Reklama

Duchowość

List do matek księży i seminarzystów

[ TEMATY ]

klerycy

BOŻENA SZTAJNER

„Przyjmując Słowo Odwieczne w swym niepokalanym łonie Najświętsza Maryja Panna urodziła Odwiecznego Najwyższego Kapłana, Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata” – przypomniał włoski hierarcha kurialny z okazji święta Bożej Rodzicielki.

„Przystając na wolę Boga Maryja uczestniczyła w jedyny i niepowtarzalny sposób w tajemnicy naszego odkupienia, stając się tym samym Matką Boga, Bramą Niebios i Przyczyną Naszej Radości” – napisał kardynał. Zaznaczył, że podobnie „cały Kościół spogląda z podziwem i głęboką wdzięcznością na wszystkie matki kapłanów i tych, którzy otrzymawszy to wzniosłe powołanie, wkroczyli na drogę formacji”.

Reklama

Prefekt urzędu watykańskiego zwrócił uwagę na rolę rodziny w pomaganiu młodym ludziom, aby przyjęli powołanie do kapłaństwa. Dodał, że szczególnie ważne, jedyne i wyjątkowe, są duchowe rady matek, wpływające na tych, których nosiły w swym łonie i którzy stali się ministrami Chrystusa. „Każda matka musi się więc cieszyć, widząc, że życie jej syna jest nie tylko zrealizowane, ale także przyobleczone w jedyne w swoim rodzaju wybraństwo Boże, które obejmuje i przemienia je na całą wieczność” – podkreślił kardynał.

Jeśli nawet pozornie, ze względu na powołanie i święcenia, powstaje niespodziewane „rozdzielenie”, bardziej radykalne niż jakikolwiek inny „rozdział” naturalny, to dwutysiącletnie doświadczenie Kościoła uczy nas, że gdy mężczyzna zostaje wyświęcony na kapłana, jego matka „otrzymuje” go w całkowicie nowy i nieoczekiwany sposób. Czuje się wówczas wezwana do rozpoznania w owocu swego łona „ojca”, który z woli Bożej został wezwany do rodzenia licznych braci i sióstr oraz do towarzyszenia im na drodze do życia wiecznego. Każda matka kapłana staje się w tajemniczy sposób „córką” swego syna. Wobec niego będzie mogła pełnić także nowe „macierzyństwo”, w dyskretnej, ale niezwykle skutecznej i cennej bliskości modlitewnej oraz ofiarowując własne życie w intencji jego posługiwania.

To nowe „ojcostwo”, do którego przygotowuje się seminarzysta, które dane jest kapłanowi i z którego korzysta Lud Boży, wymaga towarzyszenia mu gorliwą modlitwą i osobistym poświęceniem, aby wolne przylgnięcie kapłana do woli Bożej mogło się nieustannie odnawiać i umacniać – podkreślił kard. Piacenza. Dodał, że chodzi również o to, aby „kapłani nigdy się nie zmęczyli w codziennej walce wiary i aby coraz pełniej jednoczyli własne życie z ofiarą Chrystusa Pana”.

Reklama

„To dzieło prawdziwego wsparcia, zawsze konieczne w życiu Kościoła, wydaje się dziś bardziej palące niż kiedykolwiek, zwłaszcza na naszym zeświecczonym Zachodzie, który oczekuje i prosi o nowe i radykalne głoszenie Chrystusa. Matki kapłanów i seminarzystów są prawdziwym «wojskiem», które z ziemi zanosi do Nieba modlitwy i ofiary i w jeszcze większym stopniu Niebo sprawia, aby każda łaska i błogosławieństwo spłynęły na życie świętych pasterzy” – napisał prefekt Kongregacji.

Na zakończenie wyraził szczególną wdzięczność wszystkim matkom księży i kleryków, a wraz z nimi, wszystkim kobietom – konsekrowanym i świeckim – które przyjęły, także na zaproszenie wystosowane do nich w Roku Kapłańskim, dar macierzyństwa duchowego wobec powołanych do kapłaństwa. Ofiarowały własne życie, modlitwę, cierpienia i zmęczenie, ale także swe radości, za wierność i uświęcenie pasterzy Pana, uczestnicząc tym samym, w sposób szczególny, w macierzyństwie Kościoła Świętego, dla którego wzorem i wypełnieniem jest boskie macierzyństwo Najświętszej Maryi Panny – stwierdził włoski kardynał kurialny.

2013-01-04 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka przed obłóczynami

2020-08-27 21:25

[ TEMATY ]

klerycy

wsd świdnica

ks. Przemysław Pojasek

Pamiątkowe zdjęcie w sanktuarium MB Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej

Pamiątkowe zdjęcie w sanktuarium MB Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej

Klerycy świdnickiego seminarium roku przygotowują się do przyjęcia stroju duchownego.

Od początku istnienia seminarium w Świdnicy sierpniowym celem pielgrzymowania alumnów drugiego roku jest sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej. Pielgrzymka stanowi element formacji ludzkiej i duchowej przyszłych kapłanów. W tym roku, z wiadomych przyczyn, klerycy wraz z rektorem przeszli tylko ostatni etap. 26 sierpnia na szczycie Góry Iglicznej pod przewodnictwem kustosza sanktuarium ks. kan. Andrzeja Adamiaka została odprawiona Msza św. na którą dojechali także pozostali alumni, przeżywając swój wakacyjny dzień skupienia. Homilię tego dnia wygłosił rektor seminarium ks. prał. Tadeusz Chlipała.

– Przybywamy do Maryi, która w sposób szczególny wpisana jest w nasze życie. Przybywamy do naszej wielkiej orędowniczki, która wyprasza nam łaski u Boga. Szczególnie prosimy dziś za naszych alumnów, którzy podgotowują się do przyjęcia sutanny. Dziś jest okazja, aby uzmysłowić sobie, że należmy szczególnie do Pana. Jednak to wybranie nie polega na tym, że Bóg zapewni nam pełną swobodę dóbr materialnych, ale polega ono na wypełnieniu dzieła, do którego realizacji zaprasza nas Bóg. W ten sposób stajemy się głosicielami w świecie pewnej prawdy, za którą apostołowie oddali swoje życie – mówił rektor.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta prezydenta w Watykanie. Andrzej Duda spotka się na audiencji z papieżem Franciszkiem

2020-09-25 08:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zostanie przyjęty w piątek na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka. Para prezydencka wraz z polską delegacją weźmie także udział w Mszy przy grobie świętego Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

Spotkanie prezydenta z papieżem

Spotkanie z papieżem w Pałacu Apostolskim o godzinie 10.30 i modlitwa przy grobie w bazylice Świętego Piotra wpisują się w obchody przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Masowe uroczystości zaplanowane na maj, w tym narodowa pielgrzymka Polaków, nie mogły się odbyć z powodu pandemii.

18 maja, w stulecie urodzin polskiego papieża, Franciszek odprawił mszę w bazylice watykańskiej w obecności niewielkiej grupy osób, co było związane z obowiązującymi wtedy restrykcjami sanitarnymi.

Wyjątkowa wizyta

Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, którego przyjmie papież na audiencji, odkąd w marcu z powodu kryzysu epidemicznego w Watykanie dokonano istotnych zmian w przebiegu ceremonii liturgicznych i odwołano liczne wydarzenia oraz spotkania. Franciszek na pół roku ograniczył swój program zajęć, audiencji i uroczystości. Część z nich jest powoli przywracana, a audiencja dla polskiego prezydenta jest z tego punktu widzenia wydarzeniem przełomowym.

Jej wyjątkowość polegać będzie także na tym, że odbędzie się w reżimie sanitarnym, który nadal panuje w Watykanie i został tylko częściowo złagodzony.

Ze względu na obostrzenia z powodu pandemii dziennikarze, także ci akredytowani na stałe w Watykanie, nie wejdą do papieskiej biblioteki, by obserwować początek audiencji w cztery oczy oraz jej drugą, publiczną część. Przedstawiciele mediów pozostaną na dziedzińcu świętego Damazego przed Pałacem Apostolskim - poinformowało watykańskie biuro prasowe. Wyjaśniło, że zgodnie z normami sanitarnymi na dziedzińcu San Damaso wszyscy wysłannicy mediów muszą mieć maseczki.

PAP

Prezydent z wizytą w Watykanie

Prezydent z wizytą w Watykanie

Jak będzie przebiegać wizyta?

Samochody z parą prezydencką i członkami delegacji wjadą na dziedziniec świętego Damazego i to tam odbędzie się powitanie z udziałem współpracowników papieża. Następnie prezydent Duda uda się do papieskiej biblioteki na spotkanie z Franciszkiem, w której uczestniczyć będzie tłumacz. Oczekuje się, że jednym z głównych tematów rozmowy będzie pandemia.

Po rozmowie przy biurku w bibliotece rozpocznie się druga część audiencji z udziałem małżonki prezydenta oraz członków delegacji. W jej trakcie odbędzie się ceremonia prezentacji darów dla Franciszka. Papież przekaże zaś pamiątkowe podarunki prezydentowi. Kolejnym etapem wizyty Dudy prezydenta będzie rozmowa z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem.

Po spotkaniu z papieżem i jego najbliższym współpracownikiem prezydent z małżonką udadzą się na mszę przy grobie św. Jana Pawła II w Kaplicy św. Sebastiana w bazylice watykańskiej.

Ostatnim punktem wizyty pary prezydenckiej w Rzymie będzie spotkanie z przedstawicielami dobroczynnej wspólnoty Sant’Egidio w bazylice św. Bartłomieja. Ta znana wspólnota zajmuje się niesieniem pomocy ubogim, a także migrantom i uchodźcom.

kpc/PAP

CZYTAJ DALEJ

Kraków: otwarcie wystawy "W intencji Ojca Świętego i Ojczyzny"

2020-09-25 11:35

Wikimedia Commons

3 października na placu przed Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "W intencji Ojca Świętego i Ojczyzny".

Wydarzenie, z udziałem przewodników i pielgrzymów, zaplanowane jest na godz. 12. Przed Oknem Papieskim zaprezentowanych zostanie 42 plansz. Oglądający wystawę będą mogli wrócić pamięcią do Pieszych Pielgrzymek Krakowskich realizowanych w latach 1981-2020.

Ekspozycję można oglądać do 23 października br. Za opracowanie wystawy odpowiedzialni są: Anna Krajewska, Andrzej Bac, ks. Jan Przybocki, opracowanie graficzne: Paweł Bytnar, wybór tekstów Jana Pawła II: Zofia Świerczyńska. Zdjęcia dzięki uprzejmości Archiwum Pielgrzymki Krakowskiej; zdjęcie Jana Pawła II: Adam Bujak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję