Pielgrzymka rozpoczęła się Koronką do Bożego Miłosierdzia, po której została odprawiona Msza św., której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Obecni byli również biskupi Jan Zając i Jan Szkodoń.
W homilii metropolita krakowski przypomniał Orędzie papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego, w którym Ojciec Święty wskazuje, że Kościół ma obowiązek przygarniania do siebie wszystkich, którzy są dotknięci chorobą i cierpieniem. Z tej misji otaczania miłością chorych i cierpiących i dostrzegania w nich rysów cierpiącego Chrystusa, wynika również obowiązek otaczania opieką osób, które z racji sytuacji życiowej czy pracy zawodowej mają do czynienia z chorymi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Stąd też troska Kościoła o rodziców, krewnych i znajomych, którzy otaczają swoją miłością i współczuciem chorych znajdujących się w ich domach. Z tego zatroskania Kościoła wynika duszpasterstwo ludzi poświęcających się posłudze wobec chorych i cierpiących. Wszyscy oni są wielkim skarbem Kościoła” – mówił abp Jędraszewski.
Hierarcha przywołał przykład posługi chorym, pełnionej przez Hannę Chrzanowską, która ma być beatyfikowana w łagiewnickiej bazylice 28 kwietnia. „Przeszła ona długą wewnętrzną drogę duchową, by dostrzec w chorych cierpiące oblicze Chrystusa, które przemawia do nas z wysokości krzyża” – przypominał biografię przyszłej błogosławionej.
Reklama
Jak zaznaczył, Helena Chrzanowska wywodziła się z domu „dalekiego od Boga” i swoje nawrócenie przeżyła pod wpływem bolesnych wojennych doświadczeń oraz wielu spotkań z ludźmi cierpiącymi i opuszczonymi. „To sprawiało, że odsłaniał się przed nią świat Ewangelii, świat Bożego Miłosierdzia. Odkrywała Chrystusa, która kazał widzieć w biednych, samotnych i cierpiących swoją siostrę czy brata” – mówił metropolita krakowski. Podkreślał, że swoją postawą uczyła, jak trzeba być przy chorym, „jak trzeba szukać osoby cierpiącej, by przy niej stanąć”.
Kaznodzieja poprosił chorych, by swoje cierpienia ofiarowali w intencji, by uroczystości beatyfikacyjne Hanny Chrzanowskiej były „wielkim świętem Kościoła”. „Aby były uroczystością, podczas której wszyscy doświadczymy, co to znaczy iść za Chrystusem i Jego Przenajświętszą Matką po to, by pochylić się z największą miłością i troską nad każdym cierpiącym i dotkniętym bólem człowiekiem” – dodał.
Podczas Mszy św. chorzy, starsi i niepełnosprawni przyjęli sakrament namaszczenia. Doroczne obchody Światowego Dnia Chorego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach organizuje Caritas Archidiecezji Krakowskiej.