Dodaje, że wprawdzie stolica Dolnego Śląska gościła już uczestników „pielgrzymki zaufania przez ziemię” w 1989 i 1995 r. jednak w tym czasie miasto bardzo się zmieniło. – Młodzi przyjadą do tego samego Wrocławia, ale to już nie jest taki sam Wrocław – mówi abp Kupny.
Na zmiany, jakie dokonały się w Polsce i we Wrocławiu zwraca również uwagę Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Ocenia, że to, co się nie zmieniło to otwartość i gościnność wrocławian. – Czekamy na naszych gości – mówi prezydent Stolicy Dolnego Śląska. – Rok 2019 to także szczególna dla Polski rocznica. Pamiętamy, że 15 lat wcześniej wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Jest mi niezwykle miło, że w roku takim jak ten tysiące młodych ludzi, którzy są nadzieją i przyszłością Europy, zagości we Wrocławiu - podkreśla prezydent miasta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Metropolita wrocławski zwraca natomiast uwagę na ogrom przygotowań, jakie czekają mieszkańców całej archidiecezji. – Jan Paweł II mówił, że do Taizé przybywa się jak do źródła. Zatem musimy zrobić wszystko, by to źródło, jakim jest Ewangelia, wystrzeliło właśnie we Wrocławiu – tłumaczy arcybiskup.
Reklama
Tradycją jest, że uczestnicy spotkań, animowanych przez wspólnotę z Taizé, znajdują gościnę w domach mieszkańców archidiecezji, która jest ich organizatorem. Pasterz Kościoła wrocławskiego zauważa, że od kiedy posługuje na Dolnym Śląsku wiele razy doświadczył ogromnej wrażliwości Dolnoślązaków na potrzeby drugiego człowieka, ich otwartości oraz gotowości włączania się w inicjatywy, podejmowane przez Kościół.
– Wspomnę jedynie o dwóch wydarzeniach. Pierwsze to akcja „Dar dla Aleppo” w czasie której w bardzo szybkim czasie zebraliśmy pieniądze na wyposażenie szpitala w tym zniszczonym przez wojnę syryjskim mieście. Drugie to Światowe Dni Młodzieży. Wówczas nasza archidiecezja przyjęła ponad 15 tysięcy pielgrzymów z 40 krajów świata – mówi abp Kupny, dodając: – W naszej tradycji czas Świąt Bożego Narodzenia jest przede wszystkim czasem, w którym otwieramy szeroko serca na drugiego człowieka. Nie chcemy, by ktoś był w tym okresie sam. Myślę, że będąc „na świeżo” po doświadczeniu Bożego Narodzenia otworzymy nasze domy dla pielgrzymów, którzy odwiedzą Wrocław. Znam mieszkańców Dolnego Śląska i wiem, że staną na wysokości zadania.
Za początek działalności wspólnoty w Taize przyjmuje się rok 1944. Wtedy brat Roger, przybył z kilkoma braćmi do taj niewielkiej francuskiej wioski. Pięć lat później złożyli śluby zakonne, poprzez które zobowiązali się do życia we wspólnocie. Z czasem wspólnota się powiększała. Dziś skupia braci reprezentujących kilkadziesiąt narodowości. Żyją oni dzięki własnej pracy, dzieląc się jej owocami z innymi ludźmi.
Bracia przez cały rok przyjmują młodych, którzy uczestniczą w cotygodniowych spotkaniach. Każdego dnia trzykrotnie w kościele odbywa się modlitwa, która jest połączona ze śpiewami znanymi na całym świecie. Są one bardzo proste, a jednocześnie głęboko trafiają do serc. Brat Roger zainicjował także "pielgrzymkę zaufania przez ziemię", której owocem są Europejskie Spotkania Młodych, odbywające się każdego roku w jednym z miast Europy.
Uczestnicy tych spotkań wspólnie modlą się, rozważają słowo Boże, dzielą się swoimi doświadczeniami oraz rozmawiają na różne tematy: duchowe, społecznej, czy artystyczne. Tradycyjnie także witają razem nowy rok. Spotkanie we Wrocławiu rozpocznie się 28 grudnia 2019 r. i potrwa do 1 stycznia 2020 r.