Reklama

Wydarzenia z diecezji

Obłóczyny w WSD

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku podczas uroczystości św. Stanisława Kostki odbył się obrzęd obłóczyn alumnów kursu III. Bezpośrednim przygotowaniem do tej uroczystości były trzydniowe rekolekcje, których przewodnim mottem stały się słowa z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian: „Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu! (1, 26)”.
Czas studiów w seminarium składa się z dwóch etapów. 2 pierwsze lata poświęcone są wykładom filozoficznym. Pozostałe lata to czas wykładów z teologii. Po ukończeniu 2 lat alumni roku III zakładają strój duchowny. W tym roku akademickim obrzęd obłóczyn przeżywało ośmiu studentów tegoż roku.
Uroczystej Mszy św. w kaplicy św. Stanisława Kostki przewodniczył ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, rektor WSD w Płocku. Ksiądz Rektor na początku powitał gości, a w szczególności księży proboszczów i wikariuszy. W homilii nawiązał do osoby sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Starał się ukazać, że sutanna jest znakiem przynależności do Chrystusa i Kościoła. Po zakończeniu kazania Ksiądz Rektor poświęcił i pobłogosławił sutanny. Po zakończeniu tego obrzędu klerycy po raz pierwszy je założyli.
Na zakończenie Eucharystii klerycy wyrazili wdzięczność wszystkim księżom moderatorom i profesorom za dotychczasową formację duchową i intelektualną. W niedzielny poranek wraz z opiekunem kursu III ks. dr. Romualdem Jaworskim nowo obłóczeni alumni udali się na Jasną Górę, aby zawierzyć Matce Bożej drogę do kapłaństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proboszcz z La Guaira: Nie przestawajcie modlić się za Wenezuelę

2026-07-12 08:30

[ TEMATY ]

proboszcz

La Guaira

módlcie się

za Wenezuelę

Vatican Media

24 czerwca Wenezuelę nawiedziło katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi

24 czerwca Wenezuelę nawiedziło katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi

Po katastrofalnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Wenezuelę 24 czerwca, ks. Antonio Rella, proboszcz parafii Niepokalanego Serca Maryi w La Guaira, opisuje rzeczywistość naznaczoną cierpieniem, niepewnością i solidarnością. Jego parafia stała się centrum zbiórki i dystrybucji pomocy dla najbardziej poszkodowanych terenów. Kapłan podkreśla, że odbudowa ta materialna, i ta duchowa będzie wymagała czasu, wytrwałości i modlitwy - informuje Vatican News.

Między zawalonymi budynkami, rodzinami wciąż oczekującymi wiadomości o swoich bliskich i całymi wspólnotami próbującymi podnieść się po tragedii Kościół w La Guaira nie przestaje towarzyszyć mieszkańcom dotkniętym przez dwa silne trzęsienia ziemi, które nawiedziły Wenezuelę w środę 24 czerwca.
CZYTAJ DALEJ

Zelia i Ludwik Martin - święci rodzice św. Teresy z Lisieux

Przykład życia rodziców św. Teresy z Lisieux to wzór dla wszystkich rodzin katolickich. Ich świętość ma stać się pomocą do godnego życia w sakramencie małżeństwa. Biskupi zgromadzeni w Rzymie na synodzie chcą ukazać chrześcijańskiemu światu wzór życia w małżeństwie i rodzinie w czasie, gdy rodziny katolickie przeżywają kryzys wiary i jedności małżeńskiej. Ogłoszenie Zelii i Ludwika Martin świętymi właśnie w tym czasie jest najlepszym momentem ukazania wartości i znaczenia sakramentu małżeństwa we wzajemnym uświęcaniu się.
CZYTAJ DALEJ

Znowu to zrobili! Najpierw uwielbienie na scenie, potem remix „Bogurodzicy”. Festiwal Życia wszedł mocno

2026-07-12 16:27

[ TEMATY ]

Festiwal Żydzia

Bogurodzica

Grzegorz Szpak

Festiwal Życia 2026

Festiwal Życia 2026

To historia z cyklu „nikt nie pytał, każdy potrzebował” – na Festiwalu Życia zrodził się trend, który niełatwo będzie zatrzymać. Każdy artysta wpadający na katolickie imprezy chce mieć teraz swój remix religijnej pieśni. Co zagrali tym razem?

Prawdziwy rollercoaster emocji zafundowali uczestnikom organizatorzy Festiwalu Życia, który przez cały tydzień odbywał się w Kokotku na Śląsku i zakończył się mocnym finałowym weekendem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję