyni dokonał 4 czerwca 1995 r. abp Stanisław Nowak, pierwszy metropolita częstochowski.

2019-02-09 21:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo zwrócił się do wiernych z apelem w związku z zamknięciem cmentarzy

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

cmentarz

Karol Porwich /Niedziela

– W tym roku, z racji pandemii, wiele ważnych dla nas świat musieliśmy przeżyć inaczej, niż zawsze. Przychodzi nam także i te najbliższe dni przeżyć inaczej, niż mieliśmy to w zwyczaju – pisze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w Apelu w związku z zamknięciem cmentarzy.

Apel Metropolity Częstochowskiego został opublikowany 31 października na stronie archidiecezji częstochowskiej, www.archiczest.pl

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Alumni: Mateusz Budzyński z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie, Karol Kapica z parafii św. Wita w Mełgwi, Bartłomiej Kozioł z parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku, Bartosz Starowicz z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie oraz Wojciech Zybała z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Lubartowie - klerycy 5. roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, przyjęli święcenia diakonatu z rąk bp. Artura Mizińskiego 4 maja w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję