W metropolii łódzkiej od listopada ub.r. pielgrzymują od domu do domu różańce poświęcone przez Ojca Świętego. Kościół traktuje tę modlitewną peregrynację jako wotum dziękczynne za 25-letnią posługę Papieża
Jana Pawła II. Tak jest też w Restarzewie.
„Z uwagi na to, iż w naszej parafii odprawiane są nabożeństwa fatimskie, postanowiłem, aby w pielgrzymce uczestniczyła także figurka Matki Bożej Fatimskiej. - wyznaje Włodzimierz Konopczyński,
proboszcz parafii św. Andrzeja. - Ten niecodzienny Gość przebywa w każdym domu przez jedną dobę. W tym czasie rodzina pojednuje się z Bogiem poprzez wspólną modlitwę”.
Nie da się ukryć, iż dla wszystkich mieszkańców jest to duże przeżycie. Szczególnie widać to podczas wymiany międzysąsiedzkiej o godz. 18.00, kiedy w kościele biją dzwony. W niektórych wioskach dodatkowo
tej wymianie towarzyszy śpiew i adoracja. Niektórzy zapraszają do wspólnej modlitwy dalszych i bliższych sąsiadów. Inni wolą modlić się we własnym gronie, i to również Bogu jest miłe. Ważne, że przez
wspólną modlitwę ludzie stają się bogatsi duchowo. Ma to swoje odzwierciedlenie we wpisach do pamiątkowej księgi. Kolejne strony, podpisane przez całe rodziny, stanowią modlitwy, intencje, akty oddania
oraz proste podziękowania za nawiedzenie. Te wpisy świadczą o zawierzeniu Matce Bożej w każdej ludzkiej sprawie.
Restarzewskiej pielgrzymce figurki z różańcem towarzyszy także specjalny modlitewnik i śpiewnik, które ułatwiają modlitwę. Obecnie ten niecodzienny pielgrzymujący Gość jest w połowie drogi po parafii
św. Andrzeja Apostoła w Restarzewie. Półmetek jest jednak umowny, gdyż zależy on od liczebności danej parafii.
75-letni Arun Pannalal, przewodniczący Chhattisgarh Christian Forum i działacz na rzecz praw mniejszości chrześcijańskiej, został aresztowany w Raipurze w związku z komentarzem opublikowanym na Facebooku, który miał obrażać uczucia religijne hinduistów. Organizacje praw człowieka protestują przeciwko zatrzymaniu i ostrzegają przed wykorzystywaniem przepisów dotyczących podżegania do wrogości na tle religijnym w celu uciszania przedstawicieli mniejszości.
Pannalal został zatrzymany w nocy z 7 na 8 sierpnia po zawiadomieniu złożonym przez Amita Chimnaniego, rzecznika rządzącej w Indiach partii Bharatiya Janata Party (BJP). Według policji aktywista zamieścił „wysoce obraźliwy” komentarz pod wpisem dotyczącym kultu Shivling, symbolu związanego z bogiem Shivą.
Irlandia Północna reformuje sposób nauczania religii w szkołach. Nie ma mowy o usuwaniu tego przedmiotu ze szkół, a chrześcijaństwo pozostanie osią edukacji religijnej, ale nowy program ma być bardziej otwarty na religie świata oraz prezentację światopoglądów niereligijnych - podaje Vatican News.
Rządowy projekt zmian to odpowiedź na wyrok Sądu Najwyższego, w sprawie dziewczynki z Belfastu, której rodzice nie chcieli, aby wiara chrześcijańska była przedstawiana córce jako prawda absolutna. Rodzice uznali, że formalne prawo do wypisania dziecka z religii nie rozwiązuje problemu. Mogło ono prowadzić do odizolowania dziewczynki od klasy, zwracać na nią uwagę innych uczniów i zmuszać rodzinę do ujawniania własnych przekonań. Po kilkuletnim postępowaniu Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa orzekł 19 listopada 2025 r., że realizowany w tej szkole model edukacji religijnej nie był wystarczająco obiektywny, krytyczny i pluralistyczny, a samo prawo do rezygnacji z zajęć nie stanowiło skutecznego zabezpieczenia praw dziecka i rodziców.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.