Reklama

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia z Warszawy pomaga spełniać marzenia. Fundując stypendia dla zdolnej, lecz niezamożnej młodzieży, otwiera furtkę do kontynuowania nauki. W diecezji legnickiej stypendia od Fundacji otrzymuje 25 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wielu z nich w przyszłości chce skończyć studia wyższe. Jak co roku ze stypendystami spotkał się bp Tadeusz Rybak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dagmara KRZEMIŃSKA ze Świerzawy
- Stypendium otrzymuję od dwóch lat, dzięki pani pedagog z gimnazjum, do którego uczęszczam. To, ona znalazła informacje dotyczące przyznawania pomocy finansowej zdolnej, ale ubogiej młodzieży. Dagmara otrzymuje stypendium w trzech pakietach: socjalnym, rzeczowym i naukowym. Pieniądze te przeznacza głównie na zakup podręczników szkolnych i pomocy naukowych.

Paulina LIBOSKA ze Świerzawy uczęszcza do Technikum Hotelarskiego w Jeleniej Górze. - Dla nas zdolnych, ale biednych uczniów Fundacja jest szansą. Dziś wiem, że gdyby nie pomoc ze strony tej instytucji, nie mogłabym sobie pozwolić na zakup wielu potrzebnych książek, słowników lub encyklopedii. Dzięki Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zwiedziłam wiele ciekawych miejsc. Każdego roku stypendyści z całej Polski wyjeżdżają na kilkudniowe obozu. Byłam już w Krakowie i w Warszawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stanisław MARKIEWICZ z Legnicy stypendium od Fundacji otrzymuje od lutego. Jak sam przyznaje, gdy dowiedział się, że został stypendystą, bardzo się ucieszył. Interesuje się głównie historią, dlatego też otrzymane pieniądze przeznaczy na zakup wielu historycznych książek, przewodników i atlasów. - W przyszłości pragnę zostać księdzem - mówi - chcę więc dobrze przygotować się do egzaminów wstępnych na Papieski Fakultet Teologiczny.

Agnieszka STEFAN z Lubomierza otrzymuje pomoc finansową od roku. Do tej pory swoje stypendium przeznaczyła na zakup m.in. krzesła obrotowego do komputera, programów komputerowych oraz podręczników szkolnych. Średnia ocen Agnieszki na pierwsze półrocze to 5,3. Bardzo lubi się uczyć i jak sama przyznaje, nie ma z tym żadnych problemów. Zapytana o receptę na „dobrego ucznia” odpowiada krótko: „trzeba przygotowywać się z lekcji na lekcję, nie odkładać nauki na później, bowiem zaległości nie da się już nadrobić”. Interesuje się biologią, a w przyszłości chce dostać się na medycynę. Wierzy, że stypendium otrzymywane z Fundacji pomoże spełnić marzenie i zostanie lekarzem.

Reklama

Alicja NAWOJCZYK z Chmielenia czuje się bardzo wyróżniona. Jak podkreśla, znalazła się wśród nielicznej grupy uczniów, którzy choć pochodzą z biednych rodzin, mają szansę na dalsze kształcenie. Stypendium, tak jak wielu jej kolegów z gimnazjum, otrzymuje dzięki katechetce Izabeli Piątek. To ona - jak mówi Alicja - znalazła ofertę Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Warszawie, przedstawiła nam wszystkie warunki, jakie należy spełnić, wypełniliśmy wniosek, wysłaliśmy do Legnickiej Kurii Biskupiej i czekaliśmy na decyzję... Moja prośba była rozpatrzona pozytywnie - zostałam stypendystką! Bardzo się cieszę.

Józefina Haśkiewicz, mama Mateusza, jest dumna z syna. Przez 2 lata był stypendystą indywidualnym, teraz o wsparcie finansowe wystąpiło Gimnazjum w Męcince. To stypendium bardzo mu się przydaje, wszystkie otrzymane pieniądze przeznacza na rozwijanie swoich zdolności muzycznych. Uczęszcza do Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Legnicy, jest także uczniem Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaworze. Mateusz bardzo dobrze się uczy, gra na organach, pianinie i większości instrumentów klawiszowych Jego marzeniem jest zostać pianistą, wirtuozem. Na razie przed Mateuszem - uczniem II klasy Gimnazjum w Męcince stoi wielkie wyzwanie, a mianowicie dostanie się do Liceum Muzycznego w Wałbrzychu. Zdaje sobie sprawę z tego, że musi bardzo dobrze przygotować się do egzaminów wstępnych. Stypendium, jakie pobiera z Fundacji, jest dla niego wielkim darem. Gdyby nie stypendium, na pewno nie miałbym szans na rozwijanie swojego talentu muzycznego.
Chłopcu z małej, górskiej miejscowości udało się wybić, ale na wsi mieszka wiele zdolnych dzieci, które nie mają pieniędzy, a tym samym i szans na kontynuowanie nauki i realizację swoich marzeń.

Reklama

Program stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Program polega na przyznawaniu stypendiów szczególnie uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży gimnazjalnej z zaniedbanych terenów wiejskich. Fundacja stawia sobie za cel objęcie pomocą danego ucznia przez wiele lat: od gimnazjum, poprzez naukę w liceum i okres studiów, towarzysząc mu w formie pomocy stypendialnej, ale również poprzez formację.

Sposób przyznawania i realizacji stypendiów

miejsce zamieszkania na wsi lub w mieście do 10 tys. mieszkańców;

potwierdzony dochód na osobę w rodzinie niższy od 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto, ogłaszanego przez Ministra ds. Pracy i Polityki Społecznej, według stanu na dzień składania wniosku o stypendium. Spośród uczniów spełniających poniższe kryterium należy wspierać przede wszystkim osoby o najniższym poziomie materialnym;

o stypendium mogą się ubiegać w pierwszej kolejności dzieci zamieszkałe na wsi, a szczególnie w osiedlach popegeerowskich;

średnia ocen nie niższa niż 4,5 bądź udokumentowane inne zdolności ucznia (na przykład udział w olimpiadach, konkursach lub wybitne uzdolnienia w jednej dziedzinie);

pozytywna opinia rekomendującego katechety (proboszcza) i nauczyciela wychowawcy lub dyrektora szkoły.

Stypendium edukacyjne obejmuje trzy pakiety:

socjalny w wysokości do 100 PLN miesięcznie, przyznawany na pokrycie kosztów wyżywienia, wycieczek szkolnych, składek na Komitet Rodzicielski.

rzeczowy w wysokości 320 PLN dwa razy w roku, przyznawany na pokrycie kosztów zakupów odzieży przed sezonem zimowym i letnim;

naukowy w wysokości do 150 PLN miesięcznie, przyznawany na zakupy pomocy naukowych niezbędnych w procesie edukacji, a także na pokrycie kosztów uczestnictwa w kółkach naukowych, kursach językowych lub innych szkoleniach.

Stypendium jest przyznawane na okres 10 miesięcy trwania roku szkolnego (od 1 września do 30 czerwca) lub okres krótszy.
Ostateczną decyzję o przyznaniu stypendium podejmuje Zarząd Fundacji po oficjalnej akceptacji wniosku przez Koordynatora Diecezjalnego.

Więcej informacji na temat Programu stypendialnego Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia można uzyskać na stronie internetowej: http://www.dzielo.pl/

Lista stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

1 lutego 2005 r.

Świerzawa
1. Paulina Liboska
2. Dagmara Krzemińska Lubomierz
3. Przemysław Bak
4. Paulina Bak
5. Agnieszka Stefan
6. Alicja Nawojczyk
7. Marcin Sawczak
8. Paulina Szafran

Wojcieszów
9. Krzysztof Krawczyk
10. Edyta Nalewajek
11. Aneta Zaręba
12. Mateusz Kopaniecki
13. Wioletta Łoin
14. Olga Miciak
15. Sebastian Łabędzki

Męcinka
16. Mateusz Haśkiewicz
17. Katarzyna Więtczak

Szklarska Poręba
18. Wiktor Krawczyk
19. Wojciech Krawczyk

Nowogrodziec
20. Agnieszka Wyspiańska

Legnica
21. Stanisław Markiewicz

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06

[ TEMATY ]

prezydent

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w sobotę udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli również m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję