Reklama

85. rocznica zaślubin Polski z morzem

12 lutego 2005 r. Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego wspólnie z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” w lokalu stowarzyszenia przy ul. Mariackiej 6/8 w Szczecinie zorganizowały seminarium poświęcone 85. rocznicy zaślubin Polski z morzem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 Mszą św. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła celebrowaną przez abp. Zygmunta Kamińskiego - metropolitę szczecińsko-kamieńskiego z udziałem ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego - duszpasterza Rodzin Katyńskich oraz duszpasterza ludzi morza - ks. Eugeniusza Krzyżanowskiego SAC i innych księży.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się samochodami na Cmentarz Centralny, gdzie złożyli kwiaty i modlili się pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” oraz udali się w aleję zasłużonych na mogiły kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza i kpt. ż.w. Antoniego Ledóchowskiego - pionierów szkolnictwa morskiego w Polsce.
Otwarcia i powitania gości w lokalu przy ul. Mariackiej dokonał inż. Zbigniew Wysocki - przewodniczący Rady Naczelnej PSM-G.
Niestety, pierwszego referatu pt. Transformacja ustrojowa czy niepodległość nie usłyszeliśmy. Miał go wygłosić premier Jan Olszewski, jednak w ostatniej chwili z powodu choroby odwołał swój przyjazd.
Kolejnym punktem programu było doroczne wręczenie nagród Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. E. Kwiatkowskiego „Animus est semper fidelis”. Kapituła przyznała trzy statuetki, do każdej dołączony był pierścień Hallera (według wzoru oryginału). Pierwszą otrzymał ks. prał. Zdzisław Peszkowski, drugą premier Jan Olszewski (statuetkę odebrała posłanka Gertruda Szumska), trzecią statuetkę otrzymała redakcja gazety Nasz Dziennik.
Polska Żegluga Morska ufundowała również gustowne pamiątkowe zegary wkomponowane w stylizowane koło sterowe, które wręczał dyrektor PŻM Paweł Brzezicki. Upominki otrzymali: premier Jan Olszewski, ks. prał. Zdzisław Peszkowski, redakcja Naszego Dziennika oraz posłanka Gertruda Szumska.
Następnie przewidziano wygłaszanie referatów. Mgr Paweł Brzezicki mówił na temat biało-czerwonej bandery na morzach i oceanach świata. Kpt. ż.w. Wiktor Czapp wygłosił referat pt. Dar Pomorza jako kolebka nawigatorów. Po nim studentka Akademii Morskiej w Szczecinie Aneta Dudek wyrecytowała wiersz pt. Do Białej Fregaty, którego autorem jest kpt. ż.w. Andrzej Liszega z Gdyni.
Ostatni referat - Zaślubiny z morzem - geneza i recepcja na dziś wygłosił dr Hieronim Korczyński z Kołobrzegu. Na tym przewodniczący Rady Naczelnej Stowarzyszenia - inż. Zbigniew Wysocki zakończył obrady seminarium, dziękując licznie przybyłym gościom.
W sali obrad eksponowane były fotogramy przedstawiające dzieje szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim, zdjęcia starych, wielkich żaglowców i inne o tematyce morskiej. Autorem większości tych zdjęć jest kpt. ż.w. Jerzy Litwiński. Eksponowane były też zdjęcia Daru Pomorza z prywatnych zbiorów kpt. ż.w. Wiktora Czappa. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zgromadzonych gości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy w piątek po Wielkanocy obowiązuje post?

2025-04-22 07:15

[ TEMATY ]

post

monticellllo/pl.fotolia.com

W piątek 25 kwietnia katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Powodem jest trwająca w Kościele katolickim oktawa Wielkanocy. Każdy jej dzień, podobnie jak niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, ma rangę uroczystości.

Po reformie przeprowadzonej przez papieża Piusa XII, kontynuowanej przez papieża Jana XXIII, w Kościele katolickim przetrwały jedynie dwie oktawy: Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy. Jedynie ta druga ma tzw. pierwszą rangę, czyli znosi wszystkie inne święta i posty, zachowując charakter uroczystości liturgicznej.
CZYTAJ DALEJ

Nie tylko Watykan. Papieskie groby rozsiane po Rzymie i poza nim

2025-04-24 20:57

[ TEMATY ]

pogrzeb

śmierć Franciszka

Vatican Media

Choć Bazylika św. Piotra kojarzy się dziś niemal automatycznie z ostatnim miejscem spoczynku papieży, historia Kościoła pokazuje znacznie bardziej złożony obraz. Papież Franciszek, wybierając na miejsce pochówku rzymską Bazylikę Matki Bożej Większej, wpisuje się w dawną, ale znaczącą tradycję.

Karol Darmoros
CZYTAJ DALEJ

Dziękują za pontyfikat Franciszka

2025-04-25 20:41

[ TEMATY ]

pielgrzymi

diecezja siedlecka

śmierć Franciszka

pogrzeb papieża

ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL

Pielgrzymi z diecezji siedleckiej

Pielgrzymi z diecezji siedleckiej

Papież Franciszek to wielki człowiek; dlatego że dla Niego bardzo liczył się przede wszystkim człowiek - wskazali pielgrzymi z diecezji siedleckiej. Ich wizyta – pierwotnie związana z Rokiem Jubileuszowym – zbiegła się z uroczystościami żałobnymi po śmierci Ojca Świętego. Nawiedzając Bazylikę św. Piotra w ostatnich dniach mówili o doniosłym momencie, ale także o smutku – bo odszedł „ojciec”.

„Papież Franciszek był dla mnie papieżem spotkania z drugim człowiekiem” - powiedział ks. Jakub Wyrozębski, opiekun duchowy grupy, w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News. Dodał, że obserwując Ojca Świętego można było odnieść wrażenie, iż bez „budowania niepotrzebnego dystansu” potrafił mieć dobry kontakt z osobą, którą spotykał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję