Reklama

Kościół

W Wilnie odbył się kongres Ruchu Europa Christi

„Europa jest zagrożona w swej tożsamości. Europa dokonała takich zbrodni, jak I i II wojna światowa, totalitaryzmy, obozy koncentracyjne, gułagi – przecież to wszystko robili ludzie ochrzczeni. To byli zdrajcy wobec Chrystusa i ta zdrada owocuje teraz niewiarą. Trzeba się więc bardzo modlić o powrót wiary, powrót Chrystusa, o powrót do wartości, o powrót do Dekalogu” – podczas zorganizowanej w Wilnie konferencji Ruchu Europa Christi mówił ks. infułat dr Ireneusz Skubiś, współzałożyciel Ruchu.

[ TEMATY ]

kongres

Europa Christi

Mariusz Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


W ocenie ks. infułata dra Ireneusza Skubisia, Unia Europejska zerwała z ideami, które były u jej początków, niewiele znaczy dziś to, że ojcowie zjednoczonej Europy: Robert Schuman, Alcide De Gasperi i Konrad Adenauer byli osobami głęboko wierzącymi, wzorowymi chrześcijanami. „Unia wymaga dziś wielkiej reformy, która przyczyni się do wyjścia z kryzysu wartości i powrotu do swoich korzeni. Potrzeba dzisiaj w pełni oddanych Chrystusowi osób duchownych, odważnych ludzi, odważnych polityków, którzy będą chcieli przywrócić do życia dzieło ojców założycieli wspólnoty europejskiej opartej na zasadach i wartościach chrześcijańskich” – mówił o tym podczas otwarcia konferencji, która odbyła się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Prof. Mirosław Piotrowski, poseł do Parlamentu Europejskiego wygłosił referat pt. „Polityczny wymiar Ruchu Europa Christi.”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorami konferencji Ruchu „Europa Christi” pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” byli Międzynarodowy Ruch Europa Christi i Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin. Wśród prelegentów byli również europosłowie Mirosław Piotrowski i dr Urszula Krupa, rektor Szkoły Wyższej Ekonomii i Zarządzania w Łodzi ks. dr Jarosław Krzewicki, watykanista Włodzimierz Rędzioch, dyrektor w Tygodniku Katolickim „Niedziela” Mariusz Książek, proboszcz parafii pw. św. Anny w Dusztach ks. dr Henryk Naumowicz.

Mariusz Książek

„Miałem zaszczyt być współzałożycielem Ruchu Europa Christi. (...) Celem jest obudzenie Europy, żeby powróciła do swych korzeni chrześcijańskich. Bardzo się cieszę, że taki kongres odbywa się właśnie w Wilnie, bo Wilno jest ważnym miastem w Bożym planie, tutaj św. Faustyna jeszcze przed wojną otrzymała od Chrystusa przesłanie, tutaj narodził się kult Bożego Miłosierdzia – najważniejszy kult we współczesnym świecie” – powiedział Waldemar Tomaszewski, poseł do PE, przewodniczący AWPL-ZChR.

Reklama

Odniesienie do chrześcijaństwa w Karcie Praw Podstawowych w Unii Europejskich i konstytucjach państw członkowskich UE byo przedmiotem wypowiedzi dyr. Mariusza Książka z Tygodnika Katolickiego "Niedziela".

7 czerwca goście i uczestnicy konferencji wzięli udział we mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Mejszagole w 7. rocznicę śmierci ks. prałata Józefa Obrembskiego. Podczas nabożeństwa ogłoszona została inicjatywa rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Obrembskiego. Starosta gminy Mejszagoły Andrzej Adomajtis w imieniu parafian odczytał oświadczenie o tej inicjatywie i zaapelował do wszystkich, którzy „spotkali księdza prałata na swojej drodze życia, o przekazanie wszelkich świadectw i o współudział w rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego”.

Dr Bogusław Rogalski, doradca ds. międzynarodowych EKR w Parlamencie Europejskim mówił o tym, że islamizacja Europy jest zagrożeniem dla jej tożsamości.

„Wolność sumienia w Europie podstawą określenia i poszanowania jej wartości” to tytuł referatu, wygłoszonego przez ks. dr. Jarosława Krzewickiego, rektora Szkoły Wyższej Ekonomii i Zarządzania w Łodzi.

Ks. dr Henryk Naumowicz wygłosił referat pt. „Wilno - miasto Bożego Miłosierdzia na podstawie Dzienniczka św. Faustyny” .

Ks. Mariusz Marszałek mówił o wyzwaniach dzisiejszych czasów. Zwrócił uwagę na to, że chrześcijanie nie znają swojej wiary, dlatego takie spotkania służą pogłębianiu wiedzy i wiary. Ale najważniejsze, jak zaznaczył ks. Marszałek, jest to, „czy ta prawda, o której dzisiaj mówimy, stanie się prawdą naszego życia, czy będziemy w naszej codzienności żyć tą prawdą”.

Reklama

Rita Tamašuniene ubolewała, że rodzina europejska, budowana na fundamentach chrześcijańskich, dzisiaj daleko odeszła od swych chrześcijańskich korzeni. Ale wyraziła przekonanie, że Ruch Europa Christi „na pewno obudzi Europę, kraje narodowe oraz nas samych i otworzymy drzwi Chrystusowi”.

Ks. Tadeusz Jasiński wyraził wielką radość, że tak liczne grono gromadzi się wokół tak wielkiej sprawy jak wiara. Cieszył się, że są ludzie, którzy świadczą, mówią i działają udowadniając, że polityka jest troską o dobro wspólne.

Dr Urszula Krupa, poseł do Parlamentu Europejskiego zaznaczyła, że ideologia gender przede wszystko uderza w matkę, ojca, dziecko i ma na celu rozbicie rodziny. „Plaga rozwodów jest tego udowodnieniem” - wymieniła dr Urszula Krupa w swym referacie „Zagrożenia ideologii gender”.

Ks. Ryszard Halwa, założyciel Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia, red. naczelny pisma „Moja Rodzina” wygłosił referat pt. „Historyczne i empiryczne problemy sztucznych poronień”. „Jan Paweł II wołał mówiąc: „Wołam do Ciebie, stara Europo, odnów korzenie swej cywylizacji”, czyli chrześcijaństwa. Można powiedzieć, że to jest również związane z szacunkiem do życia, dlatego powinniśmy włączać idee również polityczne, żeby mieć takich polityków, którzy nie będą wstydzić się krzyża. Będą występować po obronie krzyża. Nie będą wstydzić się wiary. Nie będą wstydzić się głosować za obroną życia” - mówił ks. Ryszard Halwa.

Mer rejonu wileńskiego Maria Rekść przybliżyła zebranym ideę Intronizacji Chrystusa Króla na przykładzie samorządu rejonu wileńskiego

O procesie laicyzacji w Unii Europejskiej na przykładzie Francji mówił red. Włodzimierz Rędzioch, watykanista, korespondent Tygodnika Katolickiego "Niedziela".

Reklama

Podczas konferencji w holu była zaprezentowana galeria zdjęciowa, poświęcona parafii Ducha Świętego w Wilnie. Po pierwszej części obrad zebrani mogli też obejrzeć 10-minutowy skrót trzygodzinowego filmu o tej wileńskiej parafii Św. Ducha. Była to mała premiera filmu. Uczestnicy konferencji duchowo połączyli się też z uczestnikami pielgrzymki Turgiele – Mejszagoła poprzez zdjęcia, pokazane na slajdach przez rzutnik.

9 czerwca, w sobotę uczestnicy konferencji Ruch Europa Christi będą brali udział w obchodach 9. rocznicy Intronizacji Chrystusa Króla przez samorządy Wileńszczyzny. Obchody zaczną się od rocznicowej Mszy św. w kościele pw. Św. Rafała Archanioła w Wilnie o godz. 11.30.

Natomiast od godz. 13.00 do 15.00 w auli samorządu rejonu wileńskiego odbędzie się uroczysta akademia z okazji 9. rocznicy intronizacji Chrystusa Króla.

W niedzielę, 10 czerwca, w kościele Ducha Świętego w Wilnie zostanie odprawiona Msza Św. dziękczynna za konferencję Ruchu Europa Christi „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

2018-06-09 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocławskie obchody 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego

[ TEMATY ]

rocznica

Wrocław

kongres

Archiwum Radia Rodzina/ks. Cezary Chwilczyński

Spotkanie z uczestnikami 46. MKE w Hali Ludowej we Wrocławiu

Spotkanie z uczestnikami 46. MKE w Hali Ludowej we Wrocławiu

Prawie 100 inicjatyw przygotowała archidiecezja wrocławska i miasto z okazji przypadającej 20. rocznicy 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego oraz wizyty papieża Jana Pawła II w stolicy Dolnego Śląska. Na specjalnej konferencji prasowej poinformowali o nich przedstawiciele Kościoła, urzędu miasta i instytutów: ks. Rafał Kowalski, rzecznik abp. Józefa Kupnego, Anna Szarycz reprezentująca prezydenta Dutkiewicza oraz o. Maciej Zięba, prezes Instytutu Tertio Millennio j Juliusz Woźny z Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Świątek zrewanżowała się Sabalence za ubiegłoroczną porażkę w finale w Madrycie. To było ich 10. spotkanie i siódma wygrana Polki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję