Reklama

Wiadomości

Morze skarbem narodu

Tegoroczne obchody Światowych Dni Morza - największe święto morskie Narodów Zjednoczonych będzie obchodzone w Szczecinie w dniach od 13 do 15 czerwca br. Hasłem tego wydarzenia jest „Nasze dziedzictwo – lepsza żegluga dla naszej przyszłości.”

[ TEMATY ]

ludzie morza

Ze zbiorów rodziny Bela

Dnia 4 września 1921 r. na redzie portu Gdynia ks. Paweł Prabucki świeci statek szkolny „Lwów” oraz polską banderę ofiarowaną statkowi przez miasto Lwów

Dnia 4 września 1921 r. na redzie portu Gdynia ks. Paweł Prabucki świeci statek szkolny „Lwów” oraz polską banderę ofiarowaną statkowi przez miasto Lwów

W Gdyni tradycyjnie od lat obchodzono to Święto od roku 1932 w dniach 22-24 czerwca. W uroczystym pochodzie mieszkańcy Gdyni przy dźwiękach orkiestry Marynarki Wojennej po Mszy św. w kościele morskim w Gdyni, przemaszerują na Skwer Kościuszki, aby godnie uczcić obchody Święta Morza z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W związku z obchodami Święta Morza niech słowa Eugeniusza Kwiatkowskiego świetlanej postaci minionych czasów tak do głębi zatroskanego o rozwój gospodarki morskiej oświetlą mroki naszego trudnego dziś, a na morze powrócą polskie statki i polska bandera.

Reklama

Mówił, że Polska bez własnego wybrzeża morskiego i bez własnej floty nie będzie nigdy ani zjednoczona, ani niepodległa, ani samodzielna gospodarczo i politycznie, ani szanowana w wielkiej rodzinie państw i narodów, ani zdolna do zabezpieczenia warunków bytu, pracy, postępu i dobrobytu swym obywatelom.

Obecnie, gdy świętujemy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę pamiętajmy o tych, którzy tą wolność wywalczyli w wielkim trudzie. Dewizą ich życia były wyryte słowa na sztandarach:

„Bóg, Honor, Ojczyzna”. Zachowajmy te wartości w obecnej rzeczywistości, aby Polska flota rosła w siłę na morzu, a nasze statki pod polską banderą niosły biało czerwoną flagę na bliskie i dalekie morza świata, niech będzie to symbolem dla Naszej Niepodległej Ojczyzny w setną rocznicę Jej Urodzin . Wiele pokoleń Polaków przyczyniło się do rozwoju gospodarki morskiej podczas pracy na morzu poprzez zdobywanie coraz większej wiedzy i nowych technologii. Miłośnicy morza napisali wiele książek technicznych, oraz o tematyce marynistycznej. Jednym z nich był marynista Janusz Stępowski, który już w młodym wieku zafascynował się urokiem morza.

Reklama

W 1920 r. podjął naukę na Wydziale Nawigacyjnym w Szkole Morskiej w Tczewie. W czerwcu złożył egzaminy kwalifikacyjne, latem wypłynął w rejs szkoleniowy po Bałtyku na żaglowcu „Lwów”. Odbył również krótki rejs na statku s/s „Niemen”. Zatrzymał się na kilka miesięcy w Afryce Północnej, do kraju wrócił statkiem żeglugi polskiej s/s „Wisła”. Mimo zamiłowania do żeglugi i fascynacji morzem, ze względu na stan zdrowia nie było mu dane wrócić do Szkoły Morskiej. Wykorzystał jednak swoje zetknięcie się z morzem poprzez umiejętności na niwie pisarskiej. Zasłużył się dla literatury polskiej był jednym z najwybitniejszych pisarzy utworów marynistycznych. Współpracował z redakcjami różnych kwartalników m.i „Sprawy Morskie i Kolonialne” i „Szkwał”, redakcją „Morza”..pisał „ teksty piosenek o morzu, miedzy innymi „Dzwon okrętowy”. W dowód przyjaźni z morzem wydał wiele publikacji o tematyce morskiej, został uhonorowany przez Ligę Morską i Kolonialną., wyróżniony za swoją działalność do odbycia sfinansowanej podróży morskiej statkiem wzdłuż wybrzeża Pomorza Zachodniego na Rugię i do Stralsundu. Wrażenia ze swej podróży opublikował na łamach czasopisma „Myśl Polska „. W roku 1939 zadebiutował wydaniem poematu w „Gazecie Polskiej” pt. „Modlitwa do Ducha Świętego o Siłę Zwycięską na Polskim morzu”. W związku z trudnościami jakie przeżywa resort Gospodarki Morskiej, obecnie kiedy świętujemy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę będzie to odpowiedni czas na solidarność z tymi, którzy w minionym stuleciu byli tak bardzo zatroskani o Polskie morze i polskie statki. Niech ludzie morza czerpią swoją siłę i moc w katolickiej wierze do walki z twardym życiem marynarskim w obecnej sytuacji.

Ojciec Święty Jan Paweł II na Dzień Migrantów i Podróżnych wypowiedział nast. słowa: „Przygarnijmy się nawzajem, bo Chrystus nas przygarnął”

Gwiazdo Morza Stella Maris błogosław ich pracy na morzu. Niech polskie morze, które zawsze otacza morza innych idei o odmiennej nieraz wierze, etyce oraz narodowości, będzie dla naszych marynarzy przyjazne. Niech podczas podróży u obcych armatorów towarzyszą im słowa wiersza autorstwa p. Ingred Hagerup:

Na wspólnej jesteśmy wyprawie, wszystkie narody na pokładzie. Nie możemy zostać na lądzie i patrzeć jak wypływasz w rejs nasza mała Ziemio.

Płyniemy po wzburzonym morzu, pragnąc bezpiecznie dopłynąć do portu.

Samotni , musimy żeglować razem, w imię przyjaźni między ludzmi.

Niech postać marynisty Janusza Stępowskiego marynisty minionego stulecia, który tak pokochał morze będzie wzorem i przykładem dla przyszłych pokoleń ludzi morza.

O, Gołębico ! Wieszczym lotem, Głos naszych bander wskrześ- z powrotem!

Cytat z poematu do Ducha Świętego.

2018-06-15 17:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa Ludzi Morza

W dniach 12-15 czerwca 2015 r. w Szczecinie odbył się finał Regat Bałtyckich Regatta 2015. Do naszego miasta po raz kolejny przypłynęło kilkadziesiąt żaglowców, wśród których były te najbardziej znane i najpiękniejsze. Szczecin ze swoim morskim portem jest miastem, którego wielu mieszkańców określa siebie mianem „ludzi morza”. Są to ci, którzy poprzez swoją pracę, ale także zainteresowania i pasje związani są z morzem

Finał regat żaglowców jest świętem dla naszego regionu. Podczas obchodów wszelkich „morskich” świąt tradycją jest organizowanie spotkań modlitewnych w intencji ludzi morza. Takie spotkania odbyły się również na zakończenie tych regat.

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski

2021-09-17 10:38

[ TEMATY ]

Niemcy

Związek Sowiecki

"Niezwyciężeni" Instytut Pamięci Narodowej/facebook.com/MorawieckiPL

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski. Data ta zapoczątkowała wejście do gry o podział wpływów w naszej części Europy kolejnego państwa opartego na systemie totalitarnym - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję