Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 49/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Różaniec moją modlitwą

Reklama

Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu przeżywała w październiku radość, bowiem w nabożeństwach różańcowych uczestniczyło więcej dzieci niż w latach poprzednich. Jest to wynik intensywnej pracy duszpasterskiej ks. Wacława Pokrzywnickiego, który organizuje wiele spotkań, akcji i wyjazdów z dziećmi, wypełnionych radością i zabawą, podczas których zawsze jest czas na modlitwę różańcową. Latem w parafii odbył się Festyn Aniołków nad Wisłą pod hasłem „Rzeką radości do Źródła”. Wzięło w nim udział ok. 700 dzieci i młodzieży (także gości z Wilna). Przez dwa dni wśród zabawy i śpiewu nie zabrakło Różańca odmówionego na Nadwiślańskich Błoniach. W czasie wędrówki po pięknej ziemi kaszubskiej dzieci modliły się na różańcu, m.in. przy ognisku nad Jeziorem Charzykowskim, a z okazji 10-lecia kapłaństwa ks. Wacława odmówiły tę modlitwę na Kalwarii Wielewskiej. W lipcu dziecięcy Różaniec rozbrzmiewał podczas 7-dniowego pobytu w Górznie, także o zmroku, wśród migotających w zaroślach świetlików i w świetle księżyca odbijającego się od tafli jeziora. W sierpniu 85 dzieci przebywało przez tydzień w Grzybowie k. Kołobrzegu. W czasie tych „bursztynowych wakacji” najważniejszymi momentami dnia były Eucharystia i Różaniec, odprawiane w różnych miejscach, m. in. na plaży o zachodzie słońca czy też przy latarni morskiej. Niezwykłym przeżyciem dla 50 dzieci był Różaniec odmawiany wraz z grupą pieszych pielgrzymów wchodzących na Jasną Górę. Dzieci udały się wraz z ks. Wacławem pod Częstochowę, aby chociaż trochę skosztować trudu wędrowców i zrozumieć sens pielgrzymki. Przed Cudownym Obrazem dziękowały Matce Bożej Częstochowskiej za łaski, którymi obdarza naszą parafię. Ukoronowaniem „różańcowych wakacji” był pobyt 70 dzieci w Gietrzwałdzie, gdzie prośba skierowana do Matki Bożej była dla wszystkich niezwykle ważna, ponieważ ks. Wacław przed wakacjami uległ wypadkowi i musiał korzystać z wózka inwalidzkiego. Dzieci gorliwie prosiły o zdrowie dla swojego Księdza, mogły też naocznie przekonać się, jak dzięki ich modlitwie poprawia się stan jego zdrowia.
W październiku na nabożeństwa różańcowe przychodziło 60 dzieci, m. in. ze świetlicy parafialnej „Okruszek”, z Zakładu Wychowawczego Sióstr Elżbietanek i z Domu Dziecka. Każde Zdrowaś Maryjo odmawiało inne dziecko, podając intencję, w której się modli. Po zakończeniu nabożeństwa nagrodzone dzieci otrzymały na dwa dni figurkę Matki Bożej, św. Michała Archanioła i piękny, duży różaniec. Składamy gorące dzięki Panu Bogu, że pozwala oglądać nam owoce pracy ewangelizacyjnej ks. Wacława i współpracującej z nim grupy wolontariuszy.

Elżbieta Marzec

Modlitwa za Ojczyznę

26 października w kościele św. Franciszka Ksawerego w Grudziądzu członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z parafii św. Maksymiliana Kolbego na osiedlu Strzemięcin odmówili część bolesną Różańca według rozmyślań ks. Jerzego Popiełuszki. Rektor kościoła, ks. Stanisław Bogucki, odprawił Mszę św. w intencji mieszkańców miasta i Ojczyzny oraz wygłosił okolicznościowe kazanie nt. Ks. Jerzy Popiełuszko - sługa człowieka i Ojczyzny, nawiązujące do działalności duchowej i społecznej tego Sługi Bożego. Słowo wstępne wygłosił Janusz Kołodziejski, lekcje czytała Zyta Kamińska, natomiast intencje mszalne: Władysława Czyż i Wiesław Żurawski - radni miasta Grudziądza. W procesji z darami brały udział delegacje Stowarzyszenia Kolejarzy im. św. Józefa oraz mieszkańcy Grudziądza. Na zakończenie odśpiewano pieśni Boże, coś Polskę oraz Ojczyzno ma. Za udział w uroczystej Eucharystii podziękowała Alicja Szulc. W kościele św. Franciszka Ksawerego trwa codzienna wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu, natomiast w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 17.30 jest odprawiana Msza św. za Ojczyznę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Henryk Turski

Dekanaty toruńskie

Chrystusowi Królowi Wszechświata na chwałę...

Reklama

W parafii Chrystusa Króla na Mokrem w Toruniu nie udało się wybudować dzwonnicy równolegle ze wznoszeniem kościoła. Parafia, erygowana 27 stycznia 1926 r. przez biskupa chełmińskiego Stanisława Wojciecha Okoniewskiego, w bieżącym roku obchodziła 75-lecie od dnia poświęcenia przez bp. Konstantyna Dominika kamienia węgielnego pod budowę kościoła. Dopiero w bieżącym roku proboszczowi, ks. Józefowi Witkowskiemu, udało się wyposażyć świątynię w cztery różnej wielkości złociste dzwony z kolorowymi płaskorzeźbami i napisami, które zawisły na smukłej, żelbetonowej, ok. 30-metrowej konstrukcji wolno stojącej dzwonnicy. Wykonano je w znanej ludwisarni rodziny Felczyńskich, a napędy i automatykę komputerową przygotowała firma Andrzeja Prajsa z Poznania. Konstrukcję dzwonnicy zrealizowało Przedsiębiorstwo Badań i Konserwacji Zabytków z Torunia.
Dzwony noszą następujące imiona: „Chrystus Król” z napisem: „Chryste, Królu Wszechświata, okaż nam swoje Miłosierdzie” (1650 kg); „Najświętsza Maryja Panna” z napisem: „Maryjo, Matko Boża Nieustającej Pomocy, wstawiaj się za nami” (800 kg); „Święty Józef” z napisem: „Święty Józefie, Opiekunie Rodzin, módl się za nami” (500 kg); „Jan Paweł II” z napisem: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi” (350 kg).
27 października br. w kościele Chrystusa Króla pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego została odprawiona uroczysta Eucharystia, podczas której poświęcono dzwony wraz z dzwonnicą. Ksiądz Biskup wyraził życzenie, by wyśpiewywały one chwałę Chrystusowi Królowi Wszechświata, zwoływały na Eucharystię oraz budziły sumienia każdego z nas.
W uroczystości uczestniczyli również proboszczowie sąsiednich parafii oraz dziekan ks. prał. Józef Nowakowski. Biskup Andrzej dokonał jednocześnie diecezjalnej inauguracji Roku Eucharystii, który uroczyście został ogłoszony dla Kościoła powszechnego przez Ojca Świętego 17 października br.

Adam Ławniczak

Jesienny turniej piłki nożnej ministrantów

Duszpasterstwo Służb Liturgicznych zorganizowało jesienny turniej piłkarski dla ministrantów z Torunia (systemem pucharowym), w trzech kategoriach wiekowych: „najmłodsi” - szkoły podstawowe, „młodsi” - gimnazja, „starsi” - szkoły ponadgimnazjalne i studenci. W kategorii chłopców najmłodszych I miejsce zdobyła drużyna z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, II - z par. św. Antoniego, III - z par. Matki Bożej Częstochowskiej. W kategorii chłopców młodszych I lokatę uzyskali chłopcy z par. św. Antoniego, II - z par. św. Maksymiliana Kolbego, III - z par. bł. Matki Karłowskiej. W kategorii chłopców starszych na I miejscu uplasowała się drużyna z par. Miłosierdzia Bożego, na II - z par. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a na III - z par. św. Antoniego.
Największy sukces odnieśli ministranci z par. św. Antoniego na Wrzosach, którzy wystąpili we wszystkich kategoriach wiekowych, zajmując II, I i III miejsca w poszczególnych finałach. Szczególne więc gratulacje należą się opiekunowi Służby Liturgicznej tej parafii, ks. Piotrowi Kwiatkowskiemu. Cieszy też udział w turnieju i zwycięstwo w najmłodszej kategorii wiekowej ministrantów z par. Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa pod wodzą ks. Marcina Zielińskiego.
W starszej grupie ministrantów wygrali faworyci - chłopcy z par. Miłosierdzia Bożego. Mecze finałowe były bardzo zacięte i wydawało się, że dopiero rzuty karne rozstrzygną, kto wygra puchar. Jednak to faworyci turnieju, przełamując niemoc strzelecką, wygrali ostatecznie z drużyną z par. św. Antoniego, pieczętując w ten sposób zwycięstwo w rozgrywkach. Drugą lokatę w tej kategorii uzyskali ministranci z par. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Stawkach, którzy grali bardzo „ambitną piłkę”. Trzecie miejsce zdobyli zawodnicy z par. św. Antoniego, którzy dali popis gry ofensywnej.
Składamy serdeczne podziękowania dyrekcjom gimnazjów: nr 32 na Skarpie oraz nr 14 na Stawkach, które udostępniły swoje boiska na czas rozgrywek finałowych. Turniej zorganizował i przeprowadził niżej podpisany Rejonowy Duszpasterz Służb Liturgicznych.

Ks. Wojciech Murawski

Wkrótce

Zapraszamy do udziału w festiwalu

10 stycznia 2005 r. w sali kinoteatru „Grunwald” przy ul. Warszawskiej 10 w Toruniu odbędzie się VIII Międzydiecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej im. bp. Jana Chrapka.
Festiwal pod patronatem honorowym biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego organizuje Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu na Stawkach. Sponsorem głównym jest Urząd Miasta Torunia, a także kinoteatr „Grunwald”. Na czele komisji jurorskiej stanie prof. Roman Grucza - dyrygent Chóru Katedralnego „Pueri Cantores Thorunienses”. Organizatorzy spodziewają się, tak jak w ubiegłym roku, udziału wykonawców z całej Polski (m. in. z diecezji radomskiej, opolskiej, bydgoskiej, łódzkiej i poznańskiej). Do rywalizacji mogą przystąpić zespoły wokalno-instrumentalne, chóry, schole i soliści. Uczestnicy będą oceniani w kategoriach wiekowych: poniżej i powyżej 12 lat. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i statuetki. Każdy uczestnik zostanie poczęstowany ciepłym posiłkiem i otrzyma okolicznościową pamiątkę. Kartę uczestnictwa prosimy przesłać do 15 grudnia br. pod adresem: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu: prezes Koła - Witold Makowski, ul. Łódzka 82, 87-100 Toruń lub Bogdan Sobkowski, ul. Radiowa 39, 87-100 Toruń. Można też uzyskać informacje pod nr. tel.: (0-56) 654-79-52 lub 0-601 84-71-83.

Bogdan Sobkowski

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Liturgia, która prowadzi drogą światła

2025-04-19 23:00

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

Wigilia Paschalna

Hubert Gościmski

Bp Marek Mendyk podczas poświęcenia ognia i paschału przed katedrą świdnicką na rozpoczęcie Wigilii Paschalnej

Bp Marek Mendyk podczas poświęcenia ognia i paschału przed katedrą świdnicką na rozpoczęcie Wigilii Paschalnej

W świdnickiej katedrze w sobotnią noc 19 kwietnia odbyła się najważniejsza celebracja roku liturgicznego – Wigilia Paschalna. Uroczystości przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk, który wygłosił również paschalną homilię. W koncelebrze uczestniczył biskup senior Ignacy Dec oraz duszpasterze parafii katedralnej. Liturgia rozpoczęła się od poświęcenia ognia i paschału przed katedrą, który do wnętrza świątyni wniósł diakon.

– Liturgię Wigilii Paschalnej wyróżniają dwa znaki: ogień, który staje się światłem, oraz woda – znak życia i chrztu – mówił w homilii bp Mendyk, wprowadzając wiernych w głębię symboliki świętej nocy. – To światło mówi nam o Chrystusie jako prawdziwej zarannej gwieździe, która nie zachodzi na wieki – dodał, podkreślając zwycięstwo światła nad ciemnością, życia nad śmiercią.
CZYTAJ DALEJ

Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi

2025-04-14 14:19

Niedziela Ogólnopolska 16/2025, str. 19

[ TEMATY ]

homilia

Grażyna Kołek

Wraz ze śmiercią na krzyżu ziemskie życie Jezusa osiągnęło kres, a Jego ciało zostało złożone do grobu. Lecz zmartwychwstanie nie mieści się w obrębie porządku natury, jaki znamy, więc wszelkie próby racjonalizacji tego faktu są zdane na niepowodzenie. Chociaż w grobie pozostały płótna i chusta użyte podczas pospiesznego pogrzebu, one same nie wystarczają jako dowód na to, co się tam naprawdę wydarzyło. Zarówno dla pierwszych świadków pustego grobu, jak i dla wszystkich następnych pokoleń wyznawców zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa stanowi przedmiot wiary. Ewangelie, a także długie dzieje Kościoła świadczą o tym, że dochodzi się do niej na rozmaite sposoby.
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz wyborów prezydenckich – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

2025-04-20 09:50

[ TEMATY ]

wybory

kalendarz

Adobe Stock

Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeśli np. chcą mieć nieodpłatny transport lub zamierzają głosować poza swoim okręgiem.

Na mocy postanowienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni od połowy stycznia trwa kampania wyborcza do tegorocznych wyborów prezydenckich. Odbedą się one 18 maja, a ewentualna II tura – 1 czerwca. Załączony do postanowienia kalendarz wyborczy określa dni, w których upływają terminy wykonania określonych czynności wyborczych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję