Wielkanoc to najstarsze święto, ustanowione w początkach II wieku. Jednym z symboli tego święta jest jajko. Malowanie jajek to bardzo stary zwyczaj, o którym wspominają już Owidiusz i Pliniusz, ale według rękopisu z X wieku tradycję tę zapoczątkowała św. Maria Magdalena. Zwyczaj malowania pisanek przetrwał do dziś.
Cztery lata temu ks. Piotr Kosmala, duszpasterz osób niepełnosprawnych, zaprosił artystów plastyków, malarzy, grafików, jubilerów, aby jajo strusie zamienili w pisankę zgodnie z własnym stylem graficznym czy malarskim. Odzew artystów był większy niż się spodziewano. To, co mogliśmy oglądać przez 4 lata w Galerii Festiwalowej, to prawdziwe dzieła sztuki. Niektórzy z artystów biorą udział w akcji od początku, inni dołączają się każdego roku ze swoimi artystycznymi pisankami. Tygodnie pracy, które poświęcają na ozdobienie jaj paciorkami, srebrem, farbami, przynoszą wspaniałe efekty. Wystawę, na której prezentowane są te nietypowe dzieła sztuki, odwiedzają setki łodzian, a wśród nich wielu kolekcjonerów.
Wszystkie pisanki są licytowane na aukcji, a dochód uzyskany ze sprzedaży jest przekazany na zorganizowanie wakacji dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. W akcji biorą udział artyści bardzo znani i początkujący. Wszyscy oni rozumieją potrzeby drugiego człowieka. Umieją podzielić się tym, co zostało im podarowane od Boga. To, co ofiarują dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej, to wspaniały dar serca.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił w środę, że zgodził się na pakistańską propozycję dwutygodniowego zawieszenia broni pod warunkiem, że Iran zgodzi się na natychmiastowe otwarcie cieśniny Ormuz. Ocenił też, że negocjacje pokojowe z Iranem osiągnęły duży postęp.
„Na podstawie rozmów z premierem (Pakistanu - PAP) Shehbazem Sharifem i marszałkiem Asimem Munirem, w których zwrócili się do mnie z prośbą o wstrzymanie wysłania niszczycielskich sił do Iranu dziś wieczorem, pod warunkiem, że Islamska Republika Iranu zgodzi się na CAŁKOWITE, NATYCHMIASTOWE i BEZPIECZNE OTWARCIE Cieśniny Ormuz, zgadzam się zawiesić bombardowanie i ataki na Iran na okres dwóch tygodni” - napisał Trump na platformie Truth Social.
Nominację ogłosił dzisiaj o. Beniamin Bąkowski, Generał Zakonu #Paulini.
Nowym 132. przeorem Jasnej Góry został o. dr Grzegorz Prus definitor generalny Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Nominację ogłosił dzisiaj o. Beniamin Bąkowski, przełożony generalny Paulinów. Oficjalne objęcie urzędu nastąpi 1 maja 2026 r. Kadencja przeora trwa 3 lata. O. Grzegorz od 31 lat jest paulinem, 25 lat kapłanem.
10 kwietnia, w 16. rocznicę katastrofy smoleńskiej metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś odprawi Mszę św. w katedrze na Wawelu o godz. 8.00, obejmując modlitwą wszystkie ofiary.
Modlitwa w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w katedrze wawelskiej trwa nieprzerwanie od roku 2010. Wawel stał się w ten sposób nie tylko miejscem pochówku pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich, ale również miejscem pamięci o wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Tradycję tę kontynuować - w ślad za kard. Stanisławem Dziwiszem i abp. Markiem Jędraszewskim - chce kard. Grzegorz Ryś.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.