Reklama

Panie dobry jak chleb

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ziarnem jest Słowo Boże, a Siewcą jest Jezus Chrystus

26 września br. w Grabowie od rana było wielkie poruszenie. Każdy z niecierpliwością czekał, kiedy dzwony wybiją południe. Właśnie o tej godzinie w grabowskiej parafii pw. św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się długo oczekiwane dożynki parafialno-gminne. Uroczystość zapoczątkowała kolorowa procesja wokół kościoła z udziałem pocztów sztandarowych: Szkoły Podstawowej, Stowarzyszenia Sportowo-Jeździeckiego im. 10. Pułku Ułanów Litewskich i Ochotniczej Straży Pożarnej. W następnych szeregach szli strażacy, dzieci w regionalnych grabowskich strojach oraz przedstawiciele parafialnych wiosek z dożynkowymi wieńcami. Tuż za nimi co raz dało się słyszeć rżenie konia. To kary kucyk - Kapsel, który zaprzęgnięty do bryczki wiózł gospodarzy dożynek, starostę - Ireneusza Brzózkę z Surał oraz starościnę - Danutę Rydzewską z Konopek Białystok. Ten niecodzienny widok wywołał na twarzach licznie zebranych wiernych uśmiechy. Po prezentacji sprawowana została uroczysta Msza św., której przewodniczył proboszcz ks. Janusz Kubrak - organizator dożynek. W Eucharystii uczestniczyli także zaproszeni goście: parlamentarzyści, władze powiatowe i gminne oraz księża z diecezji. W homilii Ksiądz Proboszcz dziękował Bogu za plony i dary, które otrzymujemy każdego dnia. Podkreślił także, iż karmić się należy nie tylko chlebem, ale także Słowem Bożym, które jest niezbędne do istnienia. Uroczystość mszalną urozmaiciły występy dzieci w regionalnych strojach, które zaprezentowały program słowno-muzyczny, po czym obdarowały Celebransa, Wójta Grabowa i dożynkowe starostwo chlebem i kwiatami, a parafian kłosami zbóż. Następnie rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy dożynkowy wieniec. Pięcioosobowe juru przyznało, że wybór nie był łatwy. Spośród dziesięciu miejscowości I miejsce zajął reprezentant z Łepek Małych, II - z Grabowa i III - z Gut Starych. Wszystkim zwycięzcom przyznane zostały nagrody pieniężne oraz dyplomy uznania. Po błogosławieństwie Ksiądz Proboszcz uczynił niezwykły krok ku jedności wszystkich wiernych, gdyż podzielił się chlebem z przybyłymi na tę uroczystość, a w ślad za nim uczynił to również wójt Grabowa Józef Wiszowaty oraz inni przedstawiciele władz powiatowych i gminnych. Ten wzruszający gest zbliżył ze sobą chyba wszystkich.
Wiele emocji dostarczył mecz piłki nożnej między mieszkańcami okolicznych wiosek. W finale wygrali gospodarze, pokonując drużynę z Zabiela 2:0. Tego dnia wieczór był wyjątkowo pogodny. Na gimnazjalnym placu rozbrzmiewały dyskotekowe rytmy, przy których bawili się zarówno młodsi, jak i starsi. Tak wesoło w Grabowie dawno nie było. Dlaczego? Nasuwa się jedna odpowiedź: nie było człowieka, który by obudził mieszkańców wsi z letargu, w który w ostatnim czasie zapadli. Taką nadzieję budzi nowy proboszcz ks. Janusz Kubrak, który przyznaje, że nie było łatwo zorganizować dożynki. Wielu podchodziło do tego pomysłu sceptycznie, gdyż nie ma tu tradycji dożynkowych, było mało czasu, aby przygotować uroczystość. Jednak znalazło się wielu ludzi, którzy pomagali w przygotowaniach. Zapytany, dlaczego podjął się tego, jak by nie było, ciężkiego zadania, odrzekł: „Wypada Bogu za dary podziękować, bo dzisiaj zanika wdzięczność wobec ludzi i automatycznie wobec Boga. Jesteśmy potrzebni jedni drugim, a szczególnie Bóg jest nam potrzebny”. Ksiądz Proboszcz z ufnością także podkreślił, że „trzeba przełamywać bariery”. Kapłan ma jeszcze wiele planów, które chciałby zrealizować w tej parafii. Pozostaje więc mieć tylko nadzieję, że iskra, która została wzniecona 29 września dożynkami parafialno-gminnymi rozpali w mieszkańcach Grabowa wielki ogień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jan z Dukli

Autorstwa Jan Matejko - fragment, Domena publiczna, commons.wikimedia

Św. Jan z Dukli

Św. Jan z Dukli
Święty Jan z Dukli urodził się na galicyjskiej ziemi, na przełęczy Karpackiej, w Dukli w 1414 r. Został dobrze wychowany przez bogobojnych rodziców. Rodzice posłali go do szkół w Krakowie. Jako młodzieniec otrzymał od Boga powołanie kapłańskie i zakonne. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Został wyświęcony na kapłana. Pracował w Krośnie i we Lwowie. Pod wpływem św. Jana Kapistrana przeniósł się do franciszkanów obserwantów, czyli bernardynów. I tu zasłynął jako kaznodzieja, wytrwały spowiednik, szerzyciel czci do Męki Pańskiej i Matki Bożej. Pod koniec życia stracił wzrok. Umarł w uroczystość św. Michała Archanioła, w środę 29 września 1484 r. Jan Paweł II kanonizował go 10 czerwca 1997 r. w Krośnie. Relikwie jego spoczywają w Dukli. Św. Jan z Dukli jest patronem diecezji przemyskiej. Co to znaczy, że jest naszym patronem? jakie wnioski z tego wynikają dla nas? Wynikają z tego dwa główne zadania. Po pierwsze, mamy uznać, że św. Jan jest naszym niebieskim opiekunem i orędownikiem. Stąd też winniśmy mu polecać często sprawy naszego życia. Drugie zadanie, jakie mamy wobec naszego patrona w niebie – to naśladować go w życiu. Każdy święty zostawia nam swoje chrześcijańskie życie jako testament do realizowania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani ten testament rozpoznać i go wypełniać w kontekście naszego powołania, czyli inaczej mówiąc: jesteśmy zobowiązani do naśladowania naszych świętych. Pytamy się dzisiaj na nowo, jakie przesłanie zostawił nam św. Jan z Dukli, w czym go winniśmy naśladować? By odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do modlitwy: „Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Jana z Dukli, kapłana, cnotami wielkiej pokory i cierpliwości, spraw, abyśmy naśladując jego przykład, otrzymali podobną nagrodę”. Św. Jan z Dukli wyznawał wiarę nie tylko w swoich kazaniach, ale przede wszystkim swoim życiem. Jak wyznajesz wiarę jako ojciec, jako matka, żona, mąż, dziecko, synowa, zięć? Czy Bóg zajmuje w twoim życiu pierwsze miejsce? Jeżeli w życiu Pan Bóg jest naprawdę na pierwszym miejscu, to wszystko się właściwe układa. Wiarę wyznajemy nie tylko w kościele, na modlitwie, ale całym swoim życiem. Dzisiaj, Bogu dzięki, nie prześladują nas za wiarę. Nie idziemy do więzień, nie zwalniają nas z pracy. Nie mamy niepokoju o konsekwencje naszego świadczenia o wierze.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Niedziela.pl jednym z najbardziej angażujących mediów katolickich w Polsce

2026-07-08 12:04

[ TEMATY ]

niedziela.pl

w Polsce

najbardziej angażujący

meida katolickie

Karol Porwich/Niedziela

Niedziela.pl była jednym z najbardziej angażujących mediów katolickich w Polsce w pierwszym półroczu 2026 roku - podał Instytut Monitorowania Mediów. To kolejny sukces naszego portalu, który miesiąc w miesiąc notuje rekordowe wyniki - dzięki naszym czytelnikom.

Badanie przeprowadzone zostało w pierwszym półroczu 2026 roku. W tym okresie profil @tkniedziela osiągnął na Facebooku 1,2 mln reakcji (polubienie, komentarz i udostępnienie) i zajął trzecie miejsce wśród mediów katolickich w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję