Reklama

Święci i błogosławieni

Adwent z bł. Karoliną

W roku jubileuszowym 25- lecia beatyfikacji bł. Karoliny przez bł. Jana Pawła II zachęcamy do wspólnego przeżywania Adwentu razem z Błogosławioną. Jest to okres szczególnej zadumy nad swoim życiem i postępowaniem.

Pan Bóg stworzył rodzaj ludzki składający się z mężczyzn i kobiet. Zapraszamy więc, aby w czasie najbliższego Adwentu chłopcy podjęli się pracy nad sobą w celu kształtowania się na prawdziwych mężczyzn, a dziewczęta na dojrzałe kobiety.

Reklama

W tym roku została wydana płyta z konferencjami o bł. Karolinie, od której płynie przesłanie dla współczesnych chłopców i dziewcząt. Do płyty zostały przygotowane konspekty katechez do spotkań w grupach, w celu pomocy w realizowaniu powyższej propozycji.

Zachęcamy, aby w oparciu o wzór młodej dziewczyny - bł. Karoliny, wykorzystać czas Adwentu na uporządkowanie, a także przygotowanie swojego serca na przyjście Chrystusa. Bliższe informacje i prezentacja materiałów znajduje się na stronie Sanktuarium bł. Karoliny: www.pz.lap.pl

Materiały są również dostępne pod podanym poniżej kontaktem: e-mail: biuro@pkr.ksm.org.pl , tel: 68 453 92 73.

2012-11-30 08:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ładowanie akumulatorów

Niedziela toruńska 43/2012, str. 8

[ TEMATY ]

rekolekcje

Uczestnicy rekolekcji wraz z bp. Józefem Szamockim

Uczestnicy rekolekcji wraz z bp. Józefem Szamockim

Dni Formacyjne Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej w urokliwej jesienią scenerii Zamku Bierzgłowskiego są już tradycją. Celem tych spotkań jest ożywienie życia duchowego i społecznego Akcji Katolickiej poprzez szkołę modlitwy, pogłębianie ducha zaangażowania i współodpowiedzialności za Kościół oraz przedyskutowanie i wymianę doświadczeń w zakresie metod działania Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej.
W tym roku spotkanie odbyło się w dniach 21-23 września. O tym, jak potrzebne i akceptowane jest to przedsięwzięcie, może świadczyć fakt, że z zaproszenia skierowanego przez organizatora, którym jest Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej, do wszystkich księży asystentów, prezesów, członków i sympatyków Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej skorzystało ok. 80 osób.
Dni przebiegały pod hasłem: „Być solą ziemi”, a rozważania poprowadził ks. prof. Tadeusz Borutka, dyrektor Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, redaktor naczelny „Bielsko-Żywieckich Studiów Teologicznych”, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, członek Krajowej Rady Akcji Katolickiej. Mottem była myśl bł. Jana Pawła II: „Tylko człowiek, dla którego jedynym drogowskazem i przewodnikiem jest Chrystus, może dokonać prawdziwej przemiany serc innych ludzi, środowisk, narodu i świata”.
Goście zjechali do Zamku Bierzgłowskiego późnym popołudniem 21 września. Po zakwaterowaniu, kolacji i Mszy św. z nauką o modlitwie i kontemplacji, odprawionej przez Księdza Rekolekcjonistę, uczestniczyli w pierwszej konferencji poprowadzonej przez prof. Grażynę Halkiewicz-Sojak, a poświęconej Józefowi I. Kraszewskiemu.
W następnych dniach w czterech konferencjach ks. prof. Tadeusz Borutka mówił o objawach współczesnego kryzysu duchowego, który ujawnia się przede wszystkim w kwestionowaniu podstawowych wartości, norm i zasad. Przyczyną tego moralnego zagubienia jest sekularyzm będący rezultatem odrzucenia Boga i wszystkiego, co z Nim związane. Mówił też o kryzysie w sferze życia religijnego.
Wszystkie te fakty świadczą o potrzebie nowej ewangelizacji we współczesnym świecie, a ich adresatami są ludzie, u których wiara osłabła albo wręcz zanikła, albo też chrześcijaństwo znają tylko powierzchownie. Ksiądz Profesor podkreślił, że istotą nowej ewangelizacji są nowe metody apostolatu, takie jak: osobisty kontakt, świadectwo wiary, prowadzenie stron i portali religijnych w internecie itp.
W tej ewangelizacyjnej misji Kościoła Akcja Katolicka jest szczególnie potrzebna. Ma ona działać na różnych płaszczyznach: w sferze kształtowania opinii publicznej, występować w obronie sprawiedliwości w życiu politycznym, angażować się w prawidłowy rozwój życia gospodarczego na chrześcijańskich zasadach etycznych. Pilne jest również zaangażowanie w życie kulturalne zwłaszcza w dziedzinie edukacyjnej i oświatowej. Potrzebna jest też troska o tworzenie katolickich środków przekazu oraz kulturę przekazu w tych środkach i życiu osobistym.
Przed Akcją Katolicką stoi również wielkie zadanie związane z obecnością w Unii Europejskiej. Europa, zgodnie z nauczaniem bł. Jana Pawła II, winna stać się „wspólnotą ducha”, i tu przed członkami Akcji Katolickiej stoją dwa ważne wyzwania duszpasterskie - „duszpasterstwo praw człowieka” i „upowszechnianie idei dialogu”. Aby sprostać działaniom na rzecz nowej ewangelizacji, członkom Akcji Katolickiej potrzebne są: modlitwa, nauka, nieustanna formacja i działanie pod przewodnictwem hierarchii Kościoła. Na zakończenie konferencji prezes DIAK Lidia Gliwa wręczyła ks. prof. Tadeuszowi Borutce medal wybity z okazji 15-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej.
Ważnym elementem Dni Formacyjnych były promocje książek. Ks. dr hab. Wiesław Łużyński, prof.UMK omówił swoją książkę „Wierzę w Kościół jeden, święty, powszechny i apostolski”, która jest pokłosiem katechez wygłoszonych do katolików świeckich. Prof. Wojciech Polak promował swoją książkę „Patriotyzm dnia dzisiejszego”, w której wyjaśnia zagadnienia państwa, narodu, Ojczyzny i patriotyzmu.
Ubogaceniem Dni Formacyjnych było spotkanie z prezes KIAK Haliną Szydełko. Dzieliła się ona wrażeniami z 6. Zgromadzenia Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej (FIAC) w Rumunii, które odbywało się pod pod hasłem: „Współodpowiedzialność świeckich z Akcji Katolickiej za Kościół i społeczeństwo”.
Lidia Gliwa omówiła sprawy bieżące, kalendarium na rok 2013 oraz nowennę poświęconą nauce bł. Jana Pawła II i książkę formacyjną na 2013 r. „Być solą ziemi”, której redaktorem naczelnym jest ks. prof. Tadeusz Borutka. Po kolacji odbył się wieczór integracyjny.
Oczywiście, bardzo ważną częścią dni rekolekcyjnych były modlitwy.
Na zakończenie rekolekcji Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Józef Szamocki, który w słowie Bożym nawiązał do działalności Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej i życzył członkom sukcesów na drodze nowej ewangelizacji.
Uczestnicy - naładowani nową wiedzą i energią do działania ewangelizacyjnego na terenie swoich parafii - umówili się na następne rekolekcje w dniach 20-22 września 2013 r. również w Zamku Bierzgłowskim.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję