Reklama

Modlitwa przepełniona radością

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wigilię Paschalną Kościół celebruje Zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa. Jest to Wielka Noc. Paschalna świeca oznacza Zwycięskiego Chrystusa - jest to światło, które nie zna zmierzchu. Kapłan zapalając paschał wypowiada słowa: „Niech światło Chrystusa chwalebnie zmartwychwstałego rozproszy ciemności naszych serc i umysłów”.
Paschalna świeca mobilizuje nas do modliwy - kontemplacji oblicza Chrystusa Zmartwychwstałego w okresie wielkanocnym. Paschał oświeca wprowadzanego neokatechumena do ludu Bożego podczas sakramentu chrztu. Świeca ta daje światło nadziei nieba. Dlatego paschał zapala się przy sprawowaniu liturgii pogrzebowej.
W Wielką Noc ma on szczególną wymowę. Po uroczystym wniesieniu do świątyni następuje modlitewna pieśń radości zwana Exultetem.
Modlitwa obejmuje wszystkich, którzy uznają zwycięstwo Zmartwychwstałego: aniołów, świętych w niebie, oczekujących na niebo w czyśćcu i nas żyjących na ziemi - a w niebo wpatrzonych, szczególnie w tę Świętą Noc. Do wielbienia zaproszona jest cała ziemia i kosmos.
Zmartwychwstaje Chrystus - to jest powód do najgłębszej radości. To On jest źródłem tej radości - jej dawcą.
Światło Zbawiciela rozprasza ciemności grzechu. Piękno jego łaski ukazuje się szczególnie tam, gdzie poranił grzech. Dlatego w Exultecie odnajdujemy wręcz zadziwiające słowa: „O zaiste konieczny był grzech Adama, który został zgładzony śmiercią Chrystusa! O szczęśliwa wina, skoro ją zgładził tak wielki Odkupiciel!”.
Grzech często porównywany jest do nocy. Łaska usuwa grzech. Stąd przepiękne słowa: „A noc jako dzień zajaśnieje - ta noc będzie mi światłem i radością”.
Noc Zmartwychwstania Pańskiego uświęca, oddala zbrodnie, przywraca niewinność. Wnosi radość i usposabia do zgody.
Wielka Noc jest modlitwą odkupionego świata. Stanowi uwielbienie Zmartwychwstałego. Jest dziękczynieniem za łaskę i światło wolności. Dzięki tej nocy każdy człowiek ma niebo w zasięgu serca.
W świetle Wielkiej Nocy ukazuje się też zadziwiający urok Kościoła jako drogi do nieba.
Niech Wielkanoc rozraduje nasze serce. Jezus Chrystus zmartwychwstał dla każdego z nas. Znaki Zmartwychwstałego odnajdujmy w naszej codzienności dzięki nadprzyrodzonej cnocie wiary. Każdą modlitwę Duch Święty znaczy światłem zmartwychwstania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł śp. o. Eustachy Rakoczy - jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległości

2025-12-12 10:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

śmierć

BP Jasnej Góry

śp. o. Eustachy Rakoczy

śp. o. Eustachy Rakoczy

Dziś (12 grudnia) zmarł śp. o. Eustachy Rakoczy. Jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległości, odznaczony m_in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z głębokim żalem informujemy, że przeżywszy 82 lat, 62 lat życia zakonnego i 55 lat kapłaństwa, zmarł dzisiaj śp. o. Eustachy Rakoczy. Jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległości, odznaczony m_in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Aktywnie współtworzył dzieje niepodległościowego ruchu kombatanckiego w Polsce. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.
CZYTAJ DALEJ

Dr Branca Acevedo: byłam lekarką s. Łucji dos Santos, ona – moją lekarką duchową

2025-12-11 21:33

[ TEMATY ]

świadectwo

Łucja Dos Santos

red/db

Dr Branca Pereira Acevedo, która przez 15 lat opiekowała się się Łucją dos Santos, mówi, że wizjonerka z Fatimy stała się narzędziem głębokiego nawrócenia w jej życiu. „Byłam jej lekarką od ciała, ale ona była moją lekarką duchową” - powiedziała Pereira, opisując swoją relację z siostrą Łucją dos Santos. Swoimi doświadczeniami podzieliła się podczas prezentacji filmu dokumentalnego „Serce Siostry Łucji”, która miała miejsce w pałacu arcybiskupim w Alcalá de Henares. Film jest nakręciła katolicka HM Television.

Służebnica Boża Łucja, jedyne z trojga pastuszków, które dożyło późnej starości, w 1925 roku przeniosła się do miasta Tuy, w prowincji Pontevedra, w północno-zachodniej Hiszpanii gdzie mieszkała przez ponad dekadę, zanim wróciła do Portugalii i w 1949 r. wstąpiła do karmelitanek. W tym mieście wizjonerka otrzymała „nową wizytę z nieba” – objawienia Matki Bożej i Dzieciątka Jezus.
CZYTAJ DALEJ

Uczniowie – misjonarze. Adwentowy Dzień Skupienia Akcji Katolickiej

2025-12-14 14:26

Archiwum Akcji Katolickiej

Wierni zrzeszeni w Akcji Katolickiej Diecezji przeżywali Adwentowy Dzień Skupienia, który odbył się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Spotkanie poprowadził ks. Tomasz Zych, asystent diecezjalny, który zaprosił uczestników do pogłębionej refleksji nad własnym powołaniem chrześcijańskim w duchu Adwentu.

Do Ostrowca przybyli liczni członkowie oraz sympatycy Akcji Katolickiej z oddziałów parafialnych całej diecezji, na czele z prezes Bożeną Kapuściak. W atmosferze modlitwy i skupienia wspólnie przeżywali czas duchowego umocnienia, który stał się okazją do odnowy wiary i zaangażowania apostolskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję